Kolor fugi to z reguły sprawa drugorzędna, gdyż na pierwszym miejscu stawiamy wybór płytek podłogowych czy ściennych. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie kolor fugi odgrywa ogromną rolę w końcowym efekcie wizualnym. Odpowiednio dobrany kolor fug podkreśli piękno płytek, ich kształt, ułożenie, a także doda charakteru całemu wnętrzu. Z kolei źle dobrany odcień spoin może popsuć całą aranżację, dlatego warto znać podstawowe zasady doboru fug.

Dlaczego kolor fugi ma znaczenie?

Można pokusić się o stwierdzenie, że kolor fugi jest przysłowiową kropką nad „i” w tworzeniu aranżacji z użyciem płytek. Fugi dopełniają całego efektu, gdyż swoim wyglądem i odcieniem potrafią dodać charakteru całemu wnętrzu. Mimo że fuga jest niewielkim elementem w stosunku do innych, powinna być traktowana jako dopełnienie aranżacji wnętrza.

Kolor fugi powinien być dopasowany pod kolor płytek, ich rodzaj, rozmiar, a także format. Bardzo ważne jest dopasowanie fugi, jeśli decydujemy się na płytki kamienne. Źle dobrane fugi mogą zniszczyć cały efekt wizualny, a także odjąć uroku naturalnemu kamieniowi.

Jak dobrać kolor fugi do płytek?

Kolor fugi w głównej mierze uzależniony jest od efektu, jaki chcemy uzyskać. Kolorem fugi możemy np. podkreślić układ płytek. Decydując się na kontrastową fugę, uwydatnimy kształt, wielkość, układ czy proporcje kafli. Możemy również postawić na bardziej neutralne wykończenie i wybrać fugę, która pozwoli na stworzenie jednolitej powierzchni pod względem kolorystycznym. W tym wypadku powinniśmy postawić na fugę w kolorze zbliżonym do koloru płytek. Tego typu fuga pozwoli osiągnąć wrażenie harmonijnej i jednokolorowej przestrzeni.

Szara i beżowa fuga bardzo dobrze sprawdza się zarówno przy ciemnych, jak i jasnych płytkach. Warto również dodać, że te odcienie fug są tańsze od wersji w bardziej kontrastowych kolorach. Tego typu fugi dadzą wrażenie „zlewania” się płytki z fugą, tworząc jedną powierzchnię.

Ciemnoszare i grafitowe fugi najlepiej wyglądają obok ciemnych płytek. Tak skomponowane kafle i fugi stworzą elegancką przestrzeń o ciekawym klimacie.

Klasyczna biała fuga to doskonałe tło dla drobnych płytek, a także mozaiki. Biała fuga będzie doskonałym tłem dla dekoracyjnych kafli, a także podkreśli ich układ i wygląd.

kolor fug jak dobrać?

W przypadku płytek kamiennych, wskazane są fugi zbliżone odcieniem do kafli. Dzieje się tak ze względu na to, że okładzina kamienna posiada już swoją strukturę – kontrastowa fuga może zaburzyć naturalną fakturę kamienia, tworząc nieatrakcyjny chaos. Jeśli chodzi płytki drewnopodobne – tu również należy wybrać fugę zbliżoną odcieniem do kafli.

Dużo emocji wzbudza także dobór fugi do klasycznych białych płytek, gdyż tutaj kolor spoiny może odmienić całą aranżację. Jeśli cenimy sobie proste rozwiązania, odpowiedź jest jedna – białe płytki to białe fugi. Natomiast jeśli zależy nam na oryginalnym i nietuzinkowym rozwiązaniu, możemy postawić na kontrastowe fugi, które dodadzą charakteru nawet zwykłej białej płytce. Ciekawą propozycją do białych kafli są też srebrne fugi lub spoiny z dodatkiem brokatu.

Należy również pamiętać, że kolor fugi powinien uwzględniać charakter pomieszczenia, w którym układane są płytki. Doskonałym przykładem będzie tu przedpokój – pomieszczenie to narażone jest na brud i błoto wnoszone na butach. Dlatego w przypadku okładziny podłogowej w przedpokoju warto zastosować ciemne, a przy tym odporne na wilgoć i detergenty fugi.

Co jeszcze warto wiedzieć o fugach?

Fuga pełni zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Fuga amortyzuje ruchy materiałów związanych ze zmianami temperatury i wilgotności. Ponadto zastosowanie fugi zwiększa przyczepność płytek do podłoża. Fuga zapobiega dostawaniu się wody czy zabrudzeń pomiędzy płytki, a także zabezpiecza krawędzie płytki. Płytki mogą swobodnie pracować, dzięki czemu nie odkształcają się i nie pękają.

Fugi są elementem koniecznym zarówno w przypadku płytek ściennych, jak i podłogowych. Stosuje się jak przy płytkach z kamienia naturalnego, gresie, terakocie, glazurze i klinkierze. Warto wiedzieć, że fugi powinno się dobierać pod względem właściwości – inną fugę będziemy stosować na zewnątrz, wewnątrz, a także w łazience.

Najbardziej popularnym wyborem są fugi cementowe. Warto jednak wiedzieć, że tego typu fugi nie nadają się do pomieszczeń narażonych na stały kontakt z wodą lub takich, gdzie spoiny będą narażone na częste zabrudzenia, a co za tym idzie, nieustanny kontakt z detergentami. Spoiny cementowe pod wpływem wilgoci mogą się wypłukiwać, a w kontakcie z chemikaliami przebarwiać się.

Jeśli szukamy fugi odpornej na wilgoć i detergenty, warto wybrać masę na bazie cementu dodatkowo wzbogaconą tworzywami sztucznymi. Tego typu spoiny sprawdzą się nawet pod prysznicem czy przy ogrzewaniu podłogowym.

Do mokrych pomieszczeń nadadzą się również spoiny epoksydowe. Fugi epoksydowe po wyschnięciu przypominają swoim wyglądem plastik.

Fugowanie płytek

Raz położona fuga powinna posłużyć wiele lat, jednak z czasem w wyniku eksploatacji może się ona wyszczerbić lub zabrudzić. W takiej sytuacji najczęściej chcemy wymienić fugę, aby nie odstraszała swoim nieatrakcyjnym wyglądem. Możemy tutaj wyskrobać starą spoinę, a następnie wypełnić ją nową masą. Jednak gdy chcemy zaoszczędzić trochę czasu, a fuga wymaga jedynie odświeżenia, możemy postawić na dostępne na rynku farby do fug.