Stopnie kamienne

Produkty 1-36 z 68

Ustaw kierunek rosnący
 1. Stopień granitowy G603 New Bianco Cristal płomieniowany 150x33x2 cm Stopień granitowy G603 New Bianco Cristal płomieniowany 150x33x2 cm
  Bestseller
 2. Stopień granitowy G664 Królewski Brąz polerowany 150x33x2 cm Stopień granitowy G664 Królewski Brąz polerowany 150x33x2 cm
  Bestseller
 3. Stopień z łupka Panther Black naturalny 150x33x2 cm Stopień z łupka Panther Black naturalny 150x33x2 cm
  -17%Okazja dnia

  Stopień z łupka Panther Black naturalny 150x33x2 cm

  Cena promocyjna 215,00 zł Regular Price 259,00 zł
 4. Stopień granitowy Juparana Crystal płomieniowany 150x33x2 cm Stopień granitowy Juparana Crystal płomieniowany 150x33x2 cm
  Nowość

Produkty 1-36 z 68

Ustaw kierunek rosnący

Stopnie kamienne

Schody z kamienia – pewny i trwały materiał na zewnętrzne schody

Stopnie kamienne to wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie solidność wykonania i materiału. Kamień naturalny może przetrwać bardzo wiele, gdyż jest niezwykle odporny na ścieranie. Nie bez powodu wybierany jest chętnie do wykończenia budynków użyteczności publicznej, takich jak urzędy, szpitale czy galerie handlowe. Wszędzie gdzie panuje wzmożony ruch, sprawdzą się stopnie kamienne z granitu. Ten kamień, najbardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia, jest idealnym wyborem zarówno na schody wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Dodatkowo występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, którą łatwo można dopasować do elewacji budynku.

Jaki kamień na schody zewnętrzne i wewnętrzne?

Wybierając materiał na schody zewnętrzne pamiętajmy, że musi on charakteryzować się wysoką odpornością nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także być odporny na ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne. W takim wypadku nie ma lepszego materiału niż granit.

Zewnętrzne schody granitowe

Granit to skała magmowa, powstająca w temperaturze 1400 stopni Celsjusza. Skała granitowa powstaje z płynącej, a następnie stygnącej lawy wulkanicznej. Ten cały proces powoduje, że opisany materiał jest jednym z najtrwalszych w naturze.

Wyroby granitowe, w tym także schody granitowe, charakteryzują się wspomnianymi wyżej właściwościami. Wybierając granit na schody zewnętrzne masz gwarancję, że będzie to jednorazowy wydatek na długie lata. Z problemem schodów zewnętrznych zmaga się niejeden inwestor, zwłaszcza jeśli zazwyczaj wykonywał je stosując okładzinę z płytek ceramicznych. Niestety płytki nie nadają się na schody zewnętrzne. Zwykle bardzo szybko zostają odparzone, czego efektem jest ich odpadanie.

W przypadku okładziny granitowej nie ma takich obaw. Stopnie granitowe zwykle mają 3 cm grubości, a płytki ceramiczne niecały 1 cm. Dzięki dużo grubszemu kamieniowi warstwa kleju jest chroniona, co sprawia, że nie ma obawy o odparzenie się elementu ani o to, że warstwa przyczepna straci swoje właściwości. Drugą sprawą jest waga samego kamienia – 1 m2 granitu waży około 90 kg. Najczęściej pojedynczy stopień waży około 30 kg. To sprawia, że sama waga stabilnie utrzymuje stopnie na swoim miejscu.

Bardzo ważną rzeczą podczas wyboru schodów z kamienia granitowego jest to, że ich powierzchnia daje się dowolnie obrabiać. Dzięki temu schody granitowe mogą być płomieniowane lub posiadać piaskowane paski antypoślizgowe. Bezpieczeństwo na schodach podczas przymrozków jest bardzo ważne, a nic nie zadba o to lepiej jak ich antypoślizgowa powierzchnia.

Pamiętaj – jeśli chcesz wykonać schody zewnętrzne z kamienia, koniecznie wybierz granit!

Wewnętrzne schody marmurowe

Jeśli chodzi o wnętrza to ogranicza nas tylko wyobraźnia. Wewnętrzne schody mogą być wykonane z dowolnego kamienia. Można do tego użyć materiałów takich jak:

W przypadku granitów kolor kamienia można wybierać spośród wielu odcieni szarości, brązu czy nawet czerwieni. Przy pomocy stopni kamiennych z granitu można stworzyć aranżację obejścia w matowym (płomieniowanym) lub błyszczącym (polerowanym) wykończeniu.

W przypadku budynków użyteczności publicznej w sposób szczególny polecane są stopnie kamienne płomieniowane, ze względu na ich antypoślizgowe właściwości. Oczywiście granit, choć solidny i odporny na zmienne warunki atmosferyczne, to nie jedyny możliwy wybór w przypadku stopni kamiennych. Można z powodzeniem wybrać również eleganckie stopnie kamienne z twardego wapienia, łupka bądź marmuru. Jeśli chce się podkreślić styl architektoniczny budynku, można zdecydować się na bardzo oryginalne wykonanie schodów, gdzie górna część jest szlifowana, a sam stopień łupany.

W najnowszych aranżacjach wewnętrzne schody z kamienia najczęściej wykonuje się z marmuru. Ten klasyczny materiał świetnie się sprawdza. O ile na zewnątrz byłoby go bardzo trudno utrzymać w czystości, o tyle schody marmurowe wewnętrzne użytkuje się bardzo przyjemnie i bez większych problemów. Należy tylko pamiętać, aby raz na jakiś czas zabezpieczyć posadzki marmurowe odpowiednimi impregnatami do kamienia.

Zaletą wykorzystania marmuru na schody wewnętrzne jest niesamowity efekt końcowy. Te materiały charakteryzują się wspaniałymi wzorami, a sprawny kamieniarz potrafi wykonać z nich dzieło sztuki. Wykorzystanie tego samego materiału na posadzkach stanowi zwieńczenie całej realizacji

Czy okładzina z marmuru nadaje się na schody betonowe?

Marmur jest wykorzystywany tylko wewnątrz. Dlatego jeśli szukasz okładziny na schody zewnętrzne, to schody z granitu będą dużo praktyczniejsze.

Przede wszystkim wystarczy je impregnować raz na kilka lat. W przypadku marmuru wypadałoby to robić kilkanaście razy w roku, aby mieć pewność, że nic poważnego się z nimi nie stanie. W przypadku schodów z marmuru byłoby także trudno zadbać o powierzchnię antypoślizgową. Schody z granitu dużo lepiej sprawdzą się na zewnątrz, jeśli jednak ma być to okładzina schodów wewnętrznych, marmur świetnie się sprawdzi.

Kolory i wzory wykorzystywane na schody kamienne

W przypadku kamienia naturalnego mamy do wyboru niemal całą paletę barw. Kamień naturalny występuje praktycznie w każdy kolorze. Jeśli zależy Ci na białych schodach, to powinieneś szukać schodów z marmuru Carrara lub Calacatta. Są to marmury o perłowobiałych odcieniach z dodatkami delikatnych szarych wzorów. Oczywiście marmur możemy zastosować tylko do wnętrz. Jednak chcąc zrobić białe schody z kamienia na zewnątrz, możesz wybrać granit Thunder White lub Viscont White.

Schody kamienne w połyskującej czerni to domena granitów. Słynne Nero Zimbabwe, Assoluto Black czy Star Galaxy to często stosowane czarne materiały granitowe.

Kamienie naturalne występują też w kolorach brązów, kremów, czerwieni, zieleni, szarości a nawet różu. Tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie.

Rodzaj nawierzchni na stopniach: polerowane, płomieniowane, szlifowane czy szczotkowane?

Stając przed wyborem materiałów na schody z kamienia warto zastanowić się, jaką konkretnie mają spełniać rolę oprócz tej podstawowej.

Na tę chwilę schody są nie tylko elementem, który ma służyć do dotarcia na wyższą kondygnacje. Schody to przede wszystkim piękna dekoracja domów i ich wnętrz. Aby schody kamienne najlepiej spełniały tę rolę, należy wybrać kamień polerowany. Każdy polerowany kamień pokazuje wszystko to, co ma w sobie najpiękniejsze: kolor, wzory, a bardzo często także idealne odbijanie obrazu, podobnie jak lustro.

Kamień szlifowany i szczotkowany charakteryzuje się matową powierzchnią. Nie jest tak widowiskowy jak kamień polerowany, jednak wybierając odpowiedni materiał można stworzyć niesamowite wrażenie.

Granit płomieniowany stosuje się tylko na zewnątrz. W środku domu byłby trudny do mycia i raczej nieprzyjemny w użytkowaniu.

Schody półkowe i bolcowe z kamienia – jak wykonać schody samonośne

Samonośne schody są ostatnim krzykiem mody. Za pomocą drewna lub kamienia robi się stopnie montowane bezpośrednio do ściany. Wykorzystuje się do tego specjalne stalowe pręty (bolce). Jednak aby móc zastosować schody tego typu w swoim domu, musisz posiadać odpowiednio grubą ścianę lub specjalną ławę żelbetonową, stworzoną do montażu schodów.