Pomysł na klatkę schodową w domu – jak zaaranżować ogniwo łączące dwie sfery mieszkalne?

Niezwykle istotnym aspektem pozostaje oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Najlepiej zdecydować się na centralnie zamontowane źródło światła i w razie potrzeby doświetlić wnętrze w konkretnych miejscach. Umożliwi to swobodne poruszanie się po schodach i znacząco zwiększy bezpieczeństwo. Dodatkowo ułatwi sprzątanie i sprawi, że aranżacja będzie atrakcyjniejsza. Tapeta na klatce schodowej o wiele lepiej się prezentuje, gdy jest dobrze oświetlona. Wybierając tapetę zmywalną zapewnimy sobie łatwe czyszczenie – tak właśnie (choć to nie jedyny sposób) wyglądają praktyczne ściany na klatce schodowej. Praktyczne, czyli niekłopotliwe w zabezpieczeniu przed czynnikami zewnętrznymi, które akurat w tym miejscu dają o sobie znać najmocniej.

Nowoczesna klatka schodowa – inspiracje. Postaw na styl, estetykę i funkcjonalność

Obecnie największą popularnością cieszy się modernizm we wnętrzachktóry nigdy nie wychodzi z mody (vide modernistyczna Gdynia). Oznacza to zdecydowanie się na jasne barwy, ograniczenie ilości elementów ozdobnych (mniej znaczy więcej) oraz skupienie się na wyeksponowaniu przestrzeni. Nie do przecenienia jest tu również harmonia i spójny design. Aranżacja klatki schodowej także, a może przede wszystkim, modernistycznej powinna być funkcjonalna – zwłaszcza jeżeli mowa o stosunkowo niewielkim metrażu. Z tego powodu doskonale sprawdzą się płytki antypoślizgowe, warto tu pomyśleć o wyborze szlachetnie prostych i stylowych płytek granitowych. Martwi Cię klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Inspiracje modernistyczne przynoszą łatwe i estetyczne rozwiązanie.

Nowoczesna klatka schodowa – inspiracje

Odpowiednie udekorowanie klatki schodowej – detale, które mają znaczenie

Wiele osób zastanawia się, co położyć na ściany na klatce schodowej. Jeżeli mowa o dekoracjach, poleca się przede wszystkim wysokie lustro. Optycznie powiększy ono nawet najmniejsze wnętrze. Należy oczywiście odpowiednio dopasować jego ramę do aranżacji. Ponadto warto zastanowić się nad rozwieszeniem rodzinnych zdjęć, aby pomieszczenie stało się bardziej przytulne i przywoływało miłe chwile – warto zaryzykować i zacząć od miejsca właśnie takiego jak klatka schodowa. Dekoracje klatki schodowej powinny być raczej minimalistyczne. To samo dotyczy takich elementów jak ściana przy schodach. Inspiracje, które zmienią obraz całego Twojego mieszkania znajdują się poniżej.

Co położyć na ściany na klatce schodowej? Tapeta, farba czy płytki?

Minimalistyczną, nieco surową aranżację doskonale uzupełnią wspominane już wcześniej płytki granitowe. Wyróżniają się imponującą trwałością, więc stanowią wartościową inwestycję na lata. Są ponadto odporne na różnorodne uszkodzenia mechaniczne. Takie rozwiązanie z pewnością spodoba się osobom, którzy nie lubią przeprowadzać częstych remontów.

Kolejna interesująca propozycja to panele ścienne samoprzylepne. Cechują się tak dużą łatwością montażu, że niemal każdy poradzi sobie z ich założeniem. Takie rozwiązanie jest doskonałym wyborem, jeżeli nie chce się korzystać z kosztownych usług fachowców. Dzięki temu zaoszczędzi się sporo pieniędzy. Ponadto występują w wielu ciekawych wariantach – polecamy Quick Stone 3D – tak, aby każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

Gdy natomiast poszukuje się stosownej alternatywy dla drewna, świetnie sprawdzą się ekologiczne płytki drewnopodobne. Doskonale się prezentują, nie wymagając żadnych dodatkowych zabiegów – bez cyklinowania, bejcowania i lakierowania. Z tego powodu są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu. Ponadto mają niższą cenę i nie chłoną wilgoci.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby na klatce schodowej znalazły się płytki do kuchni na ścianę – zwłaszcza jeśli można płynnie połączyć je ze strefą kuchenną. Ich główna zaleta to proste i szybkie czyszczenie, co zwiększa funkcjonalność pomieszczenia. Jeżeli pragnie się dodatkowo wzmocnić wspomnianą cechę, najlepiej kupować gładkie modele o niejednolitej barwie. Im skromniejsza będzie ściana, tym więcej dodatków można umieścić we wnętrzu, dbając oczywiście o zachowanie odpowiedniego umiaru.

Co położyć na ściany na klatce schodowej

Wygłuszenie i oddzielenie klatki schodowej od reszty domu – czy lamele zdadzą egzamin?

Niekiedy klatka schodowa w domu potrzebuje wygłuszenia. Mowa tutaj zwłaszcza o sytuacjach, kiedy w domu mieszka dwie lub więcej rodzin. W takiej sytuacji najlepiej zastosować dekoracyjne panele akustyczne, zwane lamelami. Doskonale pochłaniają dźwięki, jednocześnie dodając pomieszczeniu wyjątkowego stylu. Występują w wielu ciekawych odmianach, dzięki czemu da się je swobodnie dopasować do posiadanej aranżacji. Eliminują echo, wyciszają niechciane dźwięki oraz znacząco poprawiają akustykę wnętrza. Lamele na klatce schodowej to często spotykany element wystroju.

Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym – dobre światło stworzy odpowiedni klimat

Istnieje wiele sposobów na efektywne oświetlenie schodów oraz ich otoczenia. Doskonały pomysł na klatkę schodową w domu powinien uwzględniać właśnie ten aspekt. Światło potrafi bowiem sprawić, że konkretna aranżacja będzie się prezentowała zupełnie inaczej, zarówno w pozytywnym, jak i w negatywnym sensie. Najlepiej zrezygnować z lamp stojących, aby zaoszczędzić maksymalną ilość przestrzeni. Lepiej postawić na oświetlenie sufitowe oraz kinkiety. Cytując klasyka: więcej światła! Klatka schodowa w domu nie stanowi tu wyjątku.