Zabezpieczenie płynną zaprawą jest jedną z najbardziej preferowanych metod ochrony wykończenia mieszkania przed wilgocią. Wnikanie wilgoci w dolne warstwy tynku przyczynia się do powstawania pleśni i plam wapiennych na ścianach i sufitach wewnątrz pomieszczeń. Plamy te są często niemożliwe do usunięcia, dlatego najlepiej jest zapobiegać ich powstawaniu. Pomieszczenia przylegające do łazienki są narażone na powstawanie zacieków i smug spowodowanych wilgocią. Sytuacja pogarsza się, gdy w ścianach lub między sufitem a ścianami występują pęknięcia. Woda nie powinna mieć możliwości wnikania do wnętrza budynku przez otwory lub pęknięcia. Tradycyjne fugi lub płytki nie są wodoodporne ze względu na swoją porowatą strukturę. Wnikająca pod płytki woda prowadzi do zawilgocenia ścian i sufitów, a także może powodować odspajanie się płytek. Dlatego przed ułożeniem płytek miejsca narażone na działanie wody należy zabezpieczyć izolacją, na przykład folią w płynie lub masami uszczelniającymi.

Chcesz dowiedzieć się, jak poprawnie ułożyć płytki łazienkowe po kroku? Sprawdź nasz artykuł: UKŁADANIE PŁYTEK NA ŚCIANIE KROK PO KROKU – JAK ZAPLANOWAĆ SYMETRYCZNY UKŁAD I KŁAŚĆ PŁYTKI NA ŚCIANACH? 

 

Masy uszczelniające do płytek

Rodzaj produktu, którego należy użyć, zależy od rodzaju zabezpieczanej powierzchni. Na przykład ściany i sufity w łazienkach są zwykle pokryte płytkami i okładzinami ceramicznymi, natomiast podłogi mogą być pokryte mozaiką lub terakotą. Stosowanie nieprzepuszczalnych powłok płynnych do zabezpieczania płytek jest zalecane tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo dużej absorpcji pary wodnej, bezpośredniego kontaktu z wodą, konieczności i częstego czyszczenia płytek. Są one powszechnie stosowane w łazienkach i saunach, ponieważ pokrywają wszystkie puste przestrzenie między płytkami, co pozwala zabezpieczyć ścianę przed wszystkimi kierunkami wnikania wilgoci. Tego typu zabezpieczenia warto również zastosować na tarasie czy w kuchni.

Folia w płynie, zaprawy uszczelniające – dlaczego odpowiednie uszczelnienie jest tak ważne?

Głównym zadaniem zarówno folii w płynie, jak i mas uszczelniających jest ochrona ścian, podłóg i innych powierzchni w łazienkach, na tarasach czy w innych pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci. Folia w płynie jest jednak bardziej skuteczna, gdy istnieje jedynie ryzyko przeciekania brodzików lub zlewów. Masy uszczelniające należy stosować wtedy, gdy konieczne jest zapobieganie przenikaniu wody przez spoiny między płytkami ceramicznymi a płytami ściennymi lub podłogowymi. Zupełnie inny rodzaj zabezpieczenia przed przenikaniem wody przez okładzinę ścienną lub podłogową stosuje się w przypadku dachów i ścian piwnic. Ochrona przed wodą nie polega już na wygładzaniu chropowatej powierzchni cegły lub betonu. To już coś więcej. Na przykład w niektórych miejscach płytki ceramiczne stosowane w łazienkach i pomieszczeniach wilgotnych zabezpiecza się warstwą zaprawy do spoinowania wzbogaconą dodatkami hydrofobowymi.

Folia w płynie - dlaczego odpowiednie uszczelnienie jest tak ważne

Zapobiega to nie tylko wsiąkaniu wody w fugę, ale także wnikaniu jej pod okładzinę płytek i zawilgoceniu ścian i sufitów. Folia w płynie składa się z dwóch warstw. Aby były one skuteczne, powinny idealnie przylegać do siebie i nie powinny mieć żadnych szczelin. Na przygotowane podłoże, zabezpieczone preparatem gruntującym, nakłada się płynną folię i zaprawy uszczelniające. Później płynną folię mocuje się za pomocą kleju do płytek, który służy również do mocowania płytek bezpośrednio na podłożu. Istnieją również masy uszczelniające, które nakłada się na klej do płytek za pomocą specjalnego aplikatora. Szczeliwo ściśle wiąże się z warstwą kleju, dzięki czemu nawet jeśli wilgoć dostanie się pod okładzinę ceramiczną, nie spowoduje poluzowania się płytek ceramicznych znajdujących się na wierzchu dzięki działaniu kapilarnemu.

Uszczelnienie folią w płynie czy zaprawą uszczelniającą – co jeszcze warto wiedzieć?

O zaprawach uszczelniających mówi się co jakiś czas, ale ich szeroki zakres zastosowań sprawia, że są one jednym z najważniejszych materiałów stosowanych w budownictwie. Za pomocą płynnej folii można naprawić uszkodzoną hydroizolację lub uszczelnienie płytek albo wykonać nowe wodoszczelne podłoże przy minimalnych kosztach.

Uszczelnienie folią w płynie czy zaprawą uszczelniającą

Folia w płynie to najnowsza forma tego materiału budowlanego. Idealnie nadaje się do uszczelniania płyt gipsowo-kartonowych i jastrychów. Bardzo często folia w płynie jest wymagana nie tylko do ochrony przed przeciekami przez płytki lub ściany zewnętrzne, ale może być stosowana w pomieszczeniach, które są w trakcie budowy, aż do gotowości do użytku. Na przykład w różnych pomieszczeniach prywatnych lub komercyjnych płynna kurtyna jest zwykle nakładana jako bariera przeciwwilgociowa na podłoże cementowe lub z płyt gipsowo-kartonowych przed położeniem ceramicznych płytek podłogowych i/lub ściennych. Po zakończeniu prac płynna folia służy jako warstwa nośna, która podtrzymuje uszczelnione płytki, nadając im niezbędny stopień stabilności.

Folia w płynie to produkt, na który jest obecnie duże zapotrzebowanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną tendencję nie tylko do remontowania łazienek i wyposażania kuchni, ale także do przekształcania starych nieruchomości w nowe domy marzeń.