Wiercenie w płytkach to niezbyt chętnie wykonywana czynność, a to ze względu na ryzyko związane ze zniszczeniem płytek. Wiercenie w płytkach wymaga przygotowania specjalistycznych narzędzi, a także trzymania się kilku kluczowych zasad, które pomogą uniknąć ewentualnych komplikacji. Poniżej podpowiadamy, jak przygotować się do wiercenia w płytkach ceramicznych.

Jak przygotować się do wiercenia w płytkach ceramicznych?

Otwory w płytkach najczęściej potrzebne są na wieszak, półkę, szafkę czy inne rzeczy, które chcemy zawiesić na ścianach. Wiercenie w płytkach często odstrasza, gdyż wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płytek, pęknięciami czy zarysowaniem ich powierzchni. Jak wiadomo, nikt nie chce zniszczyć nowo ułożonych płytek w łazience czy kuchni. Jednak odpowiednie przygotowanie do wiercenia otworów w płytkach ceramicznych i dobranie odpowiedniego sprzętu zminimalizuje ryzyko ewentualnych uszkodzeń i pozwoli na bezproblemową pracę.

Wiercenie w płytkach to przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Oczywiście w głównej mierze chodzi tu o sprzęt, gdyż bez niego mało zdziałamy. Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w wiertarkę elektryczną, najlepiej taką, która posiada regulację tempa obrotów. Prędkość wiertła i możliwość jego regulacji są bardzo ważną kwestią w przypadku wiercenia otworów w płytkach ceramicznych, gdyż tylko dzięki temu możemy wykonać otwór precyzyjnie i bez obaw o pęknięcia. W temacie wierteł warto jeszcze dodać, że najlepiej sprawdzą się wiertła węglikowe i diamentowe. Oba te rodzaje wierteł charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. W przypadku płytek ceramicznych sprawdzi się również wiertło do betonu. Średnice wiertła dobieramy do średnicy otworów kołków, które mamy zamiar umieścić w otworach.

otwornica w ruchu

Wiercenie w płytkach – jak wiercić w glazurze?

Wiercenie w płytkach to zadanie, które odstrasza wiele osób. Jednak dobre przygotowanie, odpowiedni sprzęt i sprawna ręka pozwolą na wywiercenie dziur w płytkach bez większych komplikacji. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wierceniem dziur w płytkach, sprawdzamy, czy na linii wiertła nie napotkamy rur lub kabli. Należy zwrócić uwagę na znajdujące się w pobliżu gniazdka, przełączniki oraz inne punkty elektryczne. Warto skorzystać tu z pomocy detektora/wykrywacza przewodów i kabli elektrycznych. Uszkodzenie kabli może być dla nas niebezpieczne, a uszkodzenie rur hydraulicznych spowodować zalanie – dlatego dokładne sprawdzenie jest koniecznym elementem. Kiedy mamy już pewność, że nie spotkamy żadnych przykrych niespodzianek, możemy przejść do pracy.

W pierwszej kolejności zaznaczamy ołówkiem na płytce punkty wiercenia. Następnie punktakiem delikatnie wybijamy w miejscach wiercenia małe otworki, dzięki czemu zapobiegniemy ślizganiu się wiertła. Możemy również nakleić na płytkę szeroką taśmę malarską, która da podobny efekt.

W płytce wiercimy delikatnie i bez udaru. Kiedy płytka ceramiczna zostanie już przewiercona, możemy założyć wiertło do betonu i wiercić w ścianie z udarem. Oczywiście musimy robić to z wyczuciem, gdyż wiertło może uszkodzić krawędzie płytki.

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku płytek gresowych zawsze należy wykonywać wiercenie bez udaru. Przy tym rodzaju płytek warto postawić na wiertło z koronką diamentową. Dobrą praktyką jest również przerywanie wiercenia i zanurzania koronki wiertła w zimnej wodzie – działanie to zminimalizuje ryzyko pęknięcia płytki, a także zniszczenia się koronki diamentowej.

Samo wiercenie w płytkach nie jest zbyt skomplikowaną procedurą. Wymaga jednak przygotowania odpowiedniego sprzętu i posiadania wiedzy, która pozwoli na uniknięcie błędów. Należy pamięć o przegrzewaniu się narzędzi i ich regularnemu ochładzaniu, a także o odsysaniu na bieżąco powstającego podczas prac brudu i kurzu. Tutaj warto pomóc sobie odkurzaczem.

wiercenie w płytkach

Dodatkowe wskazówki związane z wierceniem otworów w płytkach ceramicznych

Jak już wiemy, wiercenie otworów w płytkach ceramicznych wymaga odpowiedniego przygotowania. Musimy trzymać się również kilku kluczowych zasad, które zminimalizują ryzyko trwałego zniszczenia płytek ceramicznych.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby podczas wiercenia się nie spieszyć. Zróbmy to ostrożnie i dokładnie, aby nie zniszczyć kafli. Poza tym spiesząc się, możemy zrobić otwór w nieodpowiednim miejscu czy o nieodpowiedniej wielkości.

Kolejną sprawą, o której należy pamiętać, jest wyżej wspomniane chłodzenie zarówno wiertarki, jak i wiertła. Jest to bardzo istotne w sytuacji, kiedy wiercimy dużą liczbę otworów.

Musimy również wiedzieć, że otworu nie należy wykonywać w bezpośredniej okolicy krawędzi płytek. Takie działanie sprzyja zniszczeniu oraz pękaniu kafli.

wiercenie otwornicą

Gdy potrzebujemy wykonać większe otwory w płytkach, lepiej zacząć ich wykonywanie od zrobienia mniejszego otworu, a następnie poszerzeniu go wiertłami o większej średnicy. Popularnym rozwiązaniem stosowanym przy wycinaniu otworów w gresie są otwornice. Są to cylindryczne ostrza wyposażone w trzpień, które umieszcza się w uchwycie wiertarki. Dzięki tego typu wiertłom możemy wycinać otwory o dużej średnicy.