- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Ile potrzeba kleju pod płytki podłogowe? Sposoby klejenia płytek podłogowych i ściennych
Aby płytki ścienne czy podłogowe zachwycały swoim pięknym i atrakcyjnym wyglądem, należy przyłożyć szczególną uwagę do ich montażu. Bardzo ważną rolę odgrywa tu zaprawa klejowa, która w bardzo dużym stopniu odpowiada za trwałość, wytrzymałość, a także estetykę wykafelkowanej powierzchni. Warto zapoznać się z właściwościami zapraw klejowych oraz sposobami klejenia płytek, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.
Właściwości kleju do płytek. Jak kleić płytki?
Niestety klej do płytek często jest niedoceniany w wykończeniu wnętrz. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż klej po montażu płytek pozostaje niewidoczny, a my podziwiamy piękno ułożonych kafli. Jednak to właśnie ten produkt w głównej mierze odpowiada za trwałość, wytrzymałość, a także estetyczny wygląd wykafelkowanej posadzki czy ściany.
Na rynku możemy znaleźć różnorodne kleje, różniące się od siebie pod kątem rodzaju czy klasy. Dobór kleju do płytek powinien być dokonany pod względem kilku ważnych czynników, które mają znaczenie dla rodzaju kleju. W głównej mierze to, jaką zaprawę klejową wybierzemy, zależy od tego, gdzie będą montowane płytki – płytki na ścianie są mniej narażone na zniszczenia i obciążenia niż te na podłodze. Różnica będzie również w przypadku montażu płytek na zewnątrz i wewnątrz – tu również będziemy używać dwóch różnych zapraw klejowych. Oczywiście to tylko niektóre aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego kleju – inne rzeczy, o których należy pamiętać, to występowanie wilgoci, zmienność temperatur, ogrzewanie podłogowe czy narażenie kafli na różnego rodzaju chemikalia.
Odpowiednio dobrany klej do płytek zapewni trwały i bezproblemowy montaż, bez ryzyka pęknięć czy zniszczenia kafli. Klej o odpowiednich właściwościach oraz odpowiedni montaż pozwolą na prawidłową pracę materiału. Zły klej może utrudnić sam montaż płytek, a także negatywnie wpłynąć na ich trwałość i wytrzymałość.
Rodzaje klejów do płytek
Dobierając klej, musimy wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni, do której będą klejone płytki, a także to, czy występuje pod nim wyżej wspomniane ogrzewanie podłogowe. Istotne też jest miejsce montażu – czy będzie to ściana czy podłoga, montaż odbędzie na zewnątrz czy wewnątrz. Przed wyborem kleju określamy, czy powierzchnia płytek będzie narażona na długotrwałe działanie wilgoci oraz zmiany temperatury. Ważne są również takie informacje, jak wielkość płytek oraz jakość podłoża. Istotnym parametrem jest też elastyczność kleju oraz czas jego wiązania.
Właściwości kleju często oznaczone są symbolami:
- C – zaprawa cementowa w formie suchej mieszanki, którą przed użyciem należy rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach;
- D – tu do czynienia będziemy mieć z klejem dyspersyjnym, który pozwala na natychmiastowe użycie. Tego typu kleje cechują się wysoką elastycznością, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na odkształcalnych powierzchniach;
- R – tego typu klej skonstruowany jest na bazie żywić reaktywnych. Klej ten cechuje się wyjątkową przyczepnością i polecany jest do trudnych podłoży.
Kleje dzielą się również na klasy:
- 1 – kleje normalnie wiążące,
- 2 – kleje o podwyższonych parametrach,
- F – klej szybkowiążący,
- T – klej o zmniejszonym spływie,
- E – klej o wydłużonym czasie otwartym,
- S1 – klej odkształcalny,
- S2 – klej wysoko odkształcalny.
Jak kleić płytki na ścianach?
W przypadku klejenia płytek na ścianach, przed przystąpieniem do prac warto ułożyć sobie płytki na sucho. Na ścianach bardzo często kładziemy bardziej dekoracyjne płytki, które mają określony wzór, dlatego warto sprawdzić przed położeniem płytek, czy taki układ nam odpowiada. Tego typu działanie ma również sens w przypadku jednolitych płytek, gdyż możemy sobie wymierzyć, czy płytki zmieszczą się na wybranej ścianie oraz gdzie będą konieczne ewentualne docięcia.
W przypadku płytek na ścianach warto rozplanować położenie płytek względem krawędzi ścian, okien, drzwi, otworów wentylacyjnych, gniazdek, przełączników oraz innych znaczących miejsc na ścianie. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego cięcia kafli, a także stworzymy bardziej estetyczną przestrzeń.
Więcej wskazówek dotyczących klejenia płytek na ścianach znajduje się w artykule Układanie płytek na ścianie krok po kroku – jak zaplanować symetryczny układ i kłaść płytki na ścianach?
Klejenie płytek na podłodze
Płytki podłogowe układane są z reguły na betonie lub na warstwie starych płytek. W przypadku tej drugiej wersji musimy liczyć się z większą liczbą komplikacji związanych ze złą jakością starych płytek. Płytka układana na płytkę wpłynie również na różnicę poziomów pomiędzy sąsiednimi posadzkami.
W przypadku klejenia płytek na posadzce również warto ułożyć je najpierw na sucho, aby ocenić, czy takie ułożenie spełnia nasze oczekiwania oraz w celu zaplanowanie ewentualnego cięcia płytek.
W sytuacji, kiedy do czynienia mamy z miejscami narażonymi na działanie wilgoci (jak łazienka), warto pod płytkami podłogowymi użyć odpowiedniej izolacji podpłytkowej, np. w formie folii w płynie lub zaprawy uszczelniającej. Hydroizolacja ochroni podłoże przed odspajaniem się płytek w wyniku wnikania wody.