- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Jak i czym ciąć skutecznie płytki i kamień? Poradnik cięcia i wybór odpowiednich narzędzi
Bez wątpienia płytki ceramiczne oraz kamień są najtwardszymi materiałami, z jakimi możemy się spotkać. Obróbka tych materiałów to nie lada wyzwanie, do którego nie wystarczy byle jaki sprzęt.
Dobrze dobrane narzędzia umożliwiają docięcie płytek oraz wycinanie w nich różnego rodzaju kształtu otworów. Poniżej doradzamy, czym i jak skutecznie ciąć płytki.
Podstawowe narzędzia do cięcia płytek i kamienia
Praktycznie zawsze przy kafelkowaniu jesteśmy zmuszeni do przycięć i przeróbek, żeby wszystko ładnie i dobrze leżało. Do obróbki płytek potrzebne jest odpowiednie przygotowanie i sprzęt, bez którego się nie obejdziemy.
Pierwszym narzędziem, w które powinniśmy się wyposażyć, jest nóż szklarski. Służy on do nacinania twardych powierzchni. Tego typu nóż posiada tzw. wolframowe kółeczko, którym zarysowuje się szkliwo wzdłuż wyznaczonej linii. Takie nacięcie umożliwia równe przełamanie płytki na dwa kawałki. Nożykiem możemy również wykonać nacięcia krzywoliniowe.
Kolejnym narzędziem są szczypce glazurnicze, które pomogą nam w odłamywaniu małych fragmentów płytek wzdłuż linii zarysowanych na szkliwie.
Do wycinania w płytkach otworów o różnym kształcie przyda nam się piła kabłąkowa z brzeszczotem wolframowym. W tym wypadku wiertłem wykonujemy otwór w płytce, przekładamy brzeszczot i mocujemy w pile. Po takiej roszadzie możemy już w łatwy sposób wykonać wszelkie wycięcia.
Zdecydowanie jednym z najważniejszych sprzętów jest gilotyna glazurnicza. Jest to na pewno najskuteczniejsze ręczne narzędzie do przycinania wszelkich płytek, doskonale radzi sobie nawet z najtwardszymi materiałami. Praca z gilotyną jest szybka i wygodna, jednak ogranicza się ona tylko do prostych linii. Elementem tnącym jest wymienne obrotowe kółko, które nacina linię, wzdłuż której płytka jest później przełamywana. Cały proces odbywa się z naciśnięciem specjalnej rękojeści. Dodatkowo gilotyny mają różną wielkość, dzięki czemu nie ogranicza nas rozmiar płytek. Różnego rodzaju gilotyny wyposażone są również w podziałki, które znacznie ułatwiają precyzyjne ustalenie szerokości odcinanego fragmentu. Gumowe okładziny, które dołączone są do gilotyn zapobiegają przesuwaniu się płytek podczas ich cięcia.
Kolejnym sprzętem jest szlifierka kątowa, która jest niezwykle wszechstronnym urządzeniem. Jeśli tylko masz wystarczająco dużo siły, precyzji oraz doświadczenia, to posługując się szlifierką, możesz przycinać płytki wzdłuż naciętych lub wcześniej narysowanych linii. Szlifierka sprawdzi się też przy wygładzaniu przeciętych krawędzi płytek lub do nadawania im zaokrąglonych kształtów.
Frezarka do płytek to również przydatny sprzęt. Tego typu narzędzie wyposażamy w diamentową otwornicę, która z łatwością wycina otwory w płytach ceramicznych czy kamieniu o grubości do 3 cm.
Co z elektryczną pilarką do glazury?
Pilarka elektryczna to urządzenie, które umożliwia niezwykle szybkie docięcie wszelkiego rodzaju płytek. Możemy wyróżnić dwa typy tego urządzenia. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się tarczą pilarki umocowaną na stałe w stole roboczym – wtedy płytki przesuwamy w czasie cięcia. W drugim przypadku będziemy mieć do czynienia z tarczą pilarki zamontowaną na górnej prowadnicy – tu płytka pozostaje nieruchoma, a przesuwa się tarcza. Elektryczna pilarka wyposażona jest w pojemnik na wodę do schładzania tarczy. Użycie tego sprzętu zdecydowanie wymaga fachowej ręki, wiedzy oraz doświadczenia, ponieważ nieodpowiednie obchodzenie się z takim narzędziem może skończyć się zniszczeniem płytek lub zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Jakich płytek nie ciąć?
Niektóre płytki są tak zaprojektowane, że jakakolwiek ingerencja w ich formę może je zniszczyć i zepsuć. Warto przy zakupie kafli sprawdzić, czy na pewno będą nadawać się do cięcia, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Kolejną grupą płytek, których nie należy ciąć, są wszelkiego rodzaju płytki dekoracyjne o wyraźnym rysunku czy fakturze. Kafle dekoracyjne są ozdobą tylko wtedy, gdy są dobrze widoczne i prezentowane w całości. Ponadto przecięcie płytek w miejscu dekoracji może skutkować tym, że nie dopasują się one do reszty kafli, które zostały położone w całości. Niektóre struktury dekoracyjne są tak skomplikowane, że nie sposób dociąć płytki w taki sposób, aby pasowała do reszty.
A może warto postawić na fachowców?
Jak widzimy, cięcie płytek nie jest wcale prostym zadaniem, a dodatkowo wymaga od nas doświadczenia i odpowiedniej ręki. Ponadto do tego przedsięwzięcia potrzebny jest nam specjalistyczny sprzęt, który również będzie trochę kosztował. Dlatego warto w tym przypadku rozważyć zlecenie tego zadania fachowej ekipie.
Jednak, aby i w tym przypadku nie było zbyt łatwo, tu również musimy być czujni, ponieważ nie każdy fachowiec może pochwalić się idealną i doskonale wykonaną pracą. Specjalista w kładzeniu płytek będzie chętnie chwalił się swoimi realizacjami, a więc poprośmy go o pokazanie swoich dokonań w innych miejscach. Zwróćmy uwagę na wszystkie szczegóły, które świadczą o staranności i dokładności. Warto też dokładnie przyjrzeć się narożnikom i powierzchniom płytek przy krawędziach cięć, ponieważ to właśnie te elementy są bardzo często niedopracowane i źle wykonane.