Granit jest znany jako jeden z najtrwalszych materiałów dekoracyjnych, wykończeniowych i budowlanych na świecie. Jednak nawet on wymaga nieco pielęgnacji.

Zaczynając od początku, granit to materiał o budowie jawnokrystalicznej. Oznacza to, że jest on zbudowany z drobnych kryształków, które są ze sobą spieczone pod wysoką temperatura, a dokładnie w temperaturze gorącej lawy, czyli około 1400 stopni Celsjusza. Granit składa się z materiałów skalnych, które mają budowę krystaliczną. To sprawia, że jest on tak niesamowicie trwały i odporny.

płyty granitowe

Jedną z największych zalet opisywanego materiału jest zbita struktura o niewielkiej nasiąkliwości. To bezpośrednio przekłada się na wodo- i mrozoodporność materiałów granitowych. Dzięki temu możemy stosować granit bez żadnych obaw w formie blatów kuchennych, łazienkowych, a także jako płytki podłogowe. Poza tym granit jest jednym z najlepszych materiałów na projekty zewnętrzne. Za jego pomocą wykończysz podłogi na tarasie czy balkonie bez strachu, że po roku czy dwóch zaczną odpadać.

Jak przystało na kryształ, granit jest niesamowicie twardy, a co za tym idzie, odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz fizyczne. Zamontowane blaty granitowe, schody z kamienia, parapety kamienne czy płytki granitowe są niemal niezniszczalne i tylko prawdziwy niefart może sprawić, że element może zostać uszkodzony i będzie wymagał wymiany. Dodatkowo elementy granitowe są odporne na większość chemii gospodarczej, jednak warto zrezygnować z tych mocniejszych płynów i środków, na rzecz tych o prostym składzie.

Aby zadbać o granit w pierwszej kolejności po montażu należy go zaimpregnować. Pamiętaj, że w zależności od tego, co to za materiał, do czego służy i kiedy został zamontowany, impregnacje przeprowadza się nieco inaczej. W przypadku blatów kuchennych impregnację warto przeprowadzić jeden dzień po montażu, kiedy kleje i silikony zastosowane do łączeń wyschną. Nigdy nie wiadomo, czy impregnat nie wejdzie w kontakt z jeszcze niewyschniętym silikonem. Jednak ważniejszy jest temat posadzek, zwłaszcza zewnętrznych. W wielu sytuacjach impregnacja płytek granitowych przeprowadza się zaraz po montażu, a jest to ogromny błąd. Impregnat może spowodować osłabienie warstwy czepnej kleju.

Jeśli obawiasz się o swoje płytki kamienne, możesz zaimpregnować je dzień przed montażem, a dopiero następnego dnia przykleić je i zafugować. Dzięki impregnatowi łatwiej będzie je domyć z fugi. Ponowną impregnację warto przeprowadzić po dwóch tygodniach.

polerowanie granitu maszynowo

Czy warto stosować środki ochronne i impregnaty?

Impregnowanie w wielu przypadkach jest wręcz obowiązkowe. Dotyczy to przede wszystkim trawertynów i marmurów. Warto także zawsze impregnować łupki i wapienie. W przypadku granitów zdania są podzielone, zwłaszcza w przypadku granitu stosowanego we wnętrzach, na przykład na posadzkach.

Naszym zdaniem koszt impregnacji jest tylko promilem przy cenie płytek i nie ma żadnych podstaw, aby jej nie robić. Mimo że prawdopodobnie płytki podłogowe z granitu, które montujemy w salonie, łazience czy korytarzu, poradziłby sobie bez żadnej impregnacji, to warto wykonać ją z kilku powodów. Przede wszystkim impregnaty do kamienia są antystatyczne, a co za tym idzie, zaimpregnowane materiały zbierają dużo mniej kurzu. Dzięki temu nie będziesz musiał tak często odkurzać swojego kamienia. Kolejną zaletą jest dużo prostsze utrzymanie czystości wszystkich materiałów zaimpregnowanych. Impregnaty sprawiają, że powierzchnia staje się odporniejsza na przywieranie i nawet stosunkowo trudne w myciu zabrudzenia, będą znacznie łatwiejsze do usunięcia.

polerowanie szmatką granitu

Tanie dodatki upiększające do kamienia

Wiele razy spotykaliśmy się z klientami, którzy mają problemy ze swoimi kuchennymi blatami granitowymi, posadzkami z kamienia czy parapetami. Wszystko za sprawą dodatków upiększających i uszlachetniaczy. Bardzo często środki tego typu są spotykane w marketach. Niestety nie są to produkty certyfikowane, a często jedynie sprawdzone pobieżnie na dwóch czy trzech kamieniach. Stosowanie tego typu rzeczy może nieodwracalnie zniszczyć kamień.

Brzmi to trochę nonsensownie, jednak taka jest rzeczywistość. Większość tych środków bazuje na bardzo silnej chemii i kiepskiej jakości, która ma zadania wybłyszczyć kamień lub poprawić jego kontrast. W efekcie tego często pojawiają się ciemniejsze plamy w miejscach, gdzie wchłonęło się więcej specyfiku. Próba wyrównania tego efektu kończy się najczęściej jeszcze większymi szkodami.

kamień granitowy zewnętrzny

Pamiętaj, że profesjonalne środki do upiększania kamienia nie są tanie. Nie kosztują one 10 złotych za buteleczkę. Są to ceny rzędy 100, 200, a nawet więcej złotych za niewielką porcję. Dlatego jeśli widzisz w sklepach tanie uszlachetniacze do kamienia, to najlepiej jest odwrócić się w drugą stronę i odejść.

Aby odnowić kamień, nieważne, czy posadzki, blaty, schody, czy parapety, należy go wypolerować. Do tego używa się specjalnych maszynek oscylacyjnych, gąbek polerskich i past do polerowania kamienia. Taki zabieg jest zdecydowanie droższy niż tani specyfik, jednak sprawi, że Twój kamień będzie odświeżony i dokładnie taki, jak w dniu montażu.

polerowanie blatu

Jak robią się przebarwienia na kamieniu i czy można z nimi coś zrobić?

Największym problemem w stosowaniu kamienia naturalnego są przebarwienia. Na szczęście tyczą się one głównie marmurów oraz trawertynu. Przebarwienia na granicie to rzadkość, jednak i tutaj mogą się zdarzyć. Złą wiadomością jest to, że nie da się nic zrobić z przebarwionym kamieniem.

Przebarwienie to miejsce reakcji chemicznej kamienia ze związkami kwasowymi lub zasadowymi. Aby zapobiec ich powstawaniu, należy co jakiś czas impregnować kamień odpowiednimi środkami. W naszych materiałach specjalistycznych znajdziesz wiele środków zabezpieczających kamień i impregnatów, które stworzą ochronną politurę oraz zabezpieczą Twój kamień przed przykrymi niespodziankami.