Kluczowe wnioski z artykułu:

  1. Płytki antypoślizgowe zapewniają odpowiednią przyczepność i zapobiegają wypadkom nawet na mokrej, śliskiej nawierzchni.
  2. Wyróżniamy kilka klas antypoślizgowości płytek, począwszy od najniższej R9, aż po najwyższą R13.
  3. Bogaty wybór płytek antypoślizgowych sprawia, że z łatwością znajdziemy ciekawe modele do użytku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.
  4. W przypadku przestrzeni zewnętrznych warto pamiętać o wyborze mrozoodpornych płytek antypoślizgowych, które będą odporne na pękanie nawet przy wyjątkowo niskiej temperaturze otoczenia.

Dlaczego warto zainwestować w płytki antypoślizgowe?

Płytki antypoślizgowe zapewniają odpowiednią przyczepność, a co za tym idzie, także bezpieczeństwo, nawet na mokrej lub oblodzonej nawierzchni, zapobiegając nieszczęśliwym wypadkom. Takie rozwiązanie to absolutnie obowiązkowy element wykończenia łazienki, tarasu czy schodów wejściowych do budynku. W ten sposób unikniemy ryzyka poślizgnięcia się na wilgotnym podłożu, które mogłoby skutkować upadkiem, a w najgorszych przypadkach także kontuzją! Płytki antypoślizgowe mają specjalną konstrukcję, której zadaniem jest poprawa przyczepności, na przykład poprzez zastosowanie chropowatej powierzchni zapobiegającej poślizgom. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w łazienkach, szczególnie pod prysznicem, ale także w warunkach zewnętrznych – na tarasie czy schodach wejściowych do budynku.

Blondynka wybiera płytki do domu

Rodzaje płytek antypoślizgowych – jakie rozwiązania są dostępne na rynku?

Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć naprawdę duży wybór płytek antypoślizgowych, które różnią się między sobą przyczepnością, wyglądem oraz zastosowaniem. Przykładem mogą być chociażby klasyczne płytki ceramiczne, które sprawdzą się zarówno w łazience, jak i na klatce schodowej, czy też specjalne płytki drewnopodobne, idealne do wykończenia tarasu. Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje płytek antypoślizgowych wraz z charakterystyką.

Płytki o powierzchni chropowatej – właściwości i zastosowania

Płytki o charakterystycznej chropowatej powierzchni zapewniają doskonałą przyczepność, także na wilgotnym czy wręcz oblodzonym podłożu. Ich zaletą jest więc bardzo dobry poziom bezpieczeństwa wynikający z wysokiej klasy antypoślizgowości. Płytki o chropowatej powierzchni najczęściej stosuje się jako płytki podłogowe, które można wykorzystać zarówno we wnętrzu budynku, jak i na zewnątrz. Ze względu na swoją konstrukcję zapewniają duże tarcie, zapobiegając w ten sposób ślizganiu się stopy czy też obuwia na nawierzchni.

Płytki strukturalne – różnice między gładkimi a strukturalnymi płytkami

Płytki strukturalne w odróżnieniu od swoich gładkich odpowiedników posiadają wypukłą, często dekoracyjną powierzchnię. Ten rodzaj płytek może być zdobiony w rozmaite trójwymiarowe wzory, które z jednej strony zapewniają wnętrzu wyjątkowy wygląd, a z drugiej strony mogą wykazywać właściwości antypoślizgowe. Niestety bardzo łatwo się brudzą i niekiedy wymagają profesjonalnego czyszczenia. Przez wzgląd na to nie są zbyt często wykorzystywane na podłogach, za to doskonale sprawdzają się jako atrakcyjne, przyciągające wzrok płytki ścienne.

Płytki o wysokiej klasie antypoślizgowości – co oznaczają klasy R (od R9 do R13)?

Klasy antypoślizgowości oznaczane symbolem R określają przyczepność, jaką cechują się dane płytki. Według skali klasa R9 to najniższa antypoślizgowość, z kolei R13 - najwyższa. W ten sposób możemy łatwo dobrać odpowiednie płytki w zależności od ich zastosowania. Wewnątrz budynku zwykle wystarczające są te o niższej klasie antypoślizgowości, ponieważ jedynym zagrożeniem, jakie czyha na nas w kuchni czy łazience jest mokra podłoga. Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku płytek zewnętrznych, które muszą zapewnić odpowiednią, bezpieczną przyczepność także w warunkach opadów śniegu czy oblodzenia. Z tego względu na tarasie bądź schodach wejściowych warto zastosować płytki o wyższej klasie antypoślizgowości, na przykład w zakresie od R11 do R13. Z kolei standardowe płytki do łazienki mogą cechować się nieco mniejszą przyczepnością, na przykład w skali R9 lub R10.

Płytki gresowe antypoślizgowe – popularność gresu w bezpiecznych aranżacjach

Nowoczesne płytki gresowe są wyjątkowo często wybierane jako płytki podłogowe do salonu, jadalni czy łazienki. Wynika to przede wszystkim z ich atrakcyjnego wyglądu oraz szerokiego wyboru kolorów i wzorów. Gres z powodzeniem może na przykłąd imitować marmur czy kamień. Ponadto w większości przypadków cechuje się bardzo wysoką antypoślizgowością. Z tego względu płytki gresowe to doskonały wybór nie tylko do domu czy mieszkania, ale także na balkon czy nawet do miejsc o zwiększonym ruchu, które wymagają szczególnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowników!

Kluczowe czynniki przy wyborze płytek antypoślizgowych – na co zwrócić uwagę?

Wybierając płytki antypoślizgowe do łazienki czy też na taras, warto pamiętać o kilku podstawowych parametrach, które mają ogromny wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo ich późniejszego wykorzystywania. Główne czynniki, które są istotne w procesie wyboru, to chociażby stopień antypoślizgowości, wytrzymałość na ścieranie czy też nasiąkliwość, jaką będą cechować się modne płytki antypoślizgowe.

Stopień antypoślizgowości (klasa R) – jak wybrać odpowiednią klasę w zależności od przeznaczenia pomieszczenia?

Poszczególne rodzaje płytek należą do klas antypoślizgowości od R9 do R13, przy czym oferowana przyczepność rośnie wraz z numeracją (R9 to najniższa klasa, z kolei R13 – najwyższa). O ile w domowym użytku wystarczające mogą być nawet płytki antypoślizgowe klasy R9 lub 10, o tyle w użytku zewnętrznym, szczególnie na schodach czy tarasach, konieczne jest zastosowanie podłoża o przyczepności przynajmniej R11. Dzięki temu zapobiegniemy ryzyku poślizgnięcia się i bolesnego upadku, nawet w sezonie zimowym, gdzie na powierzchni płytek może odkładać się śnieg oraz pojawić oblodzenie. Co ciekawe, aby zadbać o bezpieczeństwo na schodach, możemy wykorzystać gotowe, antypoślizgowe płytki na stopnie, które są łatwe i szybkie w montażu!

Absorpcja wody – dlaczego niska nasiąkliwość jest kluczowa w wilgotnych pomieszczeniach (kuchnie, łazienki, tarasy)?

Nasiąkliwość to wskaźnik mówiący o tym, ile wody są w stanie wchłonąć dane płytki. Im niższa wartość nasiąkliwości, tym mniejsza skłonność do przyjmowania wilgoci. Ten parametr jest szczególnie ważny w pomieszczeniach narażonych na działanie wody, na przykład w kuchni, łazience oraz oczywiście w warunkach zewnętrznych. Antypoślizgowe płytki do kuchni o dużej nasiąkliwości będą niestety pochłaniać i utrzymywać w sobie wilgoć, co może prowadzić do ich pękania lub odklejania się od podłoża. W przypadku pomieszczeń narażonych na działanie wody, zarówno jeżeli mówimy o łazience, jak i wybierając płytki na taraspowinniśmy zwrócić szczególną uwagę właśnie na klasę nasiąkliwości.

Wytrzymałość mechaniczna – jakie cechy powinna mieć płytka odporna na ścieranie i uszkodzenia w miejscach o dużym ruchu?

Standardowe ceramiczne płytki podłogowe są stosunkowo kruche, dlatego są narażone na pękanie czy też nadmierne ścieranie, szczególnie w przypadku, gdy znajdują się w miejscu o sporym natężeniu ruchu, na przykład na schodach wejściowych czy w przestrzeniach handlowo-usługowych. Najbardziej trwałym i odpornym na uszkodzenia rozwiązaniem wydają się płytki granitowe. Materiał ten jest stosunkowo twardy i nie powinien ulec uszkodzeniu zarówno w przypadku użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Granit jest zarazem wyjątkowo odporny na zarysowania, a także na uszkodzenia mechaniczne, co czyni go idealnym wyborem do miejsc o zwiększonym ruchu, choć sprawdzą się również w domu, na przykład jako płytki tarasowe.

Łatwość czyszczenia – jak wybrać płytki antypoślizgowe, które będą łatwe w utrzymaniu w czystości?

Płytki antypoślizgowe mogą być stosunkowo trudne w czyszczeniu ze względu na swoją chropowatą powierzchnię. Szorstka płaszczyzna nie sprzyja tradycyjnemu myciu mopem czy nawet zamiataniu. Stosunkowo najłatwiejsze do utrzymania w czystości wydają się płytki gresowe, które w odróżnieniu od płytek strukturalnych nie mają żadnych wypustek czy dodatkowych płaszczyzn, które byłyby swoistym „magazynem” dla kurzu i pyłu. Mocny środek czyszczący oraz szczotka ze sztywnym włosiem są nieodzowne do usunięcia zanieczyszczeń z takich płytek, a niekiedy konieczne może się okazać profesjonalne czyszczenie. W wielu przypadkach uda się jednak uniknąć używania silnej chemii, a konserwacja płytek antypoślizgowych będzie wymagać wyłącznie dobrych chęci i roztworu wody z delikatnym środkiem myjącym, który rozpuści zalegające zabrudzenia.

Czy płytki antypoślizgowe mogą być modne? Trendy na 2024 rok

Współcześnie oferowane płytki antypoślizgowe oprócz swoich właściwości związanych z przyczepnością cechują się także estetycznym wyglądem. Planując remont lub wykończenie domu czy mieszkania, możemy wybierać spośród wielu rozmaitych materiałów, stylów i wykończeń płytek, począwszy od standardowych, matowych lub błyszczących gresów, aż po płytki strukturalne z trójwymiarowymi wzorami.

Małżeństwo wybiera płytki do domu

Płytki strukturalne i matowe – nowoczesne wzory, które sprawdzą się w eleganckich wnętrzach

Mnogość wzorów i kolorów, jakimi charakteryzują się płytki antypoślizgowe, sprawia, że z łatwością możemy wybrać modele, które idealnie wpasują się w nasz gust, ale także wystrój wnętrza czy też wykończenie ścian. W ostatnich latach modnym rozwiązaniem są chociażby płytki gresowe w jasnych oraz ciemnych kolorach, które doskonale komponują się z drewnianymi akcentami. Większość z nich dostępnych jest zarówno w wersji matowej, jak i z połyskiem. Z kolei płytki strukturalne są doskonałą propozycją do wykończenia ścian w łazience, kuchni czy na klatce schodowej.

Płytki antypoślizgowe do przestrzeni zewnętrznych – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Decydując się na zakup płytek antypoślizgowych do zastosowania zewnętrznego, należy przede wszystkim skrupulatnie zapoznać się z ich parametrami technicznymi. Klasa antypoślizgowości, nasiąkliwość czy odporność na uszkodzenia to kluczowe czynniki, które zapewnią nam bezproblemowe użytkowanie płytek przez długie lata. Pamiętajmy, że w przypadku przestrzeni zewnętrznych powinniśmy wybrać płytki o antypoślizgowości nie gorszej niż R11, które zapewnią przyczepność nawet na śniegu i delikatnym lodzie. Warto pamiętać również, iż w przestrzeniach zewnętrznych, narażonych na działanie wody czy zmianę temperatur, warto zastosować nieco grubsze płytki, które będą cechować się większą wytrzymałością. Dobrym rozwiązaniem mogą być mrozoodporne płytki antypoślizgowe na zewnątrz, w tym chociażby gres 20 mm, który z pewnością zapewni dużą odporność na ścieranie czy pęknięcia, niezależnie od warunków pogodowych!

Jak radzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami i osadami, które mogą wpływać na antypoślizgowość?

W walce z zabrudzeniami czy osadami kluczowe jest zastosowanie odpowiednich środków czyszczących, które będą w stanie „wgryźć się” w brud i trwale oczyścić powierzchnię. Nie warto jednak przesadzać z mocną chemią, bowiem jednym z bardziej efektywnych sposobów na to, jak czyścić płytki antypoślizgowe, może być roztwór wody z octem, sztywna szczotka oraz odrobina cierpliwości! Podczas czyszczenia płytek w kuchni lub łazience warto wybrać środki o charakterze odkażającym, które pozwolą usunąć z powierzchni wszelkie bakerie czy grzyby. Problem zabrudzeń jest szczególnie zauważalny także w przestrzeniach zewnętrznych, na przykład na balkonach czy tarasach, na których często stosujemy płyty granitowe, łatwo pokrywające się naprawdę pyłem oraz sadzą. W takich warunkach dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie myjki ciśnieniowej, która pomoże pozbyć się nawet najbardziej problematycznych zabrudzeń.