Kamień płomieniowany to kolejny sposób obróbki materiałów kamiennych. Poza nim mamy jeszcze granit polerowany, granit satynowany, lappato oraz szczotkowany.

płyty granitowe na składzie

Rodzaje granitu oraz ich przeznaczenie

Granit płomieniowany powstaje z surowej lub szlifowanej płyty. Można też wykorzystać kamień polerowany czy satynowany, jednak takie rozwiązanie będzie stosunkowo droższe. Aby wypłomieniowanć kamień, należy go wystawić na działanie ognia w bezpośrednim kontakcie. Mówiąc w skrócie, należy opalić granit za pomocą opalarki. Podczas tego zabiegu powstają mikropęknięcia. Taką powierzchnię nazywamy płomieniowaną. Zaletą tego rodzaju materiałów jest bezpieczeństwo. Głównym powodem płomieniowania kamienia jest powierzchnia antypoślizgowa, która jest niezwykle ważna w wielu projektach. Idealnym przykładem będą schody zewnętrzne, płytki chodnikowe, na przykład na peronach kolejowych, czy posadzki, gdzie występuje duże natężenie ruchu i wszystko musi być nie tylko trwałe, ale i bezpieczne.

Poza tym ogromną zaletą granitu płomieniowanego jest faktura, która pozostaje taka sama nawet w przypadku uszkodzenia. Skaza najczęściej jest niewidoczna i nie wymaga żadnej interwencji. To sprawia, że płytki granitowe w wersji płomieniowanej są pożądanym towarem w wielu miejscach, takich jak centra handlowe, w których nie ma czasu na to, aby wymieniać uszkodzone płytki na nowe. Zastosowanie granitu płomieniowanego pozwoli raz na zawsze rozwiązać problem pękających i nietrwałych posadzek, które co jakiś czas należy odnowić lub wymienić.

Granit polerowany to oczywiście niesamowite kolory, cudowny połysk i wartości dekoracyjne, których próżno szukać w sztucznych materiałach. Przede wszystkim kamień naturalny jest zawsze unikalny, a biorąc pod uwagę wszystkie zalety polerowanych płytek, jest to idealny materiał do wnętrz, które mają przyciągnąć uwagę. Płytki granitowe w wersji polerowanej świetnie sprawdzą się w stylu glamour. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą tutaj płytki granitowe Star Galaxy. Granit polerowany znajdzie swoje miejsce we wnętrzach nowoczesnych, klasycznych oraz minimalistycznych.

klejenie płyt granitowych

Niewątpliwą zaletą płytek polerowanych, poza atrakcyjnym wyglądem, jest prostota w utrzymaniu pełnej czystości. Do mycia polerowanych płytek granitowych wystarczy ciepła woda bez żadnych płynów i detergentów. Idealnie gładka powierzchnia sprawia, że brud nie przywiera w takim stopniu, jak do stosunkowo porowatej ceramiki czy gresu.

Co to jest granit płomieniowany i gdzie się go stosuje?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, granit płomieniowany to kamień poddany opalaniu. Zastosowania tego materiału to najczęściej budynki użytku publicznego, jak banki, instytucje państwowe, sklepy, centra handlowe, a także restauracje, puby i baseny.

W prywatnych domach granit płomieniowany znajdzie zastosowanie jedynie na zewnątrz. Za jego pomocą można wykonać trwały, odporny i bezpieczny taras. Granitowe płytki płomieniowane idealnie sprawdzą się również na balkonie. Poza tym jest to świetny materiał na dróżki wokół domu, ale przede wszystkim idealnie sprawdza się na schodach zewnętrznych. Dzięki płomieniowanej powierzchni ten materiał jest całkowicie antypoślizgowy i nie ma obaw, że nawet podczas mrozu schody staną się śliskie, a przez to niebezpieczne. Na schody zewnętrzne można zastosować granit płomieniowany w formie płytek, jednak dużo lepszym rozwiązaniem będą stopnie kamienne. Schody wykonane z jednolitego kamienia są pozbawione fug i łączeń. Dzięki temu cały projekt będzie dużo trwalszy, bardziej odporny i praktycznie niezniszczalny.

granit płomieniowany

Zalety granitu polerowanego

Granit polerowany jest znany ze swojego niesamowitego blasku. Wykorzystuje się go do produkcji płytek, blatów, parapetów, schodów, okładzin kominkowych, a także nagrobków. Dzięki wysokiej twardości granitu nie ma obaw o rysy oraz poważniejsze uszkodzenia. Zamontowany kamień bardzo trudno jest uszkodzić i trzeba prawdziwego pecha, aby tak się stało.

Jedną z największych zalet płytek z wykończeniem w pełnym połysku jest prostota w utrzymaniu czystości. Polerowany kamień wystarczy przetrzeć wodą. Nie potrzeba żadnych środków chemicznych, aby Twoje płytki, blaty kuchenne i łazienkowe, parapety i schody lśniły blaskiem.

zalety granitu

Granitowe płytki tarasowe – jakie wybrać?

Wybierając płytki tarasowe, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, a przede wszystkim na poziom tarasu. Płytki tarasowe powinny mieć co najmniej 2 cm grubości, więc na taras można zastosować gres lub granit o takim wymiarze. W przypadku wysokiego poziomu tarasu i braku miejsca na grubsze płytki, warto zdecydować się na łupek. Jednym z najczęściej wybieranych produktów do tego typu aranżacji są płytki łupek Black Slate. Ich zaletą jest niska cena oraz wysoka trwałość.

Kolejną sprawą jest bezpieczeństwo. Płytki w wysokim połysku nie są najlepszym rozwiązaniem na tarasy. Niestety podczas deszczu oraz w wilgotne lub mroźne dni mogłyby być bardzo niebezpieczne. Tutaj idealnym rozwiązanie są płomieniowane płytki granitowe lub wspomniany już łupek. Poza nim warto także rozważyć wapień w odpowiednim wykończeniu.

Pamiętaj, zabierając się za taras, nie oszczędzaj na kleju. Jest to najbardziej istotny element całej aranżacji. Oszczędność rzędu 200 zł na tańszym kleju może spowodować, że płytki zaczną pękać lub odchodzić, a wtedy naprawa pochłonie tysiące. Idealnym rozwiązaniem będzie klej Mapei S1 Ultralite. Jest to spoiwo, które można z czystym sumieniem nazwać odkształcalnym oraz odpornym na wszystkie warunki atmosferyczne klejem.

granit na taras

Płytki do salonu z granitu. Który kolor sprawdzi się najlepiej?

W odróżnieniu od tarasów, gdzie płytki płomieniowane pasują idealnie, nie stosuje się ich we wnętrzach. Robi się tak z jednego powodu – umycie ich byłoby bardzo trudne bez pomocy myjki ciśnieniowej, a w salonie ciężko byłoby to wykonać. Tutaj idealnie sprawdzą się polerowane płytki granitowe. W zależności od aranżacji można wybrać czarny granit, jak Absolute Black. Jeśli jednak szukasz czegoś w jaśniejszym odcieniu, to rewelacyjnie sprawdzą się płytki granitowe Viscont White.