Jeśli szukasz nietuzinkowych rozwiązań aranżacyjnych, a jednocześnie chcesz zachować nowoczesny i minimalistyczny styl w swoim mieszkaniu, warto podkreślić charakter wnętrza poprzez ciekawe ułożenie płytek.

Oferta dostępnych na rynku płytek jest na tyle bogata, że możemy w nieskończoność eksperymentować z różnymi kolorami i wzorami kafli. Możemy również dodać oryginalności naszemu wnętrzu poprzez nietypowe ułożenie płytek, które sprawi, że posadzka czy ściana będzie ciekawym elementem całej aranżacji. Płytki w kuchni czy w łazience ułożone w nietypowy sposób, sprawią, że nasze mieszkanie nabierze ciekawego charakteru i wyróżni się na tle innych projektów. Szukanie nietuzinkowych rozwiązań to coraz częściej idealny przepis na oryginalne mieszkanie.

Sposoby układania plytek na zakładke

Jeśli chcesz w ten sposób podkreślić wystrój swojego mieszkania, warto poznać najpopularniejsze schematy układania płytek.

Sposoby układania płytek – jodełka, szachownica czy cegiełka?

Sposób ułożenia płytek może nadać nawet najprostszym płytkom nowego oblicza. Ciekawe i nietuzinkowe ułożenie płytek ściennych czy podłogowych to sposób na minimalistyczne wnętrze z oryginalnym akcentem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy urozmaicić proste wnętrze, aby nie było nudne i zbyt pospolite. Dodatkowo każda podłoga czy ściana wymaga specjalnego podejścia w kwestii wykończenia, aby wyciągnąć jak najlepszy efekt wizualny. Każdy z nas chciałby mieć wnętrze, które swoim wyjątkowym wystrojem przyciągnie uwagę.

Układanie płytek w kuchni - jak?

Jednym z najpopularniejszych sposobów układania płytek jest jodełka. Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej dekoracyjnych metod ułożenia płytek. Ułożenie tego typu najlepiej sprawdza się przy długich i wąskich płytkach, które układa się podobnie jak parkiet, tworząc niepowtarzalną jodełkę. Warto w tym wypadku postawić na stonowane i minimalistyczne płytki, gdyż to właśnie sam układ kafli stworzy dekoracyjny efekt całości. Jest to doskonały sposób na urozmaicenie stylizacji oraz na nadanie wnętrzu odrobiny charakteru retro. Ciekawym rozwiązaniem w tym wypadku jest również zastosowanie płytek drewnopodobnych, które do złudzenia przypominają popularny niegdyś parkiet.

Jak układać płytki? Sprawdź sposoby

Klasycznym i ponadczasowym sposobem na ułożenie płytek jest szachownica, która zdecydowanie najlepiej sprawdzi się jako posadzka. Tego typu ułożenie to sposób na elegancką posadzkę o ciekawym pomyśle aranżacyjnym. Szachownica najczęściej bazuje na silnym kontraście kolorystycznym, dlatego musimy pamiętać, że to właśnie powierzchnia o takim ułożeniu będzie odgrywać pierwszoplanową rolę. Oczywiście zdarza się, że do tego typu ułożenia płytek używane są łagodniejsze kolory. Do stworzenia szachownicy z reguły będą potrzebne nam płytki kwadratowe w dwóch odcieniach, natomiast jeśli chcemy osiągnąć mniej oczywisty efekt, możemy postawić na kolorową mozaikę, którą ułożymy w ciekawą konfigurację.

Kolejnym sposobem na ułożenie płytek jest cegiełka. Ten schemat ułożenia szczególnie dobrze sprawdza się na ścianach. Takie ułożenie płytek w ciekawy sposób nawiązuje do stylu retro, który może być urozmaiceniem całego wnętrza. Bardzo popularne stało się układanie w ten sposób płytek typu metro, czyli klasycznych białych cegiełek. Sposób ten polega na tym, że każdy kolejny rząd płytek przesunięty jest o połowę długości płytki względem poprzedniego rzędu. Cegiełka to bardzo wdzięczny wzór, który potrafi niezwykle wzbogacić całą aranżację. Wzór cegiełek to idealny sposób na element dekoracyjny oraz niewielkie przestrzenie, choć mogą stanowić motyw przewodni całego wnętrza. Płytki ułożone w cegiełkę pogłębiają wyrazistość aranżacji.

Sposoby układania plytek w caro

A co z fugami?

Niezależnie od wybranego sposobu układania płytek warto również dobrze zastanowić się nad kwestią fug. Fuga to nieodłączny element każdej płytki, zarówno ceramicznej, jak i kamiennej. To, w jaki sposób dobierzemy fugę do naszych płytek, będzie wpływać na efekt wizualny całej aranżacji. Rodzaj oraz kolor fugi nie tylko wpływają na walory estetyczne pomieszczenia, ale również właściwości użytkowe. Fugi powinny być dobrane do typu płytek, ich wielkości, rodzaju pomieszczenia oraz panujących w nim warunków.

Przechodząc do kwestii estetycznych – jeśli chcemy, aby efekt niecodziennego ułożenia płytek był bardziej podkreślony, należy wybrać grubsze i ciemniejsze fugi. W ten sposób wybrany układ będzie widoczny i bardziej efektowny.

Natomiast jeśli nietuzinkowy sposób ułożenia płytek to już dla nas za dużo, możemy postawić na jasne lub zbliżone kolorem do płytki fugi. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy bardziej subtelny efekt, który pozwoli na podtrzymanie minimalistycznego stylu wnętrzarskiego.

Sposoby układania plytek na tzw trzy czwarte

Jak układać płytki?

Układanie płytek w niestandardowy sposób to świetny sposób na urozmaicenie wnętrza. Nie każdy z nas gustuje we wzorzystych czy intensywnych kolorach płytek, a dzięki zastosowaniu niecodziennego układu możemy osiągnąć spektakularny efekt nawet przy najprostszych płytkach.

Tego typu trik warto zastosować w minimalistycznych oraz małych wnętrzach, gdzie zdecydowanie powinniśmy postawić na zasadę oszczędności formy, a jednocześnie sprawić, aby prezentowana powierzchnia wyglądała ciekawie i efektownie.