Dekoracyjne płytki z cegły lub klinkieru na ścianach są niezwykle modnym rozwiązaniem ostatnich lat. Zarówno płytki z cegły, jak i klinkier tworzą ciekawą dekorację ścienną, która dodaje charakteru całemu wnętrzu. Tego typu rozwiązania cieszą się szczególnym zainteresowaniem we wnętrzach urządzanych w stylu rustykalnym, industrialnym, loftowym, a także nowoczesnym. Jak układać płytki z cegły lub klinkieru? Podpowiadamy!

Płytki z cegły – gorący trend ostatnich lat. Jak ułożyć płytki z cegły?

Motyw cegły na ścianach to obecnie prawdziwy wnętrzarski hit. Cegła, szczególnie czerwona, to niezwykle pożądany materiał. Ściany udekorowane cegłą najczęściej możemy znaleźć we wnętrzach urządzanych w stylu rustykalnym, industrialnym, loftowym, a także nowoczesnym. Płytki ceglane to ponadczasowy materiał, który pozwala na stworzenie efektownych przestrzeni o niebywałym klimacie. Jednak, aby efekt końcowy był zadowalający, należy wiedzieć, jak tego typu płytki położyć.

Na początku musimy zająć się zagruntowaniem ściany, na której chcemy położyć płytki z cegły. Warto również wiedzieć, że płytki tego typu montuje się od góry do dołu – nigdy odwrotnie! Dlaczego? Ponieważ w takiej sytuacji pełną cegłę umieszczamy przy suficie, a ewentualne docięcia wylądują przy podłodze, gdzie będą o wiele mniej widoczne. Po zagruntowaniu wybranej powierzchni wyznaczamy linie poziome, po których będzie przebiegać cegła. Aby wykonać to zadanie prawidłowo, musimy zmierzyć średnią wysokość płytek ceglanych, a następnie do tej wartości dodać wysokość fugi (ok 1–1,5 cm). Pamiętajmy jednak, że przy pierwszej linii od sufitu nie dodajemy wysokość fugi.

Płytki klinkierowe hit ostatnich czasów

Kiedy wybrana ściana została już zagruntowana oraz wyznaczyliśmy na niej linie, możemy przystąpić do montażu płytek ceglanych. Aby przykleić płytkę z cegły, potrzebujemy specjalistycznego kleju, który nakładamy szpachelką na płytkę. Następne płytkę z nałożonym klejem przykładamy do ściany i, poruszając nią odpowiednio, dostosowujemy jej położenie od wyznaczonych linii.

Po przyklejeniu wszystkich płytek należy przejść do fugowania.

Alternatywa dla płytek z cegły – płytki cegłopodobne

Oczywiście płytki z cegły mogą nie przypaść każdemu do gustu. Jeśli jednak podobają nam się płytki o takim kształcie, ale szukamy wykończenia w nieco innym stylu, możemy postawić na płytki cegłopodobne, które znajdziemy w praktycznie każdej wersji kolorystycznej. Mamy tu do wyboru płytki cegłopodobne przypominające swoim wyglądem te, które możemy znaleźć w metro, czy bardziej kontrastowe wersje kolorystyczne zachwycające barwą i ciekawym wyglądem. Ciekawą propozycją są też płytki cegłopodobne o wykończeniu przypominającym lustro.

Płytki cegłopodobne bardzo często stosowane są jako element dekoracyjny ścian. Świetnie sprawdzą się w kuchni w przestrzeni między blatem a górnymi szafkami. Płytki cegłopodobne mogą być też doskonałym sposobem na wykończenie łazienki, doskonale sprawdzą się do wyznaczenia stref łazienkowych. Płytkami tego typu możemy udekorować również przedpokój, jadalnię, a nawet salon.

alternatywa dla klinkieru

Płytki cegłopodobne to mnóstwo propozycji, dlatego możemy z nimi tworzyć nieskończoną liczbę zachwycających aranżacji.

Płytki klinkierowe

Płytki klinkierowe to trwały i estetyczny materiał, który po ułożeniu przypomina swoim wyglądem cegłę. Płytki klinkierowe ze względu na swoje właściwości są bardzo często wykorzystywane do dekorowania elewacji budynków. Klinkier jest również chętnie wykorzystywany we wnętrzach jako efektowna dekoracja ścian. Płytki klinkierowe są znacznie cieńsze od płytek z cegły, stąd we wnętrzach są bardziej praktycznym rozwiązaniem

Choć klinkier kojarzy się z charakterystyczną rudo-czerwoną barwą, możemy go również znaleźć w innych wersjach kolorystycznych: bursztynowej żółci, beżu, bieli, a nawet grafitowej szarości. Powierzchnia płytek klinkierowych może być gładka, porowata lub strukturalna.

Klinkier świetnie sprawdzi się w dekorowaniu ścian wewnętrznych. W salonie może posłużyć jako element, który wyeksponuje fragment pokoju. Płytki mogą wyróżnić ścianę za telewizorem, kanapą czy wnękę. Ponadto płytki klinkierowe, dzięki swoim właściwościom fizycznym, świetnie sprawdzają się do wykończenia kominka.

Klinkier z powodzeniem można wykorzystać również w kuchni. Płytki tego typu świetnie sprawdzą się jako wykończenie ściany między blatem i szafkami, obudowę wyspy kuchennej czy wyodrębnienie konkretniej ściany. W kuchni warto zabezpieczyć klinkier specjalnym impregnatem, który ochroni kafelki przez działaniem wody i tłuszczu.

Płytki klinkierowe przed domem

W przypadku układania klinkieru w łazience, należy zabezpieczyć preparatem hydrofobowym.

Jeśli chodzi o układanie płytek klinkierowych, tu również zaczynamy od przygotowania powierzchni – musi być ona czysta, sucha i gładka. Do klejenia płytek wybieramy gęsty i elastyczny klej, przeznaczony do wyrobów klinkierowych. Klej nakładamy na płytkę i przyklejamy ją do ściany tak, aby zachować odstępy na fugi. Gdy klej wyschnie, przechodzimy do fugowania. Fuga powinna mieć gęstą konsystencję, najlepiej półsuchą.