Współczesnym trendom w projektowaniu przewodzi koncepcja minimalizmu, która przejawia się w znacznym ograniczeniu ilości materiałów i elementów. Jedną z głównych zalet tej koncepcji jest oszczędność, która sprawia, że minimalistyczny styl projektowania jest dostępny dla wielu osób. Nowoczesnym trendem w projektowaniu płytek jest dążenie do uzyskania maksymalnego efektu „zero szczelin” – ze względu na oszczędność miejsca, elementy wykończeniowe powinny pełnić rolę dekoracji.

Żaden element nie będzie miał takiego wpływu na estetykę pomieszczenia, jak idealnie gładka powierzchnia podłogi, pozbawiona szpecących szczelin. Warto jednak dodać, że fuga to nie tylko element estetyczny, ale również funkcjonalny. Dlatego warto rozważyć jej zastosowanie.

Płytki bez fugi – czy tak się faktycznie da?

Obecnie nowe trendy w projektowaniu dążą do maksymalnego minimalizmu. Oznacza to, że standardowe elementy wykończeniowe muszą być wykorzystywane zarówno do wypełnienia przestrzeni, jak i dla efektu wizualnego. Dlatego też, podłogę czy aranżację ściany z płytek należy jak najczęściej układać bez fugi – jeśli zostanie to wykonane prawidłowo, nie będzie widocznych przerw między płytkami, co da bardzo elegancki efekt. Powierzchnia będzie wydawać się równomiernie gładka, odbijając światło w jednym kierunku i tworząc wrażenie większej przestrzeni – ma to ogromny wpływ na estetykę wnętrza i sprawia, że małe pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości.

Układanie płytek bez fug

Układanie płytek bez fugi jest jednak możliwe tylko w przypadku niektórych płytek. Wynika to głównie z obróbki płytek po ich wykonaniu, która powinna być wykonana w taki sposób, aby krawędzie poszczególnych elementów zostały obcięte, tak aby wszystkie płytki były równe. Układanie płytek bez fugi jest możliwe tylko wtedy, gdy używamy płytek o określonej jakości. W tym przypadku oznacza to, że surowce zostały poddane obróbce w celu przygotowania ich do zastosowania w budynkach.

Gotowe produkty mają możliwie gładki i równy kształt – to znaczy, że krawędzie zostały zeszlifowane i wygładzone. W ten sposób jeden z argumentów przemawiających za stosowaniem fugi traci ważność. Profesjonalni instalatorzy stosują również fugi o bardzo małej grubości – nie większej niż 1-2 mm. W takiej sytuacji jest ona praktycznie niewidoczna w codziennym użytkowaniu, staje się widoczna dopiero po dokładnym przyjrzeniu się jej. W przypadku zwykłych płytek, nie sposób uniknąć zastosowania fugi, gdyż jeśli pominiemy ten etap prac wykończeniowych, płytki mogą szybko się zniszczyć.

Po co stosuje się fugi? I dlaczego warto układać płytki z fugą?

Zanim zrezygnujemy z fug, warto zdać sobie sprawę z tego, czym jest fuga i w jakim celu się ją stosuje, gdyż fuga to nie element czysto estetyczny, a bardzo ważna część prac wykończeniowych. Fuga jest to materiał, którego głównym zadaniem jest ochrona i uzupełnienie nierówności w posadzce. Odpowiada za stabilne przytwierdzanie ich do podłoża i zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci. Łagodzi również efekty ewentualnych przesunięć materiałów (rozszerzania i zwężania powodowanych temperaturą) i ich nierówności.

Po co stosuje się fugi

Posadzka pozbawiona fugi narażona jest na uszkodzenia mechaniczne, które są efektem wszelkiego rodzaju naprężenia i przesuwania się. Fugę stosuje się do wypełniania spoin między płytkami. Służy ona nie tylko do ukrycia fug, ale także wspiera i chroni resztę płytek ceramicznych. Ważną rolą fugi jest wyrównywanie różnic w wymiarach. Wbrew pozorom nie wszystkie płytki z opakowania mają dokładnie taki sam rozmiar, a ich układanie bez fugi byłoby znacznie trudniejsze. Fuga służy również do ochrony podłóg z płytek ceramicznych przed pękaniem i innymi uszkodzeniami spowodowanymi zmianami termicznymi. Fugowanie nadaje podłodze trwałość i poprawia jej wygląd. Jednak główna funkcja fugi to zapobieganie działaniu sił fizycznych.

Fuga jest ważnym elementem instalacji podłogowej i pomoże uniknąć niepotrzebnych trudności w przyszłych rutynowych czynnościach. Dzięki niej można łatwo wymienić tylko jedną uszkodzoną płytkę, bez naruszania fugi wokół niej. W przypadku instalacji bezfugowej nie da się wymienić tylko jednej uszkodzonej płytki, bez zniszczenia całej podłogi. Przy użyciu płytek fugowanych wystarczy po wyfugowaniu odkleić uszkodzony element i wkleić go na jego miejsce.

Płytki wielkoformatowe jako sposób na estetyczną powierzchnię z mniejszą ilością fug

Jeśli nadal fugi są czymś, co nam nie odpowiada, warto rozważyć ułożenie płytek wielkoformatowych. W tym przypadku nie pozbędziemy się całkowicie fug, a ograniczymy ich ilość. Duży wymiar kafli sprawia, że jedna płytka pokrywa większą powierzchnię ściany czy podłogi, a co za tym idzie potrzebna będzie mniejsza liczba płytek, a przy tym mniejsza ilość fug. Dodatkowo możemy zastosować bardzo cienką fugę, co jeszcze bardziej sprawi, że spoiny będą praktycznie niewidoczne. Warto również na koniec dodać, że płytki wieloformatowe to hit wnętrzarski ostatnich lat, więc zyskujemy modną, a przy tym estetyczną aranżację.