Płytki techniczne

Produkty 15

Ustaw kierunek rosnący

Produkty 15

Ustaw kierunek rosnący

Płytki techniczne

Gres techniczny – idealny materiał na zewnątrz. Ceny, opinie, zastosowania

Fraza „gres techniczny” określa płytki gresowe, które są jeszcze trwalsze od tradycyjnego gresu. Wpływa na to wiele czynników. Dobór składników mineralnych, krzemionki, kamionek szlachetnych, kwarcu oraz kaolin. Sposób prasowania i formowania płytek. Wysokość temperatury wykorzystywanej do wypalania gresu. Każda zmiana składu płytki, siły prasy czy temperatury wypalania może wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na trwałość płytek gresowych. Bardzo ważna jest także ich grubość. Gres techniczny 20 mm jest odporny na wiele czynników oraz chroni warstwę kleju do płytek przez amplitudą temperatur.

Gres tradycyjny, jak i gres techniczny powstają podobnie. Do ich produkcji wykorzystuje się wcześniej wymienione składniki. Następnie całość jest prasowana pod niezwykle wysokim ciśnieniem, a następnie formowana w kształt płyty o grubości 12, 20 lub, w przypadku specjalistycznego gresu technicznego dostępnego w naszej hurtowni, 30 mm. Następnie uformowana masa zostaje wypalona w odpowiedniej temperaturze. W zależności od zastosowanej masy, temperatura waha się między 1200 a 1300 stopni Celsjusza. Warto dodać, że granit, który uznawany jest za jeden z najtrwalszych materiałów budowlanych i dekoracyjnych, powstaje w temperaturze około 1400 stopni Celsjusza. To obrazuje, jak rewelacyjnym i trwałym materiałem jest gres techniczny.

Rodzaje gresu technicznego. Gres naturalny, polerowany oraz antypoślizgowy

Płytki gresowe występują w trzech rodzajach lub, inaczej mówiąc, wykończeniach powierzchni. Pierwszy i najbardziej popularny oraz rozchwytywany to gres polerowany. Gresy polerowane charakteryzują się wysokim połyskiem. W zależności od wzoru mogą idealnie imitować płytki á la marmur lub inny kamień naturalny w wysokim połysku. Gres polerowany jest też często mylony z gresem szkliwionym. Płytki o powierzchni szkliwionej najlepiej przedstawić na podstawie płytek drewnopodobnych. Gres drewnopodobny o powierzchni szkliwionej imituje deskę lakierowaną bezbarwnym lakierem. Największą zaletą płytek szkliwionych oraz polerowanych na wysoki połysk jest niesamowity wygląd oraz estetyka, a także to, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości.

Kolejnym typem gresów są te wzbogacone o pewną strukturę na swojej powierzchni. Mowa tutaj o płytkach antypoślizgowych, które dzięki swojej chropowatej, a czasem i szorstkiej powierzchni chronią nas przed upadkiem na mokrej lub pokrytej szronem posadzce.

Gres naturalny może być ciężki do odróżnienia od płytek antypoślizgowych. Wyglądają one podobnie, charakteryzują się strukturą, jednak gres naturalny nie wymaga dodatkowej obróbki, aby stworzyć na nim nieregularną powierzchnię, a gres antypoślizgowy został umyślnie o nią wzbogacony.

Gres techniczny zewnętrzny – trwałość granitu

Gres jest jednym z niewielu materiałów, które sprawdzają się na zewnątrz. Poza nim takimi produktami są granit lub płytki wykonane z łupku naturalnego jak płytki łupek Black Slate. Podstawową przewagą gresu nad kamieniem naturalnym jest przede wszystkim cena. Gres techniczny na taras jest nawet dwa razy tańszy od płytek granitowych, a charakteryzuje się taką samą trwałością. Dodatkowo wykorzystując gres, nie musimy obawiać się, tak jak w przypadku większości kamieni naturalnych, że mogą one wejść w reakcję, na przykład, z kwasem.

Płytki techniczne są odporne na zmiany temperatury, nagrzewanie się płytek, grad, śnieg, mróz oraz, co najważniejsze, na wilgoć. Płytki gresowe charakteryzują się niewielką nasiąkliwością, podobną do tej, którą mają najtrwalsze w swojej klasie granity. Dodatkowo prasowanie gresu pod ogromnym naciskiem sprawia, że jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Gres na schody zewnętrzne – jakie płytki na schody wybrać?

Stojąc przed scenariuszem odnowienia, remontu bądź budowy schodów zewnętrznych, warto zainteresować się schodami kamiennymi z naszej oferty. W asortymencie posiadamy gotowe schody z granitu, łupku, a nawet wapienia, które wystarczy przyciąć na miarę, aby cieszyć się schodami robionymi pod wymiar w cenie schodów z tradycyjnej okładziny wykonanej z płytek. Mimo że jest to świetne rozwiązanie, nie w każdym projekcie będzie można zastosować stopnie kamienne, których wymiar jest ograniczony do 150 × 33 cm. Tutaj z pomocą przychodzą płytki gresowe, które sprawdzą się idealnie. Podczas projektowania schodów zewnętrznych warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim należy wybrać takie płytki, które będą antypoślizgowe. Jest to warunek konieczny, w innym wypadku każdej zimy schody będą bardzo niebezpieczne. Idealnym produktem na wykończenie schodów, zwłaszcza w nowoczesnych domach z szarą lub białą elewacją, będzie Gres 20 mm Ark Silver 60 × 60 cm. Wspomniana płytka gresowa charakteryzuje się rewelacyjnym wzorem i kolorem, który przypomina beton, ale jest od niego wielokrotnie trwalszy.

Gres techniczny do garażu – antypoślizgowe płytki podłogowe o niezwykłej trwałości

Podobnie jak na taras oraz na schody zewnętrzne, idealnym gresem do garażu będzie ten o powierzchni naturalnej lub z wykonaną strukturą antypoślizgową. W garażu często jest ślisko od mokrych butów czy olejów silnikowych, dlatego zastosowanie płytek, które zagwarantują bezpieczeństwo jest tutaj kluczowe. Oczywiście w takich warunkach płytki podłogowe muszą być bardzo trwałe. Odporne na tłuszcze oraz na uszkodzenia mechaniczne, o które nie trudno w garażu. Dodatkowo będzie na nich parkować samochód o wadze przekraczającej jedną tonę. Jest to dodatkowy powód, aby wybrać gres techniczny.

Gres techniczny – cena

Cena gresu jest bardzo różna. Wszystko zależy od pochodzenia płytek, ich formatu oraz sposobie wykonania. Najtańsze płytki techniczne można kupić w promocji w cenie około 100 zł za m2. Średnia cena gresu technicznego, przy którym mamy już spory wybór wzorów i kolorów, to około 140 zł za m2. Najdroższe gresy kosztują nieco ponad 200 zł za m2.