Mozaiki kamienne

Mozaiki kamienne

Produkty 19

Ustaw kierunek rosnący

Produkty 19

Ustaw kierunek rosnący

Mozaiki kamienne

Mozaika kamienna do łazienki i nie tylko. Zalety i wady mozaiki dekoracyjnej

Mozaiki dekoracyjne są niedocenianym elementem do aranżacji łazienki czy kuchni. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie mozaiki jako dodatkowego elementu dekoracyjnego na ścianach i podłogach. Nierzadko wybiera się ten materiał także po to, aby podkreślić jakiś konkretny element wnętrz. Mozaiki świetnie sprawdzają się na przykład na kominkach tradycyjnych, panelach między szafkami kuchennymi czy w okolicy lustra łazienkowego. Mozaiki były wykorzystywane w budownictwie od tysięcy lat, a niektóre z nich przetrwały do dziś.

Nasza historia dowodzi, że ludzi zawsze fascynowało wykorzystywanie małych elementów dekoracyjnych, z których układano różne wzory i kompozycje, nazywane mozaikami. Dawniej robili to artyści dobierając każdy element i obrabiając go tak, aby pasował do całości dekoracji. Dzisiaj jest to zdecydowanie prostsze i tańsze. Niewątpliwą zaletą tej aranżacji jest mnogość wzorów w wielu różnych materiałach.

Dostępne mozaiki ozdobne to:

  • mozaika ceramiczna,
  • mozaika szklana,
  • mozaika kamienna,
  • mozaika z drewna naturalnego.

Mozaiki produkowane są praktycznie z każdego dostępnego materiału. Warto jednak dodać, że te klasyczne i najpopularniejsze płytki były produkowane głównie z kamienia i ceramiki. To właśnie je można zobaczyć w klasycznych rzymskich domach z początków naszej ery.

Mozaika kamienna – płytki małego formatu podklejone siatką

Mozaika kamienna to nic innego jak małe płytki. Dawniej produkowało się takie, a fachowiec musiał ręcznie układać i montować je na kleju. Dzisiaj jest to zdecydowanie prostsze. Większość płytek mozaikowych układanych jest na siatce. Jeden element najczęściej ma 30 × 30 cm. Zdecydowanie przyśpiesza to tempo prac montażowych. W przypadku układania płytek wielkości 5 cm, trwałoby to bardzo długo, a nie jest to jedyny problem. Przede wszystkim należałoby się martwić o efekt końcowy. Nawet wysokiej klasy specjalista miałby problem ułożyć płytki w taki sposób, aby spełniały one dzisiejsze normy. Jednak dzięki siatce umieszczonej na podstawie, ten problem został zlikwidowany.

Mozaikę kamienną na siatce kładzie się bardzo szybko i przyjemnie, bez obaw o niedociągnięcia!

 

Mozaika kamienna w kuchni? Idealne płytki pomiędzy szafkami kuchennymi

Mozaiki kamienne w kuchni sprawdzają się rewelacyjnie w formie dekoracji oraz jako panel między szafkami kuchennymi. Są łatwe w utrzymaniu czystości, piękne i niesamowicie trwałe. Myśląc o kuchni w dzisiejszych czasach, najczęściej mamy przed oczami biały i czarny kolor lub odcienie szarości. Jest to zdecydowana większość aranżacji kuchennych roku 2019 i 2020. Dlatego mozaika biała jest jednym z najczęściej wybieranych produktów do dekoracji kuchennych. Idealnym produktem jest biała mozaika marmurowa Royal White. Wspomniany materiał charakteryzuje się delikatną perłową bielą, stonowanymi wzorami, które świetnie przełamują nudę tradycyjnych białych płytek ceramicznych.

Ważną zaletą Royal White jest fakt, że nie widać na niej brudu. W przypadku idealnie białych płytek ściennych, każdy najmniejszy brud jest widoczny z daleka. Jednak przy białej mozaice kamiennej zabrudzenia nie rzucają się tak w oczy, a zmatowiona powierzchnia nie musi być ciągle polerowana na połysk, aby nie było widać odcisków i smug, jak bywa w przypadku białych płytek ceramicznych.

 

Mozaika kamienna w łazienkach? Najciekawsza mozaika łazienkowa roku 2019 i 2020

Pisząc o mozaice dekoracyjnej nie można nie wspomnieć o jej zastosowaniu do łazienek. Mozaika łazienkowa to klasyk – tak naprawdę to właśnie tam znajdowały swoje miejsce mozaiki w starożytnym Rzymie. W tamtej kulturze łaźnie były bardzo ważnym miejscem. Odgrywały szczególną rolę nie tylko jako strefa wypoczynkowa, ale przede wszystkim pełniły funkcję punktu, w którym odbywały się spotkania tamtejszej elity. Bardzo często prowadziło się tam interesy i negocjacje w nietuzinkowych sprawach. Stąd tak wielki nacisk na łaźnie, gdzie wykorzystywano właśnie materiały tak mozolne w montażu na tamte czasy. Do dziś zachowały się mozaiki marmurowe wielkości 1 × 1 cm, montowane ówcześnie!

Dzisiaj dekoratorzy wnętrz coraz częściej czerpią inspiracje z tamtych czasów. Od zawsze wiadomo, że Rzymianie mieli niezwykłe poczucie mody i gustu, zwłaszcza w przypadku aranżacji wnętrz. Do dziś wykorzystuje się wiele pomysłów z tamtych czasów, głównie we wnętrzach klasycznych o charakterze minimalistycznym.

Mozaiki kamienne idealnie wpasowują się w tę tematykę. To właśnie ten materiał najczęściej był wykorzystywany w Rzymie. Poza marmurem używano też trawertynu, którego podobnie jak marmuru, jest tam pod dostatkiem. Zaletą mozaiki z kamienia naturalnego jest przede wszystkim unikatowość. Kamień naturalny jest materiałem niepowtarzalnym i każda dekoracja, nawet każda pojedyncza płyta, jest unikalna i nigdy nie znajdziesz drugiej takiej samej. Wykorzystując elementy ozdobne z kamienia naturalnego oraz innych materiałów pochodzących prosto z natury, masz gwarancję, że Twoje wnętrze będzie jedyne w swoim rodzaju.

Popyt na unikalne materiały jest coraz większy ze względu na duży przyrost imitacji materiałów naturalnych. Dzisiaj mamy wiele gresów, płytek ceramicznych czy paneli elewacyjnych, mających imitować kamień naturalny i drewno. Rewelacyjnym przykładem jest gres drewnopodobny, który mimo że jest materiałem sztucznym, niesamowicie dobrze naśladuje drewno, zachowując tym samym wszystkie zalety gresu związane z jego trwałością.

Zdecydowanie najmodniejszą mozaiką łazienkową jest https://klink.pl/mozaika-marmurowa-atlantic-2-3x2-3.html. Płytki idealnie zgrywają się z nowoczesnymi łazienkami dzięki swojej biało-szarej barwie. Można go także stosować z powodzeniem we wnętrzach klasycznych, powołując się na historię mozaiki kamiennej!

Mozaika kamienna – jak układać?

Mozaiki dekoracyjne są podklejane siatką. To zdecydowanie usprawnia i ułatwia montaż. Płytki mozaika montuje się bardzo podobnie do tradycyjnych płytek ceramicznych czy pytek gresowych z tym wyjątkiem, że są to mniejsze płytki. Należy pamiętać o dociskaniu każdego pojedynczego elementu do warstwy kleju tak, aby każda jedna płyta była dobrze doklejona, a ich poziom się zgadzał.

Koleją zasadą jest stosowanie białego kleju. Mozaiki kamienne będą reagowały z tradycyjnymi klejami do płytek, a przez to po pewnym czasie mogą pojawić się wykwity na płytkach kamiennych. Dlatego wybieraj klej na bazie białego cementu lub klej do kamienia naturalnego.

Mozaiki kamienne są doskonałym wyborem do aranżacji zarówno nowoczesnego, jak i stylizowanego wnętrza. Kamień naturalny o cieniowanej strukturze można z powodzeniem wykorzystać do wykończenia schodów wewnętrznych, posadzek, obudowy kominka, a także ścian. Mozaiki kamienne, ze względu na wykorzystanie różnego rodzaju kamieni naturalnych, są bardzo różnorodne. Ponadczasowy marmur sprawdzi się w stylu skandynawskim, a także eklektycznym z elementami antycznymi. Z kolei trawertyn w kolorystyce brązu, beżu i szarości podkreśli minimalistyczną aranżację, bądź w przypadku dekoracji pełnej blichtru, nada nutę subtelności. Najbardziej wyrazistą kolorystyką odznacza się mozaika kamienna łupkowa. Świetnie imituje cegłę i pozwala stworzyć nowoczesną i pełną surowości aranżację wnętrza w modnym stylu loft.

Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie rodzaje mozaiki kamiennej sprawdzą się w przypadku systemu ogrzewania podłogowego. Doskonale utrzymują ciepło i oddają je do otoczenia, dzięki czemu można efektywniej dogrzewać wybrane pomieszczenia. Kamień naturalny posiada jeszcze jedną szczególną zaletę, a mianowicie jest odporny na wilgoć i parowanie. Takie warunki nie wpływają na jego strukturę. Wykończenie łazienki lub sauny, a także przestronnego pokoju kąpielowego w taki sposób, pozwala zapomnieć o częstym sprzątaniu, gdyż mozaika kamienna nie absorbuje brudu ani kurzu. Oczywiście warto zastosować odpowiedni impregnat do kamienia, dzięki czemu jego naturalne właściwości będą wzmocnione. Taki zabieg konieczny jest zwłaszcza w przypadku stosowania płytek z kamienia naturalnego w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia, łazienka czy piwnica.

Warto zwrócić uwagę na unikatowość tego rodzaju wykończenia. Cieniowane płytki delikatnie różnią się między sobą. Dzięki temu można uzyskać naturalny efekt zmieniających się odcieni barwy bazowej. W całej aranżacji taki wystrój ścian, a także podług, prezentuje się niezwykle efektownie. Można wybrać płytki o jednolitej i zwartej strukturze, takie jak marmurowe lub zdecydować się na naturalnie porowate płytki trawertynowe czy też matowe łupkowe. Płytki bębnowane to doskonały wybór dla wszystkich miłośników antycznej architektury, gdyż to właśnie ten zabieg pozwala na ich postarzanie. Odpowiednie szlifowanie i obróbka wibracyjno-ścierna sprawia, że płytki uzyskują wygląd jakby wyjęty z czasów starożytnych. Dzięki temu można stworzyć spójną aranżację, wykorzystując je na posadzki i do wykończenia całych ścian lub ich fragmentów. Taka aranżacja nie będzie wymagała częstych renowacji i nada wnętrzu ponadczasowego wyrazu.