Po wielu latach użytkowania kuchnia może zacząć wyglądać na bardzo zużytą. Ale poza czysto funkcjonalnym punktem widzenia remont kuchni jest również okazją, aby dodać trochę prawdziwej wartości do swojego domu. Nowy piekarnik, kafelki, szafki kuchenne, a nawet nowy blat kuchenny mogą być idealnymi dodatkami, które sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przyjemne i przyjazne, a jednocześnie zwiększą wartość nieruchomości. Nowoczesna, dobrze urządzona kuchnia może być centralnym punktem całego domu – i będzie miejscem, w którym spędzamy znaczną ilość czasu każdego dnia. Dlatego do remontu kuchni należy podejść z rozmysłem i rozwagą.

Remont kuchni od czego zacząć, żeby nie zbankrutować?

Remont kuchni od czego zacząć, żeby nie zbankrutować?

Remont kuchni może kosztować sporo pieniędzy. Zazwyczaj nie jest to praca na jeden dzień: potrzeba czasu na zaplanowanie, przeniesienie mebli i urządzeń, wyczyszczenie i naprawę ścian, podłóg i sufitu. Powiększenie tego pomieszczenia lub zmiana jego układu może wymagać prac rozbiórkowych. Decyzja o tym, jak odnowić pomieszczenie, ma również wpływ na koszty remontu i czas pracy. Na przykład niektóre osoby decydują się na wymianę wszystkiego w pomieszczeniu za jednym razem, a inne wolą wymienić tylko uszkodzone części. Niezależnie od zakresu remontu kuchni istnieje kilka podstawowych rzeczy, o których musimy pomyśleć o przed rozpoczęciem rzeczywistej pracy. W zależności od naszych oczekiwań i charakteru prac remontowych remont kuchni może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy. Jest wiele czynników, które wpływają na cenę szczegółowego planowania, usunięcia starych szafek i zamontowania nowych, wymiany blatów, okapów i innych drobnych napraw – te usługi mogą być świadczone przez różnych wykonawców i będą wymagały więcej czasu i pieniędzy. Jeśli ma być to generalny remont kuchni, musimy również brać po uwagę ceny materiałów wykończeniowych, takich jak płytki, kleje, zaprawy czy fugi.

Remont kuchni od czego zacząć, żeby nie zbankrutować?

Remonty kuchni można podzielić na dwie kategorie – naprawy i przebudowy. Rozróżnienie to jest ważne, ponieważ każda z nich ma swój własny zestaw korzyści i kosztów. Naprawa istniejącej kuchni wymaga bardziej ograniczonego zakresu prac – chodzi o to, aby naprawić tylko to, co jest zepsute (na przykład wymienić podłogi lub szafki), co może zaoszczędzić trochę pieniędzy. Natomiast remont kapitalny polega na odnowieniu wszystkich ścian, sufitów i podłóg. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać czasochłonne i kosztowne, ale w rzeczywistości pozwala w pełni wykorzystać powierzchnię kuchni i stworzyć lepsze, bardziej funkcjonalne środowisko.

Ile to wszystko kosztuje? Cena za materiały i robociznę

Remont kuchni obejmuje kilka etapów prac i kosztów – od projektu po instalację i wykończenie, a także wyposażenie w sprzęt AGD. Istnieją różne sposoby obliczania całkowitego kosztu remontu kuchni: można go podzielić na oddzielne wyceny lub wycenić wyłącznie w kategoriach pieniężnych. Niestety w dzisiejszych czasach musimy liczyć się z ciągłym wzrostem cen, ze względu na szalejącą inflację. W związku z tym każdy materiał może z dnia na dzień podrożeć, dlatego warto przygotować się na ewentualne większe wydatki. Warto również pamiętać, że niektóre kuchnie będą wymagały założenia nowych instalacji, a nawet wymiany całego systemu, co może znacznie podnieść koszty remontu.

Ile to wszystko kosztuje? Cena za materiały i robociznę

Szacując koszty remontu kuchni należy brać pod uwagę poniższe prace i stawki:

  • skucie starych płytek ze ścian i z podłogi – które szacunkowo kosztują 40–60 zł/m2,
  • naprawę pęknięć i usterek na ścianach i podłodze – w zależności od lokalizacji będzie to 11–15 zł/m2,
  • położenie gładzi – wygładzenie powierzchni ścian, czyli przygotowanie ich pod układanie płytek lub malowanie, to orientacyjny koszt ok. 30–44 zł/m2,
  • wylewkę na podłodze – cena za wylewkę waha się w granicach 26–38 zł/m2.

Kiedy wszystkie prace przygotowawcze i instalacyjne zostaną zakończone, możemy przejść do aranżacji kuchni. Oczywiście jeśli posiadamy takie umiejętności, możemy sami położyć płytki czy pomalować ściany. Ale gdy nie mamy doświadczenia w takich pracach, warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy. Jednak tu musimy przygotować się na takie koszty za usługę jak:

  • ułożenie płytek – szacunkowy koszt układania wraz fugowaniem może kosztować 90–130 zł/m2
  • pomalowanie ścian i sufitów – ceny wahają się w przedziale 13–19 zł/m2.

Oczywiście musimy tu także doliczyć koszty za zużyte materiały. Jeśli chodzi o ceny płytek, to tu mamy dużą rozpiętość cenową. Możemy postawić na droższe płytki z kamienia naturalnego czy tańszą opcję w formie płytek gresowych. Wszystko zależy od naszych preferencji i budżetu. Warto jednak podkreślić, że kuchnia to miejsce, w którym spędzamy większość czasu, dlatego warto wybierać trwałe i wytrzymałe materiały, które przetrwają lata, a my nie będziemy musieli co chwilę remontować kuchni. To samo tyczy się zapraw klejących czy fug – tu nie warto oszczędzać, gdyż inwestując raz a dobrze, całość będzie się trzymać przez dłuższy czas bez konieczności poprawek.

Na koniec do całości kosztów musimy dodać cenę za meble kuchenne i urządzenia AGD, jednak tu jak w przypadku płytek wszystko zależy od naszego wyboru i upodobań.