Szary kolor jest modny, pasuje do wszystkiego, nie brudzi się i jest obecny w wielu dekoracjach i materiałach, wśród których możemy przebierać. Nic dziwnego, że szare płytki podłogowe i ścienne są najczęściej wybierane nie tylko przez prywatnych inwestorów, ale także przez projektantów wnętrz.

Płytki w barwach szarości występują pod każdą postacią. Mogą to być płytki ceramiczne, gres, gres drewnopodobny oraz płytki kamienne. Poza tym w każdym rodzaju tych materiałów występuje po kilka, a nawet kilkanaście odcieni, od jasnoszarych w odcieniu betonu, po ciemne antracytowe płytki.

szare płytki ciemne

W zależności od rodzaju szare płytki mogą być polerowane, matowe, satynowane, lappato, płomieniowane, szlifowane oraz naturalne w przypadku łupków, czyli surowo-łupane. Połączenie wykończenia wraz z różnorodnością kolorów oraz rodzajami materiałów daje nam setki możliwości aranżacji.

Aby odpowiednio dobrać płytki do wnętrza, trzeba sobie zawsze zadać pytanie: jakie cechy powinna mieć moja podłoga w kuchni, salonie czy łazience? To pytanie staje się jeszcze ważniejsze, kiedy szukamy szarych płytek tarasowych lub na balkon.

Zastanów się, czy płytki w danym miejscu muszą być antypoślizgowe, czy można bez obaw zastosować materiał polerowany na połysk, który jest stosunkowo śliski, ale za to niesamowicie piękny. Czy zależy Ci, aby płytki były proste w myciu, czy nie jest to dla Ciebie takie ważne. A może ważne jest, żeby miały one wzór, który będzie maskował drobne zabrudzenia, dzięki czemu mycie podłóg nie będzie już takie częste i wymagające. Warto zastanowić się, czy płytki mają być odporne na wilgoć, czy może potrzebujesz gresu lub kamienia naturalnego, który jest odporny także na mróz, bo poszukujesz materiałów na taras.

Płytki w stylu skandynawskim

Płytki, które warto zastosować do wnętrz skandynawskich, powinny charakteryzować się surowością. Nie ma tam miejsca na ciepłe kolory czy pstrokate wzory. Cała aranżacja musi być stonowana, a kolory, które powinny tam dominować, to zimny brąz, perłowa biel i szarość betonu.

Skandynawia to miejsce, w którym tradycja i historia są bardzo ważne, dlatego w tego typu wnętrzach nie brakuje rodowych ozdób. Często widać tam historyczne dekoracje, obrazy w ciężkich, drewnianych ramach czy meble z poprzedniego wieku. Aranżacja wnętrza powinna być tak skomponowana, aby wspomniane elementy idealnie się tam wpasowały, a nie były zbędnym dodatkiem.

szare płytki w stylu skandynawskim

Do wnętrz skandynawskich sprawdzi się wiele rodzajów płytek podłogowych. Płytki z kolekcji Ark są wręcz stworzone do tego surowego stylu. Prostota betonu, ciemny antracytowy kolor czy zimny beż to kolory, które idealnie odnajdą się na podłogach w domu skandynawskim.

Poza gresem i płytkami ceramicznymi, to kamień naturalny może sprawić, że poczujesz surowy charakter prosto ze skandynawskich puszczy. Płytki kamienne, które są godne polecenia do tego wystroju, to łupek, granit oraz marmur. Poza nimi idealnie sprawdzi się także wapień w kolorze czarnym.

Zaletą kamienia naturalnego jest jego trwałość. Dobrze dobrany sprawdzi się jeszcze lepiej od płytek gresowych.

Ostatnim produktem, który coraz częściej znajduje miejsce w naszych domach, a tym bardziej w domach skandynawskich, są płytki drewnopodobne. Wnętrza skandynawskie są bogate w drewno. Dawniej był to główny materiał budulcowy i wykończeniowy i w wielu przypadkach nadal jest szeroko stosowany. W zdecydowanej większości domów w Norwegii podłogi pokrywa drewno. W naszym kraju jest ono mniej popularne ze względu na wysokie koszty oraz mniejszą trwałość. Poza tym drewno wymaga ciągłej pielęgnacji. Co pewien czas należy je odświeżyć, zaimpregnować lub zabejcować. To wymaga dodatkowych kosztów oraz nakładów pracy. Płytki drewnopodobne nie wymagają praktycznie żadnych pielęgnacji. W domu warto je zaimpregnować raz na kilka lat, tylko po to, aby były dużo prostsze w utrzymaniu czystości.

szary gres do łazienki

Szare płytki kamienne czy gres?

Wybór materiałów, z których będą wykonane Twoje szare płytki, zależy od tego, jakie zadanie mają spełnić. Zależy, czy szukasz materiału do kuchni, który będzie trwały i prosty w utrzymaniu czystości, czy może stoisz przed zadaniem aranżacji tarasu i liczy się odporność na warunki atmosferyczne. W zależności od tego, gdzie mają być zastosowane płytki, należy dobrać odpowiedni materiał.

Przy zastosowaniach wewnętrznych nieważne jest, czy będzie to gres, czy płytka ceramiczna. Jedne i drugie sprawdzą się znakomicie i nie będą sprawiały problemów. Najważniejsze jest to, aby pasowały do wnętrza i podobały się lokatorom. W przypadku aranżacji zewnętrznych dużo lepiej sprawdzi się gres lub kamień naturalny. Te materiały gwarantują, że projekt będzie trwały, a płytki nawet po wielu latach będą wyglądać pięknie, tak jak w dniu montażu.

Idealnymi płytkami tarasowymi będą gresy o grubości 20 mm lub płytki kamienne z granitu, a także łupku. Płytki tarasowe z gresu są odporne na warunki atmosferyczne, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Są także niesamowicie twarde, niemal tak samo jak granit. Poza granitem dobrym rozwiązaniem będą także płytki wykonane z łupku. Jednym z najczęściej wybieranych materiałów na posadzki kamienne, tarasowe są płytki łupek Black Slate. Ogromną zaletą tego materiału, jest niezwykła trwałość. Chociaż nie jest on tak twardy jak granit, to jednak jego struktura ma inną wyjątkową zaletę.

płytki glamour w szarych odcieniach

Łupki to skały nalewowe, składają się z warstw. W sytuacji, gdy upuścimy coś na płytkę, złuszczy się tylko zewnętrzna warstwa, ale płytka nadal będzie wyglądać tak samo, nadal wierzchnią warstwą pozostanie kamień i nic nie będzie wymagało wymiany.