- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Ponadczasowe trendy w projektowaniu wnętrz - jak układać płytki w jodełkę na ścianie?
Kluczowe wnioski z artykułu:
- Układanie płytek w jodełkę sprawdzi się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach, gdzie dodaje oryginalnego charakteru i szyku.
- Kafelki w jodełkę możesz układać w stylu klasycznym, francuskim oraz węgierskim.
- Dobrze zaplanuj kierunek i miejsce rozpoczęcia pracy, tak aby uniknąć układania jodełki do tyłu.
- Płytki układaj jedynie na oczyszczonej i dobrze wyrównanej powierzchni.
Symbol luksusu i bogactwa: układanie płytek w jodełkę – geneza klasycznej techniki wzornictwa
Jodełka należy do ponadczasowych technik wzornictwa. W ostatnich latach cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników klasycznych aranżacji. Układanie płytek w jodełkę narodziło się już w starożytności. W kolejnych latach tak ułożone kafle zdobiły pałace, rezydencje oraz mieszczańskie kamienice. Szczególną popularnością cieszył się przy tym drewniany parkiet układany w jodełkę. Współcześnie technika ta wykorzystywana jest także do dekorowania ścian.
Oczyszczenie powierzchni, wyrównanie i osuszenie: układanie płytek w jodełkę na ścianie – jak się odpowiednio przygotować?
Odpowiedzmy teraz na pytanie, jak przygotować ścianę do układania płytki w jodełkę. W pierwszej kolejności należy zadbać o wyczyszczenie i wyrównanie powierzchni. Następnie możesz przystąpić do nałożenia podkładu, w roli którego świetnie sprawdzi się mata kwarcowa. Wyjątek stanowią winylowe płytki na ścianę, zintegrowane z podkładem. Pamiętaj jednak o tym, aby zapoznać się z dokładnymi instrukcjami producenta.
Zasady układania płytek w jodełkę – która technika będzie tą najbardziej odpowiednią?
Zanim przystąpisz do układania płytek na ścianie, zadbaj o dokładne zaplanowanie kierunki i miejsca rozpoczęcia jodełki. Unikaj przy tym sytuacji, w których będzie musiał się cofać. Układanie jodełki do tyłu uchodzi za szczególnie trudne i wymaga posiadania doświadczenia. Zastanów się również, który wzór układania płytek drewnopodobnych warto wybrać. Do najpopularniejszych rozwiązań należy jodełka klasyczna, w stylu węgierski i francuskim. Już teraz dowiedz się, która z nich będzie pasować do Twojego domu.
Układanie płytek – jodełka klasyczna (angielska)
Chcesz położyć płytki w jodełkę w salonie? Doskonałym pomysłem może okazać się wykorzystanie techniki klasycznej, która wyróżnia się uniwersalnością i ponadczasowością zastosowań. Większość z nas kojarzy technikę z czasów PRL-u. Jodełka angielska wyróżnia się kątem prostym w miejscu zetknięcia się krótszego boku płytki z dłuższym bokiem kolejnej klepki. Groty jednak nie powinny bezpośrednio się stykać. Jeśli chcesz ożywić wnętrze, możesz zdecydować się na połączenie różnokolorowych płytek, tworząc wielobarwną mozaikę.
Szukasz więcej inspiracji? Już dziś dowiedz się, jakie płytki ceramiczne wybrać do nowego mieszkania!
Układanie płytek – jodełka węgierska
Zastanawiasz się, jak układać płytki na małym metrażu? Zależy Ci na optycznym powiększeniu przestrzeni? W tej sytuacji ciekawą alternatywą pozostaje jodełka węgierska. W tej technice krótsze boki powinny być przycięte pod kątem 65° i stykać się ze sobą na jednej osi. Będą to zatem doskonałe płytki do kuchni.
Układanie płytek – jodełka francuska
Nowoczesne płytki do salonu możesz ułożyć także w stylu francuskim, który różni się od węgierskiego jedynie kątem przycięcia krótszych boków. Tym razem powinien on wynosić 45°. Jest to świetna propozycja dla osób zainteresowanych oryginalnymi sposobami układania płytek na ścianie.
Jak układać płytki w jodełkę? Poznaj łatwy proces, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez całe zadanie
Układanie płytek w jodełkę może okazać się ogromnym wyzwaniem. Właśnie dlatego należy przestrzegać kilku podstawowych reguł, które ochronią Cię przed popełnieniem błędu. Jak układać jodełkę krok po kroku?
- Wyznacz środek szerokości i sprawdź na sucho, jak będzie prezentować się jodełka na ścianie.
- Po zatwierdzeniu projektu przejdź do przycinania płytek. Pomoże Ci w tym ołówek, marker zmywalny oraz przecinarka.
- Po oczyszczeniu i wyrównaniu powierzchni możesz przystąpić do klejenia płytek przy pomocy rozrobionej zaprawy klejowej. Masa musi być gładka i odpowiednio gęsta.
- Następnie możesz przystąpić do klejenia. W czasie dociskania płytek klej powinien wydostawać się spod paneli i przedostawać na boki.
Układanie płytek na ścianie: najpopularniejsze błędy – jak ich uniknąć i zaoszczędzić cenny czas?
Wielu użytkowników zapomina o kupieniu większej ilości materiału. 10% zapasu sprawi, że bez trudu naprawisz kompozycję, nawet jeśli wybrzuszenia i defekty pojawią się po kilku latach. W przeciwnym razie możesz mieć trudności z dopasowaniem tworzywa.
W czasie pracy używaj kształtek dystansowych, które pomogą zachować odpowiednią linię fug. Alternatywnym wyborem mogą okazać się płytki bez fug, które dodadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru.