Niegdyś popularna kostka brukowa, zdobiąca nasze tarasy i podwórka straciła swoje zainteresowanie na rzecz materiału o wiele bardziej trwałego i odpornego, a mowa tu o granicie, a dokładniej o kostce granitowej.

Kostka granitowa to rozwiązanie mające wiele zalet, które zachwyca pod każdym względem. Kostka kamienna z granitu to doskonały wybór dla osób ceniących sobie klasykę, elegancję oraz trwałość. Warto poznać ten materiał bliżej i przekonać się, dlaczego będzie najlepszym wyborem na taras.

Taras w płytach z granitu

Czy warto wybrać kostkę granitową?

Zacznijmy od początku – warto zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest granit. A jest to skała wulkaniczna powstająca ze stygnącej lawy. Sam proces powstania zachodzi w temperaturze 1400 stopni Celsjusza, co sprawia, że granit charakteryzuje się niesamowitą trwałością, której nie sposób dorównać.

Na trwałość kostki granitowej ma również wpływ kolejna zaleta, a mianowicie niska nasiąkliwość tego materiału. Co prawda kostka granitowa wymaga od nas impregnacji, dzięki której będzie służyła nam jak najlepiej przez długi czas, jednak czynność tę wystarczy wykonać raz na kilka lat. A mimo to stawiając na kostkę z granitu, możemy mieć pewność, że będzie ona miała o wiele mniejszą nasiąkliwość niż kostka betonowa.

Układanie płyt na tarasie

Kostka granitowa przewyższa również inne materiały pod względem odporności na uszkodzenia mechaniczne, częste zmiany temperatury, wilgoć, mróz, a nawet promienie UV. Wszystkie te cechy zdecydowanie sprawiają, że kostka granitowa idealnie sprawdzi się na naszym tarasie.

Kostka granitowa jest materiałem naturalnym, a co za tym idzie – nie musimy obawiać się, że straci swój kolor czy zblaknie, co często zdarza się w przypadku barwionej kostki brukowej. Dodatkowo ogromną zaletą kamienia naturalnego jest różnorodność kolorystyczna, a w przypadku kostki możemy również wybierać wśród różnych wielkości. Wszystko to sprawia, że kostkę granitową na tarasie możemy układać w ciekawe wzory mozaikowe i stworzyć niepowtarzalną przestrzeń, która zachwyci swoją oryginalnością. Naturalność materiału wpływa również na różnorodny format, przez co kostka brukowa nie musi być układana jak od linijki, a i tak zachwyci efektem wizualnym.

Płyty z kamienia granitowego na taras

Poza tym, dzięki właściwościom fizycznym tego surowca, bez obaw możemy użyć kostki granitowej do zaaranżowania ogrodu, wykonania chodników czy podjazdu samochodowego. Kostka granitowa wbrew pozorom sprawdzi się lepiej niż bruk jako materiał na podjazd, ze względu na to, że jest twardsza, cięższa oraz solidniejsza. Dzięki kostce granitowej na zewnątrz swojego domu możemy pozwolić sobie na kompozycję, która będzie do siebie dopasowana idealnie.

Kamien granitowy na taras i ścieżke

Za niesamowitą trwałość, wytrzymałość oraz piękny wygląd musimy niestety trochę zapłacić, ale tak naprawdę to jedyna wada tego rozwiązania. Kostka granitowa to materiał droższy od swojego betonowego odpowiednika, jednak cechy tego materiału sprawiają, że warto dołożyć i postawić na surowiec najwyższej jakości. Stosunek ceny do jakości zdecydowanie przemawia na korzyści kostki z granitu.

Jaką kostkę granitową wybrać na taras?

Taras to przestrzeń naszego relaksu po długim i ciężkim dniu, miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a także w pewnym sensie część naszego domu, a więc i jego aranżacja jest dla nas istotnym aspektem. W przypadku posadzki warto wybrać materiał trwały, wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne, a jednocześnie ładny i elegancki. Warto w tym przypadku postawić na kostkę granitową, jednak nie byle jaką.

Jeśli chodzi o taras obowiązkowo musimy pamiętać o posadzce bezpiecznej oraz antypoślizgowej, gdyż w innym wypadku w mroźny i deszczowy dzień możemy dopuścić do niebezpiecznego wypadku. Dodatkowo powierzchnia tarasu powinna być równa i gładka. Najlepszym wyborem na taras, spełniającym wszystkie te wymagania, będzie płomieniowa kostka granitowa np. klasyczna kostka Fustone.

Kostka granitowa czy płyty na taras?

Kolor kostki granitowej.

Jedną z największych zalet kostki granitowej jest jej ogromna gama kolorystyczna oraz niezwykłe wzornictwo. Kostkę granitową możemy znaleźć w kolorze: czarnym, szarym, żółtym, złotym, a także szaroczarnym czy szarożółtym. Możliwość kombinacji dają nam również różne wymiary kostki granitowej – kostka o najmniejszej wielkości to rozmiar 40 × 60 mm, a największa 150 × 170 mm.

Możemy również trochę poeksperymentować przy układaniu kostki granitowej i zastosować ciekawy oraz zaskakujący wzór. Kostka granitowa może być ułożona w wiązanie prostokątne, wiązanie jodełkowe, plecionkę, wiązanie rzędowe oraz wiązania koliste lub łukowe.

Kostka granitowa to rozwiązanie trwałe, a zarazem bardzo eleganckie, dzięki czemu zastosowanie tego materiału na tarasie sprawi, że nabierze on niesamowitego charakteru.

Płyty granitowe z podświetleniem

Kostka granitowa cena

Jak już wspomnieliśmy, jedyną wadą, której możemy doszukać się w kostce granitowej, jest jej cena. Położenie kostki z granitu będzie zdecydowanie droższe od kostki brukowej. Jednak minus ten staje się mało istotny przy ogromie zalet, jakie oferuje nam granit. Kostka granitowa użyta na tarasie to gwarancja trwałości i nienaruszonego wyglądu na długie lata.

Kamień granitowy na taras rabata

Kolejną sprawą jest efekt wizualny – taras wykonany z kostki granitowej będzie prezentował się o wiele bardziej elegancko i estetycznie. Jeśli zależy nam na trwałym, a jednocześnie atrakcyjnym wizualnie materiale, zdecydowanie najlepiej postawić na kostkę granitową, która na pewno nas nie zawiedzie.