Taras to miejsce kiedyś niedoceniane, zaś teraz to wizytówka domu. Przestrzeń zewnętrzna liczy się tak samo, jak pomieszczenia wewnątrz. Aranżując taras, chcemy stworzyć przyjemny klimat. Budowanie charakteru miejsca nie jest łatwe, gdyż wymaga od nas wyczucia, smaku, umiejętności dopasowania do siebie wszystkich dodatków, a także dobrania odpowiednich materiałów wykończeniowych. Jednym z ważniejszych elementów, jakie przyjdzie nam wybrać, są płytki tarasowe.

O czym pamiętać, wybierając czarne płytki tarasowe?

Pokrycie posadzki tarasowej ma ogromne znaczenie. Nie można położyć na tarasie materiału, którego nie znamy. Wcześniej warto zapoznać się z właściwościami i parametrami danego materiału wykończeniowego. Nie wszystkie płytki będą przystosowane do użytkowania ich na zewnątrz. Poszukując produktu, którego możemy użyć jako pokrycia podłogi tarasu, na pewno natkniemy się na płytki granitowe, marmur czy gres. Jednak czy wszystkie z nich na pewno nadają się na taras?

Płytki z marmuru, czyli naturalnego kamienia, wyglądają pięknie, w szczególności te w kolorze głębokiej, eleganckiej czerni. Efekt wizualny, jaki osiągniemy, kładąc czarne płytki z marmuru, sprawia wrażenie luksusu, ale możemy go zastosować tylko we wnętrzach. Niestety, płytki marmurowe są zbyt kruche, by mogły z powodzeniem zdobić nasz taras.

Płytki granitowe są zdecydowanie najlepszym wyborem. Dlaczego? Ze względu na szereg właściwości, którymi się odznaczają. Mowa tu oczywiście o niesamowitej trwałości. Można pokusić się o stwierdzenie, że są materiałem niemal niezniszczalnym, którym będziemy mogli cieszyć się przez długie lata. Granit to surowiec naturalny, który od lat wykorzystywany jest w przemyśle budowlanym. Doceniany jest przez fachowców od prac wykończeniowych oraz przez projektantów. Popularność granitu nie spada, gdyż ciężko znaleźć inny materiał dorównujący mu pod względem wytrzymałości.

Taras w czarnych płytkach

Jeśli mowa o płytkach gresowych, to stanowią one rozwiązanie najtańsze z omawianych. To, co wyróżnia gres, to bez wątpienia szeroka gama dostępnych wzorów i kolorów. Co ciekawe, możliwości stylizowania gresu na inne materiały jest naprawdę wiele, znajdziemy płytki imitujące drewno, marmur czy beton. Płytki gresowe cechują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i są materiałem naprawdę trwałym. Można stosować je zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.

Wady czarnych płytek tarasowych

Taras rządzi się swoimi prawami. Co to oznacza? Na zewnątrz panują specyficzne warunki – zmienna pogoda, czyli opady, temperatury, promienie UV itp. Problemem przy czarnych płytkach tarasowych mogą okazać się wysokie letnie temperatury. Czarny przyciąga promienie słoneczne i bardzo szybko się nagrzewa – stąpanie po rozgrzanych płytkach z pewnością nie będzie komfortowe dla naszych gołych stóp. Co więcej, czarna płytka uwydatni każdy niechciany pyłek brudu – wystarczy kilka podmuchów wiatru i piasek czy ziemia będą widoczne na podłodze tarasu. Z tym faktem wiąże się bardzo ważny aspekt – pielęgnacja czarnych płytek. Z uwagi na kolor zmuszeni będziemy częściej zamiatać powierzchnię posadzki na tarasie, by utrzymać zadowalający efekt wizualny.

Zalety czarnych płytek tarasowych

Czarny kolor to klasyka. Zawsze wygląda dobrze. Podłoga tarasu wyłożona czarnymi płytkami będzie prezentowała się elegancko i wykwintnie. Czarne płytki tarasowe świetnie pasują do domów utrzymanych w nowoczesnym minimalistycznym stylu. Odcień czerni wprowadzony do wąskiej palety barw może stanowić ciekawe przełamanie i kontrastować z często spotykaną na elewacji bielą. Czarne płytki na tarasie stanowią świetną bazę do stworzenia niepowtarzalnego klimatu w tym miejscu. Dopasowanie do nich mebli ogrodowych i dekoracji nie stanowi problemu. Czerń pasuje niemalże do wszystkiego i komponuje się z wieloma stylami.

ok

Wybór płytek na taras – co jest najważniejsze?

Taras ma być miejscem wypoczynku, przyjmowania gości, jedzenia posiłków i celebracji każdej wolnej chwili. Warto zadbać o to, by przy budowie tarasu użyć materiałów wykończeniowych wysokiej jakości, które będą komfortowe w użytkowaniu i pielęgnacji. Walory wizualne są równie istotne. W końcu otoczenie wokół wpływa na stan naszego samopoczucia, dlatego stwórzmy przestrzeń według naszych upodobań, pamiętając o wadach i zaletach wszystkich rozwiązań. Czarne płytki na tarasie dla wielu osób okażą się świetną opcją, bardzo elegancką i pasującą do architektury ogrodu oraz elewacji domu. Dla innych mogą być kuszące, a jednocześnie zniechęcać wizją częstego zamiatania czy mycia. Jak wszystko, takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, najważniejszy jest jednak sam materiał, z którego wykonane są płytki. To właśnie właściwości surowca decydują o ostatecznej jakości posadzki tarasowej.