Układanie płytek to w pewnym sensie sztuka, która wymaga precyzji, doświadczenia oraz fachowego oka. Ułożone płytki powinny dobrze prezentować się wizualnie, dlatego ich docięcie i ułożenie muszą być dokładnie wykonane.

Zadanie to powinno być zrealizowane przez dobrego fachowca, jednak nawet najlepszy spec w tej dziedzinie nie poradzi sobie bez odpowiednich narzędzi. Dobrze dobrane narzędzia nie tylko skrócą czas pracy, ale również zmniejszą prawdopodobieństwo zniszczeń i niedociągnięć.

Poniżej przedstawiamy, w jakie narzędzia powinien być wyposażony profesjonalny glazurnik ceniący swoją pracę.

jak zabrać się za prace - układania płyek?

Przygotowanie nawierzchni oraz pomiary – jaki sprzęt będzie niezbędny?

Aby precyzyjnie oraz dokładnie zaplanować, a następnie ułożyć płytki, glazurnik powinien być wyposażony w sprzęt, który pozwoli dokonać mu niezbędnych pomiarów.

Przede wszystkim bardzo ważna jest tu poziomnica, bez której nie ma mowy o równym i symetrycznym ułożeniu płytek. Ważne są również mierniki kątów oraz miarki, które pozwolą zaplanować całe ułożenie oraz ewentualne docięcia. Ułatwieniem mogą okazać się też lasery dla glazurników, które bardzo ułatwiają precyzyjne i fachowe układanie płytek na ścianach czy podłogach.

Profesjonalny płytkarz powinien również zadbać o odpowiednie przygotowanie nawierzchni, na której będzie pracował. Bez tego ułożone płytki po jakimś czasie mogą zacząć się niszczyć, pęknąć, a nawet odpadać! Oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni, a w razie konieczności usunięcie starej glazury, to podstawa.

klejenie płytek i zakładanie krzyżyków

Docinanie płytek – czyli narzędzia, bez których płytkarz się nie obejdzie

Jednym z najważniejszych narzędzi dla płytkarza jest zdecydowanie ręczna maszynka do płytek. Jest to niezawodny, precyzyjny oraz poręczny przyrząd, który potrafi w prosty sposób bardzo ułatwić pracę. Dodatkowo ręczna przecinarka nie zajmuje dużo miejsca, za to zapewnia szybkie i bezproblemowe docięcie płytek. Cięcie przy użyciu tego sprzętu zawsze jest czyste i precyzyjne, bez względu na to, z jaką płytką mamy do czynienia. Tego typu przecinarkę możemy spotkać w różnych rozmiarach, dlatego rozmiar płytki również nie będzie problemem.

narzędzia w układaniu płytek przez glazurnika

Aby przyśpieszyć swoją pracę oraz jeszcze bardziej zagwarantować sobie precyzyjne cięcie, profesjonalny glazurnik powinien być wyposażony w przecinarkę elektryczną. Montaż płytek wymaga ich idealnego dopasowania podczas układania, stąd ewentualne docięcia muszą być wykonane bardzo precyzyjnie. Profesjonalna przecinarka elektryczna z powodzeniem poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającym docięciem czy fazowaniem płytek. Tu również możemy być pewni jej działania bez względu na rodzaj materiału – przecinarka elektryczna tak samo skutecznie poradzi sobie z gresem, ceramiką, marmurem, a nawet granitem.

Kolejnym elementem, bez którego nie damy rady dociąć płytek, jest tarcza. Przed wyborem odpowiedniej tarczy do cięcia musimy wiedzieć, jaki materiał będziemy chcieli ciąć oraz czy czynność ta będzie wykonywana na sucho czy na mokro.

idealnie dociśnięte płytki przez glazurnika

Przy tym etapie warto również wspomnieć o wywiercaniu otworów w płytkach. Zaworki pod puszki elektryczne czy inne przyłącza wodne wymagają od glazurnika wycięcia otworu, do czego również potrzebne są niebywała precyzja i odpowiednie narzędzia. Źle dobrany sprzęt może uszkodzić pozostałą część płytki. Przy wywiercaniu otworów koniecznością są diamentowe wiertła. Tego typu wiertła dostępne są zarówno pojedynczo, jak i w zestawach, które zawierają wiertła o najczęściej stosowanej średnicy.

Niezbędny sprzęt do montażu płytek

Przechodząc już do samego montażu płytek, glazurnik powinien być wyposażony w elektryczną mieszarkę. Urządzenie to służy do mieszania zaprawy klejącej, zapewniając prawidłowe sporządzenie masy. Odpowiednio przygotowana zaprawa pozwoli uniknąć dodatkowych poprawek.

Kolejnym elementem są pojemniki oraz wiadra, najlepiej gumowe. Wiadro zawsze przyda się do mieszania zaprawy lub innych materiałów budowlanych. A dlaczego gumowe? Otóż wiadro z tego materiału czyści się o wiele lepiej niż ma to miejsce w przypadku wiader plastikowych. Gumowe wiadro spokojnie wyczyścimy nawet z zaschniętego kleju. Jest to produkt trwały i do wszechstronnego zastosowania.

narzędzia glazurnika docinanie płytek

Niezbędnym i nieodłącznym sprzętem każdego płytkarza jest również paca zębata. Bez odpowiedniej pacy ciężko o prawidłowe nałożenie zaprawy, która powinna zapewnić równomierne przyleganie płytek do ściany czy podłogi. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru pacy, gdyż tylko w taki sposób uzyskamy profesjonalny rezultat. Wybrana paca powinna być przede wszystkim lekka, wytrzymała oraz w odpowiednim kształcie.

Następnym elementem wyposażenia glazurnika jest paca gumowa, która wykorzystywana jest przy fugowaniu. Wbrew pozorom fugowanie jest niezwykle ważnym etapem w układaniu płytek. Nie chodzi tu tylko scalenie ze sobą płytek, ale również o ostateczny efekt wizualny – źle wykonane fugi potrafią naprawdę wszystko zniszczyć. Paca gumowa sprawdzi się najlepiej do wypełniania fugą przestrzeni między płytkami.

System poziomowania płytek to też sprzęt, którego nie powinno zabraknąć przy układaniu płytek. Tego typu akcesorium stosuje się w celu uniknięcia skoków między płytkami oraz zminimalizowania liczby poprawek. Dodatkowo zastosowanie systemu poziomowania ułatwia oraz usprawnia cały proces układania płytek.

układanie płytek przez glazurnik w akcji

Dużym ułatwieniem są również krzyżyki oraz kliny, które pomogą zapewnić perfekcyjnie równe odległości między płytkami.

Podsumowując 10 obowiązkowych narzędzi pracy płytkarza:

  • 1. Przecinarka ręczna do płytek
  • 2. Przecinarki elektryczne
  • 3. Tarcze diamentowe
  • 4. Wiertła diamentowe
  • 5. Mieszarka elektryczna
  • 6. Pojemniki gumowe
  • 7. Pace proste i zębate
  • 8. Pace gumowe
  • 9. System poziomowania płytek
  • 10. Krzyżyki