Konglomerat to bardzo ciekawe słowo. Oznacza ono zlepek niepasujących do siebie słów, elementów, które razem tworzą jedną, zgraną całość. Konglomerat jako materiał jest dokładnie tym, co oznacza to słowo – zlepkiem różnych materiałów.

Wyróżnia się dwa konglomeraty, naturalny oraz sztuczny. Konglomerat naturalny to zlepek różnych elementów skalnych, takich jak piasek, elementy skał, a czasem nawet całe skały. W sprzedaży są nawet konglomeraty, w których skład wchodzą duże otoczaki polodowcowe. Są także konglomeraty kwarcowe, marmurowe oraz granitowe.

blat kuchenny materiały

Konglomeraty sztuczne powstają z połączenia drobnego materiału kamiennego, takiego jak marmur czy granit, z żywicą poliestrową. Konglomerat jest materiałem półkamiennym, który w budowie przypomina spieki kwarcowe, jednak o dużo większej granulacji.

Konglomeraty charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na warunki atmosferyczne. Ciężko jest je zarysować czy poważnie trwale uszkodzić. Ten materiał budowlany jest stosunkowo lekki, dzięki czemu można go stosować w miejscach, gdzie waga ma znaczenie i szuka się lżejszych zamienników kamienia naturalnego.

Jednym z największych zalet tego materiału jest to, że można go wykorzystać na blaty kuchenne i połączyć go bez widocznych spojeń. Dzięki niemu możesz mieć ogromny blat kamienny, na którym nie widać żadnych łączeń.

Kolejnym atutem jest możliwość naprawy uszkodzonego elementu. Konglomerat składa się z żywicy, którą można wykorzystać do naprawy zniszczonego elementu, dokładnie tak, jak łączy się spoiny w konglomeracie.

Niestety materiał posiada też liczne wady. Blaty granitowe są odporne na wysoką temperaturę. Dlatego bez żadnych obaw możesz stawiać na nim gorące naczynia wyciągnięte prosto z pieca. Blaty kuchenne z konglomeratu nie mają takiej odporności. Przy bezpośrednim kontakcie z gorącym naczyniem, blat zwyczajnie by się stopił.

Blaty z konglomeratu nie są odporne także na szorowanie oraz chemię gospodarczą. Dlatego musisz uważać przy ich myciu oraz pielęgnacji.

wyspa z konglomeratu

Blaty kuchenne z kamienia. Konglomerat, granit czy marmuru?

Kuchenne blaty są bardzo ważnym elementem użytkowym, ale także dekoracyjnym, kuchni. Muszą one idealnie zgrywać się z wystrojem wnętrza pomieszczenia. Muszą pasować do podłogi, ścian, ale także mebli, na których zostaną zamontowane. Blat kuchenny jest niejako sercem tego wnętrza, jest to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy po wejściu do pomieszczenia. Dlatego konglomerat nie jest najlepszym rozwiązaniem. Daleko mu do atrakcyjnego wyglądu blatów granitowych oraz właściwości użytkowych, które zapewnia blat odporny na wysoką temperaturę. Możliwość postawienia gorącej patelni czy innego naczynia bez potrzeby wykorzystania podkładek jest nie tylko komfortowy, ale także ergonomiczny. Dlatego w wypadku blatów kuchennych lepiej wybrać granit. Warto również wspomnieć, że ceny konglomeratu są zbliżone do granitu, a to jest kolejny powód, aby wybierać kamień naturalny.

Blaty marmurowe nie nadają się do kuchni ze względu na wrażliwość kwasową. Jednak nic nie stoi na przeszkodzenie, aby wykorzystać je w łazience. Pomiędzy blatami marmurowymi do łazienki, a tymi z konglomeratu, nie zauważysz znaczących różnic jeśli chodzi o trwałość. Tutaj podobnie jak w przypadku blatów, liczy się estetyka. Konglomerat zwykle ma strukturę gruboziarnistą, która nie jest zbyt estetyczna. Nie pasuje ona zwłaszcza to łazienek klasycznych, nowoczesnych i minimalistycznych. Marmur również w temacie estetyki wychodzi dużo korzystniej niż konglomerat.

Blaty z konglomeratu cena. Porównanie z kuchennym blatem granitowym

Ceny konglomeratów są bardzo podobne do cen granitów. Rozpatrując ceny najtańszych materiałów, kupimy je w podobnych cenach, około 200 zł za m2. Konglomeraty z najwyższej półki oscylują w cenach 1000–1200 złotych. Podobnie jest w przypadku granitów. Te najdroższe kupimy właśnie w tym przedziale cenowym.

pomiar blatu z konglomeratu

Jeśli chodzi o ostateczną cenę blatów granitowych a blatów z konglomeratów, to te drugie będą nieco tańsze, zważywszy na prostszą obróbkę oraz mniejszą wagę.

Parapety z konglomeratu czy parapety granitowe?

Konglomerat to idealny materiał na parapety. Jednak nadaje się on na parapety wewnętrzne. W przypadku tych zewnętrznych nie jest najlepszym pomysłem. Chodzi tutaj o to, że sztuczny konglomerat nie jest odporny na promienie UV. Wystawiony na ciągłe ich działanie może się przebarwić lub stracić swój kolor. Dlatego bez obaw możesz go stosować do wnętrz, tam sprawdzi się idealnie. Zaś na zewnątrz dużo lepszym rozwiązaniem będą parapety granitowe.

 

Co to jest konglomerat?

Konglomerat może występować naturalnie lub być wytwarzany sztucznie poprzez połączenie zmielonego kamienia z różnymi spoiwami i dodatkami, takimi jak odłamki szkła czy ceramiki. Sztuczny konglomerat jest często wykorzystywany do wykończeń wnętrz ze względu na swoją wytrzymałość, funkcjonalność i dekoracyjność.

Czy konglomerat jest wytrzymały?

Tak, konglomerat jest wytrzymały. Posiada bardzo dobre właściwości fizyczne – jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zadrapania. Ponadto, materiał ten jest plamoodporny, przystosowany do kontaktu z żywnością, higieniczny i antybakteryjny.

Ile kosztuje konglomerat?

Ceny blatu kuchennego z konglomeratu zaczynają się od 400 zł i sięgają w niektórych przypadkach aż 1200 zł za metr kwadratowy.