Temat płytek kuchenny jest bardzo szeroki. Wybór odpowiednich płytek podłogowych do kuchni wiąże się ze stylem wnętrza, kolorami, rodzajem materiału, upodobaniami, łatwością utrzymania czystości oraz budżetem. Każda zmienna z powyższej listy będzie determinowała inną grupę docelową.

Płytki kuchenne najnowsze inspiracje - co sprawdzi się w modnej kuchni?

Mając duże fundusze, można celować w kamień naturalny czy wielkoformatowe płytki do kuchni. Jeśli zależy Ci na czystości podłogi, to najlepiej sprawdzą się płytki z bogatym wzorem, w niejednolitym kolorze oraz polerowanej powierzchni. Zaś jeśli Twój dom urządzony jest w stylu industrialnym, to najlepszym wyborem będzie gres drewnopodobny lub płytki imitujące beton.

Trudno jednoznacznie określić, jakie płytki będą dla Ciebie najlepsze. Jednak jeśli mamy coś doradzić, to warto skupić się na płytkach, które będą bezpieczne, proste w utrzymaniu czystości, pasujące kolorystycznie do mebli oraz ścian, trwałe i odporne na wilgoć, oraz będą w rozsądnej cenie.

nowoczesna kuchnia z płytkami pasującymi do drewnianego blatu

Biorąc pod uwagę te wszystkie kryteria, nie jest łatwo znaleźć odpowiednie płytki. W sklepach budowlanych, marketach i hurtowniach jest wiele materiałów. Aby odwiedzić każdą hurtownię, przejrzeć każdą płytkę, potrzeba by było masy czasu, którego najczęściej nie mamy. Szukając płytek, wybieraj te hurtownie, które są bezpośrednimi importerami materiałów. Dzięki temu zyskasz gwarancję niskiej ceny. Unikaj marketów budowlanych, które mają najczęściej materiały drugiej kategorii lub w wysokich cenach. Warto też odwiedzić takie miejsca, które dają możliwość sprawdzenia kilku, kilkunastu płytek, aby upewnić się, czy to jest to, czego szukasz. Warto także wybrać punkt, który daje pewne możliwości negocjacji. W popularnych marketach będzie to raczej trudne.

Jakie płytki do kuchni wybrać, aby pasowały do mebli? Urządzenie kuchni i wybór wiodącego stylu aranżacji

Jedną z najbardziej istotnych rzeczy jest estetyka. Nie jest łatwo dopasować płytki podłogowe w kuchni. Należy wybrać taki materiał, który nie tylko będzie pasować do ścian i ogólnego wystroju, ale także do mebli i blatu kuchennego, które odgrywają pierwsze skrzypce w wystroju kuchni.

Warto do aranżacji podejść w sposób minimalistyczny. Im mniej dodatkowych kolorów, tym lepiej. Dobrze jest skupić się na dwóch, maksymalnie trzech kolorach w kuchni. Można je dobrać na zasadzie kontrastu, jak biały i szary lub czarny, biały i brązowy czy szary z różowym. Nie ma przeszkód, aby zastosować jeden kolor w dwóch tonacjach, na przykład antracytowy oraz szarobetonowy. Tym sposobem będzie dużo łatwiej połączyć wszystkie elementy kuchni w całość. Można wybrać płytki imitujące beton gres Silver Ark, które dodatkowo będą antypoślizgowe, czyli bezpieczne. Sprawdzą się one idealnie z kuchnią wykonaną w szarym połysku z dodatkiem drewnianych elementów.

nowoczesne płytki z wzorami nad blat z podświetleniem

Idealne płytki do nowoczesnej kuchni – nowoczesne i stylowe wnętrza o niezwykłej klasie i wysokiej jakości

Nowoczesne kuchnie zwykle osadzone są w chłodnych kolorach, jak biały, szary i czarny, których wizerunek ocieplają nieco wstawki drewna. W zdecydowanej większość fronty meblowe są lakierowane na biały lub szary połysk albo na grafitowy lub czarny antracyt. To wszystko uzupełnia blat imitujący beton w kolorach jasnoszarych lub grafitowych. Zamiast tradycyjnego blatu z płyty MDF często stosuje się kamień naturalny. Idealnym materiałem, który sprawdzi się w kuchniach nowoczesnych, jest Granit Star Galaxy o pięknym perłowoczarnym kolorze.

Najczęściej wybierane płytki podłogowe do tego typu wnętrz, mają za zadanie imitować drewno. Dzięki temu wnętrze jest przytulniejsze i nie wydaje się surowe. Warto również dodać, że ciekawym wyborem do aneksów kuchennych jest także połączenie płytek z deską lub gresem drewnopodobnym. Koniecznie zobacz, jak wygląda takie połączenie salonu z kuchnią.

Nasiąkliwość wodna – porowatość w płytkach do kuchni

Nasiąkliwość to bardzo ważny parametr w materiałach posadzkowych, jednak najważniejszy jest on przy zastosowaniach zewnętrznych. Wewnątrz nie jest on tak istotny, natomiast warto zwrócić na niego uwagę wybierając materiał na podłogi do kuchni. Przykładowo tradycyjne panele MDF mają wysoką nasiąkliwość, przez co nawet wilgotne mogą zacząć puchnąć i będą wymagały wymiany. Wybierając płytki podłogowe do kuchni, można skupić na gresach, które charakteryzują się najwyższą odpornością na wilgoć i nasiąkanie.

białe płytki w kuchni klasyka ponadczasowa

Jakie wybrać płytki do kuchni na ścianę?

Jednym z najtrudniejszych wyborów jest panel kuchenny między szafkami. Można na niego zastosować płytki 3D z kamienia naturalnego, tradycyjną glazurę kuchenną lub białe płytki – cegła, bliżej znane jako płytki metro. Ważne, aby materiał w tym miejscu był prosty w utrzymaniu czystości. Podczas kuchennych rewolucji, zwłaszcza z gorącym olejem, który lubi chlapać, płytki łatwe w myciu są bardzo istotnym elementem.