Różnego rodzaju płytki, ze względów praktycznych i funkcjonalnych, możemy najczęściej spotkać w naszych kuchniach oraz łazienkach. W tych miejscach układamy je zarówno na ścianach, jak i na posadzce, ponieważ cechy fizyczne płytek sprawiają, że w tych pomieszczeniach sprawdzają się najlepiej.

Jednak coraz częściej decydujemy się na glazurę w przedpokoju, a nawet pokoju dziennym. Nic w tym dziwnego, ponieważ różnorodność płytek sprawia, że możemy stworzyć niebywałe i oryginalne aranżacje, które zaskoczą każdego.

Jednak każdy, kto chociaż raz układał płytki na ścianie, dobrze wie, że nie jest to wcale proste zadanie. Odpowiednia wiedza, sprzęt oraz przygotowanie to konieczność, jeśli chcemy, aby końcowy efekt był zachwycający. Podpowiadamy, jak krok po kroku symetrycznie i porządnie położyć płytki na ścianach.

Zobacz także nasz inny artykuł: FOLIA W PŁYNIE I ZAPRAWY USZCZELNIAJĄCE – GDZIE STOSOWAĆ I JAK WYKONAĆ USZCZELNIENIE?

Jakie materiały i sprzęt przydadzą nam się przy układaniu płytek?

Przed rozpoczęciem układania płytek warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia i materiały, które będą nam niezbędne do wykonania tego typu pracy.

ukladanie płytek ściennych przygotowanie podłoża

Zacznijmy od narzędzi. Przede wszystkim musimy wyposażyć się w takie rzeczy jak:

  • poziomica,
  • miarka,
  • linijka,
  • sznur mierniczy,
  • krzyżyki dystansowe,
  • szpachelka ząbkowana,
  • drewniana łata posadzkarska,
  • gumowy młotek,
  • ściągacz gumowy do spoin,
  • przyrząd do cięcia płytek,
  • korytko i szpachelka,
  • wiadro i gąbka.

Gdy już uzbroimy się w odpowiedni sprzęt do układania płytek, musimy jeszcze zakupić materiały, które również są koniecznością. Na początek warto zacząć od gruntu, który przygotuje podłoże na położenie płytek. Do rozprowadzenia masy po ścianie przyda się wcześniej wspomniana szpachelka, dzięki której łatwo i równomiernie rozprowadzimy grunt po całej powierzchni.

Następnym krokiem będzie wybranie kleju lub zaprawy. Jeśli chodzi o zaprawę, to rozrabiamy ją z wodą, a następnie nakładamy za pomocą specjalnej szpachelki z ząbkami. Typ samego kleju powinien być wybrany do rodzaju płytek, jakie zamierzamy układać. Do płytek gresowych, ceramiki czy terakoty o niewielkich rozmiarach wystarczająca będzie elastyczna zaprawa. Do większych kafli wielkoformatowych najlepiej zaopatrzyć się w klej o wysokiej przyczepności – mowa tu o klasach C2 S1 lub C2 S2. W przypadku płytek wykonanych z kamienia naturalnego koniecznością będzie klej szybkowiążący. Ważne, aby wybrać też odpowiednie miejsce do zakupu kleju czy zaprawy do płytek, ponieważ nieodpowiednio przechowywany klej nie będzie spełniać swojego zadania.

Na koniec będzie potrzebna nam fuga do wypełnienia spoin między płytkami. Fugę możemy kupić w dowolnym kolorze, jednak powinna być dopasowana do rodzaju płytek oraz miejsca, w którym zostaną położone.

Pamiętaj! Odpowiednie przygotowanie podłoża to klucz do sukcesu

Zanim zabierzemy się za układanie płytek, powinniśmy sprawdzić, czy podłoże na ścianie się do tego nadaje. Powierzchnia ściany powinna być przede wszystkim sucha, czysta oraz równa. Ewentualne zanieczyszczenia należy wyczyścić oraz odpylić ściany z obecnego na nich kurzu.

ukladanie płytek ściennych przygotowanie prawidłowego podłoża

Każda płaszczyzna, na której będziemy kłaść płytki, powinna być stabilna oraz pozbawiona wszelkich pęknięć czy nierówności. W przeciwnym razie konieczne będzie zaszpachlowanie czy wyrównanie nieodpowiedniej części ściany. Ważnym elementem jest również odtłuszczenie całej powierzchni.

Następnie, gdy już nasza ściana będzie gładka i odpowiednio przygotowana pod płytki, należy dokładnie ją zagruntować przy pomocy odpowiedniej szpachelki. Jeśli mamy do czynienia z miejscami, które szczególnie narażone są na zawilgotnienie, powinniśmy postawić na głęboko penetrujący preparat gruntujący.

Jak rozplanować symetryczny układ płytek na ścianach? Co zrobić, aby płytki były ułożone równo?

Zanim zaczniemy przyklejać płytki na ścianę, dobrą praktyką będzie ułożenie ich na sucho, aby uniknąć nieodpowiedniego ułożenia wzoru czy innych przykrych niespodzianek. Dzięki próbnemu ułożeniu uzyskamy estetyczną wizualizację naszego pomieszczenia, a dodatkowo zminimalizujemy liczbę płytek potrzebnych do przycięcia.

Bardzo ważne jest rozplanowanie położenia płytek względem krawędzi ścian, okien, drzwi, otworów wentylacyjnych, gniazdek, przełączników oraz innych szczególnych miejsc na ścianach. Tego typu praktyka pozwoli nam na ograniczenie prac związanych z docinaniem płytek.

Lepiej wyglądają ściany o symetrycznie dociętych płytkach, dlatego kafle powinno się układać symetrycznie względem środka ściany, tak aby skrajne płytki miały co najmniej połowę swojej oryginalnej szerokości. Jeśli układamy te same płytki na ścianie i podłodze, spoiny ścienne powinny trafiać w spoiny podłogowe.

ukladanie płytek ściennych klejenie mozaiki

W sytuacji gdy nie mamy ściśle określonej wysokości okładziny w pomieszczeniu, powinniśmy zacząć przyklejać płytki od dołu. Natomiast wtedy gdy wysokość okładziny jest określona i nie jest wielokrotnością rozmiaru płytki, powinniśmy zacząć układanie całymi płytkami od góry, tak aby przycięte elementy znalazły się w dolnym pasie.

Kładziemy płytki na ścianę! Dodatkowe praktyczne wskazówki

Układanie płytek zaczynamy od zamocowania na ścianie prostej, gładkiej łaty drewnianej lub aluminiowej. Do zamocowania łaty używamy poziomicy. Samą łatę mocujemy na wysokości drugiego rzędu płytek, pamiętając o powiększeniu rozmiaru płytki o podwójny wymiar spoiny.

Na oczyszczoną powierzchnię nakładamy klej za pomocą szpachli z ząbkami – dzięki niej klej rozprowadzimy równomiernie, tworząc jednolitą warstwę.

Płytki wciskamy lekkim ruchem obrotowym. Aby uzyskać równe odstępy między nimi konieczne jest zastosowanie krzyżyków glazurniczych. Następnie za pomocą gumowego młotka lekko dobijamy płytki, korygując i wyrównując ich ułożenie. Warto również co jakiś czas sprawdzać linię poziomą, aby upewnić się, czy wszystko wychodzi nam równo.

Fugowanie rozpoczynamy dopiero po całkowitym doschnięciu kleju.