Jak wiadomo, wiercenie otworów w płytkach niesie za sobą ryzyko uszkodzenia kafli. Jednak przy dobrym przygotowaniu możemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i sprawnie wykonywać otwory w płytkach. Poniżej nasze wskazówki.

Jak przygotować się do wiercenia otworów w płytkach? Potrzebne narzędzia do wiercenia w płytkach

Wiercenie w płytkach jest konieczne choćby w sytuacji, kiedy chcemy zamontować lustro w łazience, półki na kosmetyki, wieszak czy inną rzecz do zawieszenia. Wiercenie otworów w płytkach nie jest zadaniem trudnym, jednak wymaga odpowiednio przygotowania i sprzętu. Koniecznością jest również trzymanie się kilku ważnych zasad, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia czy zmieszczenia wykafelkowanej powierzchni.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wierceniem otworów w płytkach należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Do wiercenia potrzebne będą takie narzędzia jak:

  • wiertarka,
  • wiertła,
  • otwornica,
  • punktak.

Jeśli chodzi o samą wiertarkę, ważne, aby oferowała ona możliwość regulacji tempa obrotów. Aby wykonać otwór w płytkach precyzyjnie i bez ryzyka uszkodzenia kafli, musimy odpowiednio dostosować prędkość wiertła.

wiercenie w płytkach jak

W temacie wierteł należy wiedzieć, że wiertła przeznaczone do wiercenia otworów w płytkach wyposażone są w ostrze w kształcie łopatki. Taki kształt wiertła lepiej radzi sobie z wykonywaniem otworów w glazurze – umożliwia precyzyjne cięcie, pozbawione wyszczerbionych krawędzi. Płytki najlepiej rozwiercać wiertłami węglikowymi oraz diamentowymi. Pamiętajmy, by średnicę wiertła dobrać do średnicy kołka.

Otwornice są bardzo często stosowane do wiercenia otworów w gresie. Gres to surowiec niezwykle trwały i wytrzymały, dlatego wiercenie w nim otworów jest nieco trudniejsze niż w tradycyjnych płytkach. Otwornice to cylindryczne ostrza wyposażone w trzpień, które umieszcza się w uchwycie wiertarki. Sprawdzają się do wycinanie otworów o dużej średnicy.

Punktak posłuży nam do utworzenia małych otworków w miejscach, w których chcemy wiercić otwór – dzięki temu zapobiegniemy ślizganiu się wiertła.

Wiercenie w płytkach krok po kroku

Pierwszym krokiem, który jest koniecznością przy wierceniu otworów w płytkach, będzie sprawdzenie, czy w miejscu, w którym chcemy wywierać otwory, nie napotkamy instalacji elektrycznych czy rur hydraulicznych. Tutaj warto posłużyć się wykrywaczem przewodów elektrycznych. Zwracamy również uwagę na znajdujące się w pobliżu gniazdka, przełączniki oraz inne punkty elektryczne. Jest to szczególnie ważne w starym budownictwie, gdzie różnie bywa z instalacjami znajdującymi się pod płytkami. Uszkodzenie kabli może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem, a przebicie się przez rury – zalaniem sąsiadów, dlatego warto dopilnować tego tematu.

W następnej kolejności przechodzimy już do zaznaczenia punktów, w których chcemy wykonywać otwory. Najlepiej zaznaczyć sobie punkty ołówkiem na płytce. Później bierzemy punktak i delikatnie wbijamy małe otworki w miejscach wiercenia. Możemy również nakleić na płytki szeroką taśmę malarską, która też zminimalizuje ryzyko ślizgania się wiertła po płytce.

Wiercenie w płytkach otwornicą

Tu przechodzimy już do wiercenia. Na początku wiercimy w płytce w bez udaru, nie zwiększamy także obrotów w trakcie przewiercania się przez kafle. Powinniśmy to robić delikatnie, z wyczuciem, a także bez pośpiechu – wszystko po to, aby uniknąć zniszczenia powierzchni płytek.

Kiedy przewiercimy już płytkę, możemy włączyć udar, aby wniknąć głębiej w mur. Jeśli konieczne jest wykonanie otworu o większej średnicy, najpierw należy zrobić mniejsze wgłębienie, a następnie rozwiercić je. Pamiętajmy, aby regularnie odsysać brud i kurz powstałe przy wierceniu, np. odkurzaczem.

Wiercenie otworów w płytkach nie jest skomplikowaną rzeczą, wymaga natomiast skupienia, sprawnej ręki i cierpliwości. Nie możemy się tu spieszyć, gdyż może to w konsekwencji skończyć się nieodpowiednim wykonaniem otworów czy trwałym uszkodzeniem płytek.

Otwornica do wiercenia

Co jeszcze warto wiedzieć o wierceniu otworów w płytkach?

Wiercenie otworów w płytkach wymaga wiedzy, a także odpowiedniego sprzętu. Dopiero połączenie tych dwóch rzeczy umożliwia uzyskanie oczekiwanego efektu w postaci sprawnie przeprowadzonych prac i dobrze wykonanych otworów. Dlatego warto dobrze się przygotować.

Warto wiedzieć, że wiercąc otwory w płytkach, należy regularnie chłodzić zarówno wiertarkę, jak i wiertła. Dzięki temu wiertło nie zniszczy się, a my zmniejszymy ryzyko uszkodzenia płytek. Chłodzenie jest też bardzo istotne, kiedy do wywiercenia mamy kilka otworów.

W sytuacji, kiedy musimy wywiercić otwory w płytkach gresowych, konieczne będzie użycie wierteł diamentowych, a to ze względu na dużą twardość tego materiału.

Otwory w płytce nie powinny być wykonywane w bezpośredniej okolicy krawędzi płytki – takie działanie sprzyja uszkodzeniu oraz pękaniu kafli.