Parapet to miejsce, które powinno pasować do reszty domu, a dodatkowo być solidne i trwałe. Dotyczy to zarówno parapetów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W przypadku parapetów zewnętrznych sprawa jest o tyle istotna, że wybierając odpowiedni materiał na parapet, możemy zabezpieczyć nasz dom przed wilgocią i nadmiarem deszczu oraz uniknąć nieatrakcyjnych zacieków na ścianach.

Jeśli chodzi o parapety wewnętrzne, to z reguły stawiamy na kamień lub konglomerat. Jednak szukając odpowiedniego materiału na parapet zewnętrzny, niekoniecznie musimy stawiać na parapety kamienne, aby zapewnić sobie maksymalne walory estetyczne i użytkowe. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się płytki klinkierowe do parapetów.

parapet zewnętrzny

Jakie płytki na parapet najlepsze? Dostępne materiały

Wybierając odpowiednie parapety do domu, kierujemy się głównie estetyką, tak aby wszystko tworzyło spójną całość. Przecież nie tylko firanki czy zasłony zdobią nasze okna, ale również pięknie prezentujący się parapet. Nie możemy jednak zapomnieć, że przede wszystkim powinniśmy na nasz parapet szukać materiału trwałego i odpornego, a dodatkowo funkcjonalnego. Odpowiedni materiał na parapet powinien być odporny na warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, mróz) oraz cechować się niską nasiąkliwością. Ważne również, aby był łatwy w utrzymaniu czystości.

Jeśli chodzi o walory estetyczne, zdecydowanie na pierwszym miejscu postawimy parapety granitowe. Dodatkowo parapety kamienne z granitu są niemal niezniszczalne. Granit to materiał niezwykle trwały, odporny na wilgoć i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Odporny jest również na warunki atmosferyczne. Parapet kamienny z granitu z powodzeniem możemy użytkować zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Aby cieszyć się nieskazitelnym wyglądem kamienia warto zapoznać się podstawowymi zasadami dbania o ten surowiec.

parapet konglomerat

Innym materiałem wartym uwagi może okazać się konglomerat. Jest to materiał półkamienny, powstały ze zlepku materiału kamiennego z żywicą poliestrową. Konglomerat jest idealnym materiałem na parapety, jednak tylko wewnętrzne. Materiał ten nie jest odporny na działanie promieni UV, przez co ciągła ekspozycja na słońce może spowodować przebarwienia czy utratę koloru. Z tego powodu lepiej stosować konglomerat tylko na parapety wewnętrzne.

Fenomenalnym materiałem, zarówno na parapety wewnętrzne, jak i zewnętrzne, mogą okazać się płytki na parapet klinkierowe. Klinkier zapewni nam ciekawy design przy niesamowitej funkcjonalności i trwałości na długie lata.

Płytki klinkierowe jako najlepsze płytki na parapet zewnętrzny

Klinkier to tworzywo wyjątkowe, mogące pochwalić się wieloma zaletami. Materiał ten powstaje wskutek wypalenia glin w wysokiej temperaturze, a więc należy do grupy tworzyw ceramicznych.

Aby wykorzystać klinkier do stworzenia parapetu, musi on być uprzednio odpowiednio wytworzony i obrobiony, tak aby uzyskał kształt płytki. Płytki na parapet z klinkieru charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Płytki klinkierowe odporne są na zmiany temperatury, przymrozki oraz wilgoć. Dodatkowo materiał cechuje się niezwykłą trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Płytki klinkierowe mogą mieć różne rozmiary dzięki, czemu bez problemu możemy dobrać odpowiedni rozmiar pod swój parapet. Przeważnie płytki z klinkieru są gładkie, a gama kolorystyczna jest na tyle duża, że pozwala dobrać odpowiedni kolor do pozostałych elementów budynku. Jednak największą popularnością nadal cieszą się parapety brązowe i beżowe.

Parapety zewnętrzne mają za zadanie odprowadzić wodę. Decydując się na płytki klinkierowe, możemy zapewnić sobie maksymalną ochronę przed tworzeniem się zacieków na ścianach pod wpływem spływającej wody. Płytki klinkierowe z zaokrąglonymi noskami skierowanymi do dołu jeszcze lepiej odprowadzą wodę i spełnią swoją funkcję.

Płytki klinkierowe to sposób na piękny i solidny parapet. Klinkier na parapecie sprawi, że nasz dom nie tylko będzie ładnie się prezentował, ale również zapewni nam trwałe parapety na długie lata.

parapet niski

Parapet wewnętrzny

Parapety wewnętrzne wspomagają mieszanie ciepłego powietrza z grzejnika z zimnym spływającym od okna. Nie pełnią już tak istotnej funkcji jak parapety zewnętrzne, jednak ich wybór też powinien być odpowiednio przemyślany. Dobrze dobrany materiał zapewni nam funkcjonalne, trwałe i dobrze prezentujące się rozwiązanie. Parapet wewnętrzny to ważny element wystroju, jednak należy dobrać go tak, aby zbytnio nie zwracał uwagi, a idealnie dopasowywał się do całego wnętrza. Należy jednak pamiętać, że w łazience czy kuchni nasz parapet również będzie miał kontakt z wilgocią, przez co kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrany materiał.

Granit oraz konglomerat to materiały, które dzięki swoim parametrom technicznym zdecydowanie sprawdzą się w tym zadaniu, a jednocześnie zachwycą swoim wyglądem. Jeśli szukamy czegoś solidnego, a zarazem ciekawego w wyglądzie, możemy również zastosować płytki klinkierowe na parapety wewnętrzne.