Tytułowe płytki ceramiczne są jednym z tych materiałów, który nawet w niewielkiej ilości we wnętrzu robi niesamowite wrażenie. Wykorzystuje się je zarówno na podłogi, jak i ściany. Można za ich pomocą wykonać całą ścianę lub tylko jej element, podobnie jest w przypadku podłóg. Mimo że nie jest to najtańszy materiał w montażu, to jest wart większego, jednorazowego wydatku.

Zaletą tego produktu jest to, że można go dopasować do każdego wnętrza. Nieważne, czy Twoja kuchnia, łazienka lub aneks kuchenny są wykonane w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim, klasycznym, industrialnym czy może kolonialnym. W każdym stylu wnętrzarskim płytki heksagonalne sprawdzą się wyśmienicie. Pamiętaj jedynie, że ważne jest, aby dobrać odpowiedni wzór oraz kolor.

Płytki heksagonalne posiadają nie tylko niesamowite kształty, ale także cieszą wieloma wzorami oraz kolorami. Są takie, które idealnie sprawdzą się we wnętrzach klasycznych – bez bogatych zdobień, stonowane pasują do stylu klasycznego idealnie. Inne wręcz przeciwnie – są bogato zdobione na wzór kafli dekoracyjnych. Aby mogły spełnić swoją rolę, jako niesamowity dodatek do wnętrza, który przyciągnie wzrok wszystkich, należy je rozważnie wybrać.

płytki heksagonalne w łazience

Opisywany materiał można stosować na posadzkach, a także na ścianach. Płytki heksagonalne są produkowane z ceramiki wysokiej jakości. Dzięki temu są trwałe i odporne, nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a przy tym są długowieczne.

Płytki heksagonalne na podłodze. Idealnie połączenie z gresem drewnopodobnym

Płytki wycinane w kształt sześciokąta są niesamowitym produktem, który idealnie nadaje się do łączenia z innymi nowinkami wykończeniowymi. Jednym z projektów, do którego najczęściej stosuje się płytki heksagonalne, jest połączenie ich z deską naturalną lub panelami MDF. Takie połączenie wygląda niesamowicie, przyciąga wzrok każdego gościa, a wnętrze, w którym zostało zastosowane, nie wymaga żadnych dodatkowych dekoracji.

Takie rozwiązanie jest niesamowicie widowiskowe, lecz niepozbawione pewnych wad. Bardzo trudno jest połączyć panele lub deski z płytkami ceramicznymi. Pierwszym i największym problemem jest fakt, że deski lub panele najczęściej łączy się na zatrzaski. Nie ma możliwości najpierw zamontować miejsca łączenia płytek i deski. Należy montować deski lub panele warstwę po warstwie, docinać je na łączeniu z płytkami heksagonalnymi, a następnie przykleić końcówkę panelu do podłogi. Taki sposób montażu jest trudny i wymaga wielkiej wprawy.

Dużo lepszym rozwiązaniem, zamiast paneli lub deski drewnianej, będzie wybór gresu drewnopodobnego. Ma to ogrom zalet. Przede wszystkim montaż będzie znacznie prostszy. Połączenie płytek z gresem jest o wiele łatwiejsze, bo można wykonać je od razu, bez konieczności układania paneli warstwy po warstwie. Dodatkowo płytki gresowe i płytki ceramiczne są znacznie trwalsze i bardziej odporne niż deski najlepszej jakości.

płytki heksagonalne w kuchni

Po pierwsze ceramika jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz znacznie twardsza od drewna. Po drugie bardzo istotna jest odporność na wilgoć, której panele MDF w zasadzie nie mają. Nawet źle starta podłoga zbyt mokrym mopem, może spowodować, że szybko spuchną i pozostanie jedynie wymiana ich na nowe. Niestety w przypadku paneli wiąże się to z koniecznością rozebrania wielu warstw, a to nie jest ani proste, ani bezpieczne. Najczęściej panele rozbiórkowe nie nadają się do ponownego montażu. Albo zaczepy są wyłamane, albo zbyt luźne, w efekcie czego panele się rozchodzą lub nie da się ich ze sobą spasować. W przypadku gresu nie ma takich obaw. Nawet w przypadku uszkodzenia wystarczy zerwać tylko jedną płytkę i zastąpić ją nową.

Jak wykorzystać płytki heksagonalne w kuchni i łazience?

Płytki tego typu świetnie sprawdzają się nie tylko w kuchni. Jest to także idealny dodatek do łazienek. W tej sytuacji również można zastosować połączenie pomiędzy płytkami heksagonalnymi oraz płytkami imitującymi drewno. Jednak w tym wypadku można jeszcze bardziej urozmaicić efekt. Poza wykorzystaniem płytek wyłącznie na podłogach, można za ich pomocą zaaranżować również część ściany. To sprawi, że efekt będzie przypominał dekorację 3D w formie spływających płytek w kształcie sześcioboku ze ściany na podłogę.

Najlepszym wyborem na takie rozwiązanie są okolice kabiny. Dekoracja ta sprawdzi się rewelacyjnie w łazienkach klasycznych oraz nowoczesnych, ale przede wszystkim we wnętrzach minimalistycznych. Styl minimalistyczny zakłada, że wnętrze musi być pozbawione ozdób niepotrzebnych, które nie mają żadnych właściwości użytkowych. Dlatego takie rozwiązanie, jak połączenie płytek heksagonalnych w tak niesamowity sposób, jest idealnym wyborem do wnętrz minimalistycznych.

płytki heksagonalne w łazience

Jak montować płytki w heksagonalne?

Jak wcześniej wspominamy, montaż płytek heksagonalnych nie jest taki prosty, jednak zastąpienie deski lub paneli MDF gresem, znacząco usprawni cały proces montażu.

Przygotowując się do montażu tego typu projektu, koniecznie zaopatrz się w tarczę oraz gilotyny do cięcia twardego gresu. Zaletą tego typu rozwiązania jest niesamowity efekt, jednak, aby go osiągnąć, montaż musi być idealny. Nie ma miejsca na nieprecyzyjne docinki, postrzępione kafle czy nierówne łączenia.

Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie kleje. Klej jest stosunkowo niewielką inwestycją, biorąc pod uwagę cały projekt z wykorzystaniem płytek. Dlatego lepiej zainwestować i dołożyć kilka złotych do lepszego kleju, który zagwarantuje odpowiednie właściwości. Wystarczającym rozwiązaniem będzie Mapei Adesilex P9. Gwarantuje on odpowiednie właściwości czepne, a dodatkowo charakteryzuje się dobrymi właściwościami elastycznymi.

płytki heksagonalne nowoczesne

Montaż płytek przebiega podobnie jak w przypadku każdych innych. Pamiętaj, aby odpylić całą powierzchnię, płytki kleić na całej warstwie kleju, dobijać je młotkiem po przyłożeniu i poczekać, aż klej zyska swoje właściwości.