Aby płytki zachwycały swoim wyglądem przez długie lata, a do tego były łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu czystości, należy o nie odpowiednio dbać. Tyczy się to zarówno płytek ceramicznych, jak i innych rodzajów. W przypadku płytek położonych wewnątrz domu, sprawa jest zdecydowanie łatwiejsza, choć i tu warto zastanowić się nad zabezpieczeniem hydrofobowym. Jeśli jednak chodzi o płytki na zewnątrz, potrzebują one często dodatkowej ochrony.

Po co stosować zabezpieczenia hydrofobowe i powłoki do płytek ceramicznych?

Płytki ceramiczne, gresowe, gipsowe, a także inne rodzaje kafli nie są całkowicie odporne na przenikanie wody. Płytki posiadające strukturę mogą pochłaniać wodę. Na pochłanianie wody szczególnie narażone są płytki montowane na zewnątrz, gdzie woda mogłaby zamarznąć, a przy tym osłabić spoinę. W takich sytuacjach płytki mogą się zniszczyć, a nawet popękać. Zabezpieczenie płytek zewnętrzach jest tu więc koniecznością, aby móc cieszyć się pięknymi zadbanymi kafelkami przez długie lata.

W przypadku użytku domowego zabezpieczenie płytek nie zawsze jest konieczne. Jednak zabezpieczenia hydrofobowe mogą okazać się pomocne w pielęgnacji płytek w łazience, kuchni czy przedpokoju. W tych pomieszczeniach płytki narażone są na zabrudzenia, osad czy nieestetyczne plamy. Powłoka hydrofobowa zabezpieczy powierzchnię płytek przed zaciekami oraz zabrudzeniami. W przypadku użycia w łazience – woda na powłoce hydrofobowej spływa szybciej, nie pozostawiając niepożądanych śladów wapiennych, mydlin czy innych zabrudzeń.

Zabezpiecznie przed ukladaniem

Jak aplikować zabezpieczenia hydrofobowe

Powierzchnia, na której chcemy użyć preparatu o działaniu hydrofobowym, powinna być dokładnie oczyszczona, odpylona i odtłuszczona. Powierzchnię należy przede wszystkim dobrze umyć, a także wysuszyć przed przystąpieniem do impregnacji. Następnie nanosimy jednolitą warstwę preparatu o działaniu hydrofobowym. Po jej nałożeniu dokładnie polerujemy powierzchnię płytek za pomocą np. mikrofibry. Po nałożeniu preparatu i wypolerowaniu chronimy przez klika godzin powierzchnię płytek przed kontaktem z wodą.

Jak zabezpieczyć płytki zewnętrzne?

Impregnaty do płytek zewnętrzach mają za zadanie stworzyć warstwę ochronną na płytkach. Preparaty tego typu mają zabezpieczyć powierzchnię kafli przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV, zmiany temperatury czy wilgoć. Impregnat zaaplikowany na płytki zamyka wszystkie jego pory, dzięki czemu chroni płytki przed wchłanianiem wody. Zaimpregnowane płytki zewnętrzne są również dużo prostsze w utrzymaniu czystości. Zabrudzenia powstające na zaimpregnowanej powierzchni są dużo łatwiejsze do usunięcia i zwykle nie wymagają szorowania.

płytki

Jak wiadomo, największym problemem płytek zewnętrznych na tarasie czy balkonie jest pochłanianie wilgoci. Dlatego należy wybierać preparaty o działaniu hydroizolacyjnym. Hydroizolacja zabezpieczy płytki przed wilgocią, która wnika w głąb kafli. Woda, penetrując płytki, nie tylko przyczynia się do powstania grzyba i pleśni, ale może spowodować pękanie i niszczenie się płytek, szczególnie zimą, kiedy zamarza i zwiększa swoją objętość.