Eklektyzm zapewnia niesamowitą wolność artystyczną, ponieważ nie ma żadnych zasad dotyczących schematów ani ograniczeń co do tego, jak i co można łączyć – wyznacza je tylko kombinacja naszej wyobraźni i kreatywności. Z tego powodu daje możliwość poznania swojego indywidualnego gustu, wybrania tego, co najbardziej nam się podoba, eksperymentowania ze stylem i kolorystyką. Zaszaleć możemy również z płytkami. Jakie kafle sprawdzą się w stylu eklektycznym? Podpowiadamy.

Wnętrze o eklektycznym charakterze – czym się wyróżnia?

Eklektyczny design to wszystko o łączeniu różnych stylów i kolorów. Daje to możliwość stworzenia indywidualnego stylu.

Eklektyzm dąży do mieszania różnych stylów wnętrzarskich, na przykład połączenia stylu nowoczesnego i klasycznego. Jest to szczególnie skuteczne, jeśli wybierzemy jedną główną koncepcję stylu, aby uzupełnić nią inną. Jeśli chcemy, aby nasze wnętrza były nowoczesne, postawmy najpierw na ten styl – ze stonowanymi kolorami ścian, minimalistycznymi meblami i dodatkami. Przełammy jednak atmosferę oryginalnymi, inspirowanymi detalami, na przykład designerskimi przedmiotami z ulubionej epoki lub malowaniem przedmiotów czy łączeniem różnych mebli. Koncepcja stylistyczna nie przyjmuje żadnego ważnego okresu stylistycznego jako podstawy do określania innych elementów we wnętrzu – to i tak byłoby niemożliwe, bo każdy styl ma swoje cechy, które nam się podobają lub nie.

Mieszanie tak różnych stylów może początkowo wydawać się dość trudne, ale stanie się łatwe, gdy poznamy kilka zasad, pomagających osiągnąć spójność w eklektycznym wystroju.

  • Najprostszym sposobem jest tworzenie kontrastów – musimy albo użyć bardzo kontrastowych wzorów na powierzchniach (tapeta o danym wzorze obok jednokolorowej ściany), albo zastosować różne kolory dla powierzchni, które są bardzo blisko siebie.
  • Warto też wybrać jeden, główny element wystroju i na nim oprzeć wszystkie pozostałe.
  • Jeśli powierzchnie w jednym pomieszczeniu są monochromatyczne, powinniśmy dodać kolor akcentujący tylko tam, gdzie jest to konieczne.
  • W pomieszczeniach eklektycznych trzeba znaleźć równowagę między elementami nostalgicznymi i funkcjonalnymi. Wykorzystajmy wszystkie swoje ulubione przedmioty z różnych epok i użyjmy ich jako dodatków.
Łazienka w stylu elektrycznym przykład

Płytki w stylu eklektycznym – jak wybrać?

Płytki to idealna propozycja do wnętrz w stylu eklektycznym. W dzisiejszych czasach na rynku możemy znaleźć nieskończoną ilość propozycji wzorniczych czy kolorystycznych, jeśli chodzi o płytki ceramiczne. Ponadto mamy możliwość wybierania wśród różnych rozmiarów, kształtów i formatów kafli. Wszystko to sprawia, że płytki stają się doskonałym materiałem do wykończenia eklektycznych wnętrz.

Szczególnie dużą rolę mogą odegrać tu płytki o ciekawym i nietuzinkowym wzornictwie. Płytki z ciekawym wzorem bardzo dobrze sprawdzą się zarówno na ścianach, jak i podłogach eklektycznych wnętrz. Do wyboru mamy ogromną ilość propozycji, dzięki czemu możemy połączyć różne elementy eklektyczne tak, aby prezentowały się ciekawie, a przy tym efektownie. Możemy postawić na kafle o ciekawym kwiatowym wzorze przy jednolitej ścianie lub kontrastowy wzór na podłodze przy jednobarwnych ścianach. Płytki mogą być jasne, beżowe, a miejscami bardzo kontrastowe. W jednym miejscu możemy postawić na stonowane powierzchnie, a w innym na geometryczny i oryginalny wzór – nic nas nie ogranicza, możemy zdać się na własną wyobraźnię. W przypadku płytek możemy też poeksperymentować z wykończeniem. Płytki o błyszczącej powierzchni zestawić z matowymi kaflami lub płytki z efektem 3D skomponować z prostymi płytkami o klasycznej powierzchni.

Tak naprawdę, jeśli postawimy na płytki, to możliwości aranżacyjne się nie kończą, gdyż do wyboru mamy ogromny wybór różnych modeli kafli.

Płytki gresowe w stylu eklektycznym

Eklektyzm ceni sobie również łączenie mocno zróżnicowanych motywów. Takie style wnętrz nie boją się zestawienia gładkiej białej powierzchni z ciekawym i niepowtarzalnym wzorem marmuru czy połączenia drewnianej powierzchni z nietuzinkowym kamieniem naturalnym. Dlatego doskonałym wyborem do eklektycznych wnętrz są bezkonkurencyjne płytki gresowe. Wśród płytek gresowych możemy znaleźć wiele imitacji różnorodnych materiałów – kamieni, betonu czy drewna, dzięki czemu mamy możliwość łączenia wielu różnych motywów, co jest cechą charakterystyczną stylu eklektycznego. Eklektyzm lubi odważne i nieoczywiste połączenia różnych materiałów.

Decydując się na gres, oprócz ciekawego wzornictwa zyskujemy również wysoką jakość, która pozwoli na zachowanie pięknego wyglądu przez długie lata. Płytki gresowe są przede wszystkim bardzo trwałe i wytrzymałe, a dodatkowo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Cechy te sprawiają, że płytki gresowe mogą być stosowane praktycznie wszędzie – zarówno wewnątrz domu, jak i na tarasie czy balkonie. Gres jest surowcem cechującym się niską nasiąkliwością, co sprawia, że świetnie nadaje się do wilgotnych pomieszczeń. Co za tym idzie, płytki gresowe są idealnym sposobem na stworzenie eklektycznej i stylowej łazienki, która nie tylko zachwyci swoim wyglądem, ale również najwyższą jakością. Płytki gresowe są też odporne na działanie czynników atmosferycznych – mrozy, upały i promieniowanie UV.

Łazienka w stylu elektrycznym