- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Ile kosztuje remont mieszkania w 2022? Dokładny kosztorys remontu wg kalkulatora budowlanego
Remont domu może być niezwykle satysfakcjonującym, ale i kosztownym zajęciem. Dobrym sposobem na zaplanowanie kosztów jest sporządzenie kosztorysu remontu przed jego rozpoczęciem. Metamorfoza wnętrza, choć wiąże się z wydatkami, z pewnością może pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój i samopoczucie oraz zwiększyć strefę komfortu w codziennym życiu. Należy jednak dobrze się przygotować, zwłaszcza jeśli chodzi o finanse. Dlatego przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących kosztów remontu nieruchomości 2022.
Ile kosztuje remont mieszkania?
Remont lokalu w 2022 roku to spory wydatek. Ważne jest, by mieć idealne założenia i podejście do całej inwestycji. Zanim kupimy materiały, warto odwiedzić architekta czy projektanta wnętrz – oni mogą pomóc dobrać najlepsze rozwiązanie i szczegółowo przedstawić koszty remontu. Warto również zatroszczyć się o to, by projektanci byli rzetelni – ich doradztwo podczas każdego etapu przebudowy może pozytywnie wpłynąć na finanse.
Nie jest tajemnicą, że rok 2022 przyniósł ogromne podwyżki – zarówno cen materiałów budowlanych, jak i usług. Modernizacja mieszkania w 2022 roku to duże wyzwanie i oczywiście należy ją rozpocząć jak najwcześniej. Jeśli chodzi o ceny usług budowlanych, to z naszych wyliczeń na rok 2021 wynika, że koszt materiałów wzrósł średnio o prawie 11%. Już w 2021 roku zaobserwowaliśmy duże zmiany w cenach: płyty OSB podrożały o 101%, izolacje termiczne o 54%, płyty gipsowo-kartonowe o 41%, a dachy i rynny o 13%. W 2022 roku ceny niestety dalej rosną.
Podobnie jak w przypadku zmian cen, należy skalkulować i zsumować koszty materiałów potrzebnych do wykonania zaplanowanych prac, aby remont zakończył się sukcesem, a my mogli uniknąć stresu. Konstrukcja mieszkania wymaga przemyślanego planu. Jeśli nie chcemy odczuć nieprzyjemnych niespodzianek i kosztów, to musimy przeanalizować wszystkie swoje potrzeby i posiadane finanse. O ile mieszkanie bez odświeżenia wymaga sporej liczby zabiegów i wpływa na wynik finansowy, to przy generalnym remoncie wydajemy naprawdę kosmiczne sumy. Kluczem do redukcji kosztów jest zamawianie usług i materiałów na czas. Planując remont, powinniśmy skupić się na urządzeniach, które będą nas kosztować najwięcej.
Remont kuchni i łazienki w 2022 roku – czego się spodziewać?
Koszt wykończenia wnętrza w 2022 roku będzie uzależniony od rodzaju wykonywanych prac. Na przykład remont kuchni bądź łazienki może się zaczynać od kosztorysu zawierającego koszty samego montażu, ale często są to także dwa inne etapy prac: wymiana instalacji elektrycznej oraz wentylacyjnej (jeżeli jest potrzebna), a także kafelkowanie – jeśli chodzi o łazienkę, ale również kuchnię. Inwestycja może także obejmować koszt instalacji kanalizacji.
Jeśli zamierzamy odnowić swoją kuchnię lub łazienkę w 2022 roku, przed przystąpieniem do pracy obliczmy podstawowe koszty. Odnowienie ścian kuchennych (w tym również ich właściwe wykończenie) może kosztować od 75 do 150 zł/mkw., a mozaiki ceramiczne mogą bardzo skutecznie podnieść cenę. Koszt odświeżenia kuchni w 2022 roku waha się w przedziale od 20 000 do 30 000 zł. Zakup mebli to koszt 10 000 w górę, a sprzętów AGD i aranżacji może kosztować od ok. 5 000 do 8 000 zł. Dodać musimy koszt płytek, farb, fug, materiałów wykończeniowych, a także samych usług.
Ile kosztuje ułożenie płytek w 2022? Ile kosztują płytki?
Ceny usług remontowo-budowlanych rosną coraz szybciej i coraz mocniej. W 2022 roku ceny prac monterskich prawdopodobnie wzrosną nawet o 10%. Ten rok może być jeszcze trudniejszy, ponieważ inflacja, obostrzenia i wzrost cen paliw wywołują to, że firmy budowlane muszą podnosić swoje ceny.
Układanie płytek w 2022 roku będzie kosztować od 91,98 zł/mkw. do 123,98 zł/mkw., w zależności od województwa, listy i ceny konkretnej firmy budowlanej świadczącej tę usługę. Bierzemy pod uwagę układanie płytek z fugowaniem. Ułożenie płytek ściennych o wymiarach 30 × 30 cm będzie kosztować około 111 zł/mkw. bez uwzględnienia kosztów materiałów i czyszczenia. Aby oszacować koszt ułożenia płytek, należy zsumować kilka kwot. Przede wszystkim należy dokładnie zmierzyć powierzchnię, która ma być pokryta płytkami. Kiedy znamy już metraż, musimy zastanowić się, jakie prace przygotowawcze będą potrzebne, np. skucie starych płytek. Następnie liczymy koszt położenia metra płytek pomnożony przez metraż powierzchni do pokrycia płytek.
Jeśli chodzi o samą cenę płytek, tutaj mamy dużą rozpiętość, gdyż możemy postawić na mniej lub bardziej budżetowe opcje. Najdroższe będą oczywiście płytki z kamienia naturalnego – marmur czy granit to nie najtańsze materiały, jednak ich właściwości fizyczne sprawiają, że są warte swojej ceny. Tańszą opcją mogą okazać się płytki gresowe, które znajdziemy w różnorodnych wersjach kolorystycznych i wzorniczych. Gres to doskonała alternatywa dla płytek kamiennych, gdyż płytki gresowe znajdziemy w wielu doskonałych imitacjach np. marmuru czy betonu. Warto jednak dodać, że obliczając liczbę potrzebnych płytek, należy dodać 10–15% zapasu, gdyż, jak wiadomo, płytki mogą się uszkodzić np. w trakcie przycinania. Powinniśmy również zaplanować budżet na dodatkowe materiały, takie jak fuga czy klej.