Właściwa impregnacja płytek

Bezsprzecznie o każdy rodzaj płytek należy dbać. Regularnie myć, czyścić czy odkurzać. Jednak duże kontrowersje wzbudza impregnacja płytek. Jedni twierdzą, że nie trzeba tego robić, a inni wręcz przeciwnie. Jednak tak naprawdę sposób ochrony płytek zależy od tego, z jakimi płytkami mamy do czynienia. Jeśli chodzi o płytki ceramiczne, to nie ma konieczności impregnacji. Jednak różne zalecenia mamy w przypadku płytek gresowych, cementowych, klinkierowych, a także kamiennych.

Warto wiedzieć, że to, czy płytki należy impregnować, w głównej mierze zależy od tego, jak wykończona została powierzchnia kafli. Płytki matowe mają naturalnie uformowaną powierzchnię, dzięki czemu jej porowatość oraz chłonność jest minimalna. W przypadku tego typu płytek nie musimy martwić się o wnikanie brudu w głąb powierzchni, dlatego nie ma tu konieczności impregnacji. Jednak w przypadku płytek matowych położonych w miejscach o dużej eksploatacji możemy rozważyć możliwość impregnacji, gdyż warstwa ochronna zabezpieczy tu nawierzchnię przed powstawaniem mikrorys. Warto jednak dodać, że wyjątkiem są również płytki montowane na zewnątrz i one również wymagają impregnacji. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż płytki w użytku zewnętrznym narażone są na przyjmowanie dużych ilości wody oraz zamarzanie. Niezabezpieczenie płytek zewnętrznych w konsekwencji może skończyć się ich zniszczeniem czy popękaniem.

Kolejną grupą są płytki szkliwione. Płytki te pokryte są szkliwem, które jest nienasiąkliwe i niskoporowate. Płytki szkliwione swoją strukturą przypominają szybę, a przy tym są dobrze zabezpieczone przed zarysowaniem i wnikaniem brudu. Takich płytek nie impregnujemy.

renowacja płytek

Ostatnią grupą są płytki polerowane. Ich połyskliwa powierzchnia powstaje w procesie szlifowania mechanicznego. Płytka ta nie posiada żadnej dodatkowej warstwy zabezpieczającej, a więc, aby zachwycać swoim wyglądem przez długie lata, wymaga regularnej impregnacji. Warstwa ochronna zabezpieczymy polerowaną płytkę przed zarysowaniem i wchłanianiem brudu oraz wilgoci. Tego typu płytka narażona jest też na powstawanie nieestetycznych plam i przebarwień, dlatego tak ważne jest zastosowanie impregnatu. W innym przypadku wylanie kieliszka wina może skończyć się pamiątką, której nie będzie dało się usunąć z powierzchni płytek.

W przypadku płytek z kamienia naturalnego również należy zabezpieczyć te płytki, które nie są odporne na działanie kwasów czy innych substancji. Impregnacji wymagają również kamienie cechujące się wysoką porowatością. Odpowiedni preparat impregnujący zabezpieczy kamień przed wchłanianiem zabrudzeń, a także ułatwi usunięcie z jego powierzchni różnego rodzaju nieczystości.

Jak impregnować gres?

Czynnikiem, który w głównej mierze decyduje o pięknym wyglądzie gresu przez długie lata, jest jego konserwacja. Impregnacja płytek gresowych odpowiednim preparatem zabezpieczy kafle przed ingerencją brudu i zużyciem. Impregnacja w przypadku gresu jest zalecana, jeśli do czynienia mamy z gresem nieszkliwionym o powierzchni polerowanej. To, dlaczego akurat ten rodzaju gresu wymaga impregnacji, jest ściśle związane z jego procesem produkcji. Gres nieszkliwiony uzyskuje wysoki połysk w procesie polerowania jego lic, przez co otwartych jest wiele porów na jego powierzchni. W przypadku gresów szkliwionych połysk uzyskujemy dzięki polerowaniu szkliwa zaaplikowanego na licu płytki, przez co ten rodzaj gresu nie charakteryzuje się porowatą powierzchnią. A więc gres nieszkliwiony jest po prostu bardziej podatny na zabrudzenia, dlatego warto go regularnie impregnować.

Impregnacji nie zaleca się w przypadku płytek szkliwionych, gdyż warstwa impregnatu może spowodować odspajanie się szkliwa, tworząc przetarcia czy nieestetyczne zmatowienia. Płytki tego typu chronione są dzięki barierze ochronnej w postaci szkliwa na całej powierzchni płytki.

W przypadku gresów technicznych również nie ma konieczności impregnacji, ze względu na ich właściwości fizyczne. Gres tego typu cechuje się nasiąkliwością porównywalną do granitu, a więc zerową.

renowacja płytek malowanie

Sam proces impregnacji gresu nie wymaga żadnych dodatkowych przygotowań. Należy zwyczajnie oczyścić płytki z zabrudzeń, a także wytrzeć je do sucha. Następnie za pomocą pędzelka nanosimy warstwę odpowiedniego środka impregnującego, a później czekamy na jego wyschnięcie – czas schnięcia z reguły podany jest na opakowaniu preparatu.

Renowacja płytek – o co chodzi?

Płytki ceramiczne po wielu latach użytkowania mogą stracić swój połysk, zmatowieć czy się porysować. W takiej sytuacji z reguły chcemy odświeżyć starą okładzinę, aby znowu zachwycała swoim wyglądem. Jednak nie zawsze mamy możliwość wymiany płytek, gdyż wiąże się to nie tylko z długotrwałą pracą, ale również z kosztami. W takiej sytuacji możemy postawić na renowację płytek ceramicznych, która polega na pomalowaniu starych kafli. W tym celu używamy farb specjalnie przeznaczonych do tego typu zdań, gdyż zwykła farba może po prostu spłynąć z powierzchni płytek.