Jednym z najtrudniejszych miejsc do aranżacji jest panel na ścianie między meblami kuchennymi. Przede wszystkim możliwości, sposobów i różnorodnych materiałów, które nadają się w to konkretne miejsce, jest całe mnóstwo. Od płytek ceramicznych, klinkieru, poprzez lacobel z naklejanymi na niego zdjęciami, kamień naturalny, mozaiki, kończąc na gresach czy cegiełkach. Poza tym należy wybrać taki materiał, który będzie pasował do blatu, frontów meblowych, posadzki oraz ścian. A w przypadku aneksów kuchennych jest jeszcze trudniej. W tym artykule postaramy się pomóc w wyborze idealnego materiału do Twojej kuchni, który nie tylko będzie idealnie pasował, ale także będzie trwały i prosty w utrzymaniu czystości.

płytki wzorzyste nad blat

Warto pamiętać o kilku zasadach przy wyborze materiałów dekoracyjnych. W tym miejscu warto przytoczyć przykład szkła lub lacobelu z nadrukami. Zwykle jest to dobry wybór, który sprawdza się pod kątem użytkowości. Jednak bardzo często dobór złej grafiki może popsuć wygląd kuchni, a nawet całego aneksu kuchennego. Pamiętaj, że w kuchni najważniejsze są meble kuchenne i blat. To one odgrywają pierwsze skrzypce, są najważniejsze i to na nich powinien skupić się wzrok wszystkich gości. Panel między szafkami, nieważne z czego będzie wykonany, ma jedynie podkreślić meble i blat. Ogromnym błędem jest wybór wzoru lub grafiki, które mają wiele kolorów, które dodatkowo są nie stonowane, a często pstrokate. Kiedy na Twojej ścianie pojawi się coś takiego, to każdy gość, zamiast zachwycić się piękną, nową kuchnią, skupi całą uwagę na dekoracji, która jedynie psuje wystrój.

Dlatego wybór pozornie niewielkiego dodatku jest bardzo ważny. Aby materiał idealnie pasował do całej kuchni, należy kierować się kilkoma zasadami, a jedną z najważniejszych jest minimalizm. Takie materiały jak cegła dekoracyjna, kamień elewacyjny w formie paneli elewacyjnych, płytki kamienne czy zwykłe płytki ceramiczne powinny mieć stonowaną kolorystykę. Dodatkowo nie powinna ona mieć więcej niż trzy kolory, a najlepiej tylko dwa.

płytki nad blat kuchenny

Efektowny wzór nad blatem kuchennym jak go osiągnąć?

Kolejną sprawą jest kontrast. W zależności od ułożenia mebli kuchennych, ich kolorów oraz barwy blatu kuchennego, elementy te powinny ze sobą kontrastować. Efekt kontrastu jest niesamowity. Dzięki niemu w pomieszczeniu robi się przejrzyście, ponieważ każdy element jest podkreślony przez inny. To wszystko sprawi, że podłoga, meble, ściany oraz blat będą tworzyły jednolitą całość jak w obrazie, będą podkreślone i nie będą konkurować ze sobą o uwagę gości.

Wybierając materiał na panel kuchenny należy pamiętać o tym, że obok będzie się gotowało. To oznacza pryskający olej, rozlane soki i wiele innych kuchennych niespodzianek. Dlatego jedną z ważniejszych cech płytek na panele kuchenne jest prostota w utrzymaniu czystości, a najlepiej sprawdzą się płytki polerowane. Jednak nie jest to zawsze ważne. Jeśli rzadko gotujesz, częściej jadasz na miejsce lub podczas gotowania jesteś dobrze zorganizowany i rzadko przydarzają Ci się niespodzianki, to śmiało możesz wybrać inne materiały. Rewelacyjnie sprawdzają się cegiełki. Jeśli nie chcesz korzystać z oklepanych już wzorów cegły tradycyjnej lub klinkieru, koniecznie zobacz nasze płytki kamienne. Koniecznie rozejrzyj się za płytkami w formacie cegiełki 10 × 30 cm, wykonanymi z łupku. Zaufaj nam – są one niesamowicie trwałe i widowiskowe, a dzięki stonowanej kolorystyce będą pasować wszędzie.

Skoro już nawiązaliśmy do trwałości, to warto o niej powiedzieć kilka słów. Kuchnia to najważniejsze miejsce w naszym domu. Tam spędzamy najwięcej czasu, prowadzimy rozmowy z rodziną o minionym dniu, często przyjmujemy gości na kawę oraz przygotowujemy posiłki. Nowa kuchnia musi być trwała, aby spędzony w niej czas zawsze był miły i nie zabierał naszej uwagi na obserwowanie niedoskonałości nietrwałych materiałów, które już kilka dni po remoncie zostały uszkodzone. Kolejną sprawą jest to, że wymiany płytek między meblami wcale nie są proste. Łatwo uszkodzić meble lub blat, zwłaszcza kamienny. Podczas demontażu i montażu nowych materiałów powstaje sporo kurzu i brudu, a w kuchni, gdzie są naczynia, sztućce, jedzenie itd. nie jest to wcale zalecane. Dlatego wybór trwałego materiału do kuchni jest tak ważny. Tutaj znów chcielibyśmy odesłać Cię do kamienia naturalnego, który sprawdzi się najlepiej.

efektywny wzór nad blat

Jakie płytki wybrać do białych mebli kuchenny?

Jeśli wybieramy płytki do białej kuchni, mamy ułatwione zadanie. Najtrudniej jest dobrać materiał pod panel do wnętrz bogatych w kolory jak w stylu glamour, kolonialnym czy rustykalnym. Jeśli Twoja kuchnia urządzona jest minimalistycznie, w surowych kolorach, to masz ułatwione zadanie. Skorzystaj z zasady kontrastu i minimalizmu. Wybierz do pomieszczenia dwa, trzy kolory, które będą ze sobą kontrastowały. Na przykład biały i szary lub czarny. Dodatkowo można dołożyć tam drewno o stosunkowo jasnych i stonowanych kolorach, typu biały dąb.

Jeśli Twoje fronty meblowe są w kolorze białym, warto wybrać antracytowy blat i taki sam panel między szafkami. Można do tego wykorzystać czarny kwarcyt w wykończeniu skóra, który możesz zobaczyć tutaj. Z takim blatem idealnie połączysz płytki kamienne: wapienne, łupkowe, granitowe, a także marmurowe.

plytki nad drewniany blat

Płytki metro – idealne wykończenie do kuchni nowoczesnych, klasycznych oraz minimalistycznych

Jednym z najczęściej wybieranych produktów na panele między szafkami są nowoczesne płytki typu metro. Pierwszy raz ten materiał został wykorzystany w amerykańskim metrze, stąd nazwa metro. Opisany produkt jest wręcz idealny do kuchni. Jest trwały oraz niesamowicie prosty w utrzymaniu czystości. Najczęściej występuje w jednym kolorze, a wysokie cechy dekoracyjne zyskuje dzięki niesamowitej budowie oraz perłowemu blaskowi. Dlatego jeśli nie wiesz co wybrać, to płytki metro sprawdzą się idealnie.