Naturalny kamień elewacyjny z piaskowca. Gdzie i kiedy go zastosować?

Kamień naturalny to w ostatnim czasie coraz chętniej wybierany materiał na elewację domu. Jest to zdecydowanie bardzo oryginalne i efektowne wykończenie, które oferuje dodatkowo szereg innych zalet. Kamienie elewacyjne są niezwykle trwałe i oporne na przeróżne warunki atmosferyczne, a dodatkowo cechują się niepowtarzalnymi walorami estetycznymi. Można je zastosować zarówno w nowoczesnych domach, jak i tradycyjnych budynkach. Zdecydowanym plusem kamienia elewacyjnego jest to, że dzięki swoim właściwościom nie traci uroku i cieszy nasze oko przez długie lata swoim pierwotnym wyglądem. Nie grozi mu także, tak jak np. w przypadku betonu, pękanie czy nieestetyczne zabrudzenia i zmiany koloru, które często obserwujemy na domach wykończonych tynkiem. Wartym uwagi atutem kamienia naturalnego jest możliwość łączenia go z innymi materiałami elewacyjnymi, takimi jak tynk, boniowanie, panele drewnopodobne czy nawet deski.

Naturalny kamień elewacyjny produkowany jest zazwyczaj z łupku, bazaltu, kwarcytu, gnejsu, granitu czy też piaskowca. Większość wymienionych skał cieszy się bardzo niską nasiąkliwością, ponieważ są one bardzo zbite, dzięki czemu wilgoć nie dostaje się do ich wnętrza.

W tym artykule wyjaśnimy, czym właściwie jest piaskowiec oraz gdzie i kiedy go zastosować.

Kamień elewacyjny z piaskowca – właściwości

Piaskowiec to materiał wykorzystywany od setek lat. Jest to drobnoziarnista skała osadowa, która w Polsce występuje głównie na południu, w okolicach Kielc, a także w polskich górach oraz na Śląsku. Często występuje w formie warstwowej, ponieważ ma bardzo złożoną budowę. Swoją barwę zawdzięcza procesom chemicznym do jakich dochodziło w czasie jego tworzenia. Mamy więc piaskowce w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, a także szarym lub nawet ciemnozielonym. Skała ta jest również bardzo dobrym filtrem. Ma porowatą strukturę, która wchłania wodę, a jednocześnie zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia. W związku z tym kamienie elewacyjne z piaskowca będą potrzebowały nieco więcej troski, aby utrzymać je w nienaruszonym stanie. Należy je czyścić, ponieważ w przeciwnym razie zaczną niszczeć i się kruszyć. Kamienie te nie lubią też dużej bliskości roślin. Należy unikać pnących się po murach roślin, ponieważ będą one utrudniały oddychanie kamienia.

Elewacyjny piaskowiec jest z kolei bardzo łatwy w obróbce i, w porównaniu do innych kamieni, można wykończyć go na różne sposoby. Możemy otrzymać płytki elewacyjne cięte proste, a także rzeźbione i profilowane, dzięki czemu możemy nadać niepowtarzalny wygląd naszemu domowi. Za sprawą łatwej obróbki możemy także dopieścić każdy szczegół, taki jak docięcia krawędzi nietypowych.

Jakie płytki elewacyjne z piaskowca wybrać?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w związku z ich właściwościami płytki elewacyjne z piaskowca nie będą najlepiej sprawdzały się na zewnątrz. Żeby zastosować piaskowiec na elewacji zewnętrznej trzeba go bardzo często impregnować. Granit czy łupek potrzebuje impregnacji raz na 2–3 lata, zaś piaskowiec będzie potrzebował jej zdecydowanie częściej – nawet kilka razy w ciągu roku.

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na piaskowiec na ścianach zewnętrznych, to najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj panel ścienny Piaskowiec Yellow Sandstone. Jest to jeden z niewielu rodzajów piaskowca, który sprawdza się jako elewacja domu. Panele kamienne Sandstone powstają poprzez połączenie małych pasków kamienia, tworząc panel w formacie 10 × 36 cm. Ich montaż jest również bardzo łatwy i szybki – wystarczy użyć odpowiedniego kleju. Panel Sandstone jako kamień elewacyjny będzie bardzo trwały, a ponadto stworzy dodatkową warstwę izolacyjną dla ścian. Kolejną propozycją może być Piaskowiec Teakwood. Rozmiar takich paneli to 30,5 × 61 × 1,5 cm. Każda płytka na swój indywidualny malunek. Mają one kolor beżowozłoty z charakterystycznymi smugami. Jeszcze inną propozycją, która również sprawdzi się na zewnątrz, jest piaskowiec Moon Stone. Ten rodzaj piaskowca elewacyjnego dostępny jest w formie forniru. Fornir kamienny to coraz popularniejsza forma wykończenia ścian. Jest to cienki kawałek kamienia naturalnego barwy białej wpadającej w szarość, dostępny w rozmiarze 60 × 30 × 0,2 cm. Jest bardzo łatwy w obróbce i bezproblemowy w montażu.

Gdzie zastosować płytki elewacyjne z piaskowca?

Współcześnie piaskowiec wykorzystywany jest zarówno do elewacji zewnętrznych, jak i do ozdabiania ścian wewnątrz naszych domów. Wykłada się nim posadzki, blaty kuchenne, a także tworzy niepowtarzalne ozdoby ścian. Zastosowany na zewnątrz na elewacji całego domu doskonale wkomponuje się w otaczającą naturę. Można go także użyć, wykańczając podmurówkę wokół naszego domu czy też jego narożniki. Piaskowiec elewacyjny doskonale sprawdzi się też w okolicach drzwi wejściowych. Jest to miejsce narażone na uszkodzenia, jednak z pomocą płytek elewacyjnych stworzymy estetyczną wizytówkę naszego domu. Za sprawą kamienia naturalnego wyczarujemy również cudowną strefę wypoczynku. Możemy wykończyć nim balkon czy taras, a dodatkowo udekorować grill czy kominek w naszym ogrodzie.