Spieki kwarcowe są jednym z najmodniejszych i najbardziej pożądanych materiałów ostatnich lat. Są niesamowicie piękne, trwałe, lekkie, mają wielkie formaty i niemal nie da się ich uszkodzić. W zasadzie spieki kwarcowe mają same zalety, poza ceną. Cena spieków kwarcytowych może nieco przerażać. Jednak biorąc pod uwagę, jak dobry produkt dostaniemy, warto zgodzić się na takie koszta.

spieki kwarcowe w tafli slabie

Trwałość spieków kwarcowych jest bardzo dobrze znana. Są one dużo bardziej odporne i zdecydowanie trwalsze niż granit. Spieki, podobnie jak granit, mają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Trudno jest je trwale uszkodzić. Jednak blaty granitowe po kilkunastu latach będą nosiły pewne ślady użytkowaniu w postaci drobnych rys i delikatnych przebarwień. Są one oczywiście do odświeżenia za pomocą chemii do kamienia naturalnego oraz maszyny do polerowania. Jednak w przypadku blatu ze spieku kwarcowego, nawet po wielu latach nie będzie nosił tak widocznych śladów użytkowania. Dodatkowo powierzchnię spieku można odnowić tak starannie, że będzie wyglądała dokładnie tak, jak w pierwszym dniu po montażu.

Dodatkowo blaty ze spieków kwarcowych charakteryzują się zdecydowanie mniejszą wagą niż kuchenne blaty granitowe. W przypadku niektórych inwestycji nie ma możliwości korzystania, z różnych przyczyn, ze zbyt ciężkich materiałów. W tym momencie z pomocą przychodzą nam blaty kwarcowe, które charakteryzują się jeszcze lepszą trwałością niż kamień naturalny, a ważą zdecydowanie mniej.

W najnowszych aranżacjach i realizacjach widać fascynację kolorem szarym i białym. W co drugim projekcie widać dominację tych dwóch kolorów. W przypadku stylu nowoczesnego ta moda jest jeszcze bardziej widoczna. Przy takim trendzie jest ogromny popyt na kuchenne blaty w kolorze białym. Niestety biały kolor jest domeną marmuru, który nie nadaje się na blat kuchenny. Z kolei granity nie występują w kolorze białym. Tutaj również przychodzą nam z pomocą spieki kwarcowe, które występują w perłowobiałym kolorze i łączą go z trwałością granitu.

Warto również wspomnieć, że granit należy do materiałów o niskiej chłonności i bardzo ciężko jest go przebarwić. Ale nadal jest to możliwe, zwłaszcza przez tłuszcze. Widać to szczególnie w miejscach, gdzie blaty granitowe są blisko grilla. Tam najczęściej dochodzi do przebarwień spowodowanych przez tłuszcz. Spieki kwarcowe jeszcze lepiej niż granity radzą sobie z nasiąkliwością. Tutaj w zasadzie nie ma możliwości, aby blat się kiedykolwiek przebarwił!

nowoczesna kuchnia ze spieków kwarcowych

Spieki kwarcowe cena

Niestety wadą spieków kwarcowych jest cena. Są one zdecydowanie najdroższym materiałem wykorzystywanym do produkcji blatów kuchennych. Najtańsze blaty z konglomeratów oscylują w cenie około 1000 zł za m2. Jest to cena blatów granitowych z najwyższej półki, takich jak granit Star Galaxy, Granit Viscount White czy granit Absolute Black.

Jednak żaden z tych materiałów nie może dorównać trwałości spiekom kwarcowym. Mimo wszystko są to nadal bardzo trwałe materiały, odporne na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne, chemię gospodarczą, wilgoć oraz wysoką temperaturę.

Zalety i wady kwarcowych blatów kuchennych. Czym czyścić spieki?

Jak wielokrotnie wspominaliśmy, spieki kwarcowe są najtrwalszym materiałem na blaty kuchenne. Poza wymienionymi wcześniej zaletami jest jeszcze kilka dodatkowych. Dzięki temu, że spieki składają się w pewnym stopniu z żywicy, można wykonać blaty w taki sposób, że łączenia nie będą widoczne. Blat będzie sprawiał wrażenie wykonanego z jednego elementu.

czyszczenie blatu ze spieku kwarcowego

Ten efekt jest pożądany zwłaszcza w przypadku wyspy kuchennej. Blat razem z bokami oraz frontem można wykonać w taki sposób, że będzie od przedstawiał jednolitą, obrobioną i wypolerowaną bryłę z kamienia. Takie rozwiązanie zapiera dech w piersi i szczególnie pasuje do wnętrz nowoczesnych.

Dodatkowo wykorzystując spiek kwarcowy na blat kuchenny, możemy wykonać zintegrowany zlew z tego samego materiału. Zlewozmywaki ze spieku są trwałe. Nie rysują się, nie matowieją i nie osadza się na nich kamień. Jest to idealne rozwiązanie. Nie dość, że praktyczne, to także bardzo estetyczne.

Zaletą blatów ze spieków kwarcowych jest to, że nie musimy zwracać uwagi na to, w jaki sposób będziemy je czyścić. Są one odporne na zarysowania oraz chemię. Nawet używając ostrej gąbki z dodatkiem czyściwa nie będziesz w stanie uszkodzić tej niesamowitej i twardej powierzchni.

Blaty ze spieków są piękne i trwałe, bardzo lekkie i mają najlepsze właściwości użytkowe. Niestety sporą wadą jest wysoka cena. Jeśli jednak stać Cię na nie, to warto w nie zainwestować, bo będzie to jedna z najlepszych inwestycji na długie lata.

Spieki kwarcowe na ściany i posadzki

Pisząc o spiekach kwarcowych, nie można nie wspomnieć, że wykorzystuje się je także na posadzki oraz ściany. Wielkoformatowe spieki kwarcowe są rewelacyjnym materiałem. Dzięki ogromnym formatom, możemy wykonać niesamowite realizacje, na które nie było szans nigdy wcześniej, ponieważ nie było tego materiału na rynku. Dodatkowo legendarna trwałość gwarantuje, że będą one niezmiennie piękne przez długie lata. Płyty wielkoformatowe ze spieku wykorzystuje się najczęściej w łazienkach. Za ich pomocą można wykonać aranżacje w taki sposób, że w efekcie nie będzie widać żadnych łączeń.

Warto wiedzieć!

Ile kosztuje blat ze spieków kwarcowych?

Średnia cena blatu ze spieku kwarcowego to 1900 zł za metr bieżący. Warto pamiętać, aby doliczyć do tego ceną usługi montażu, która zależna jest od rodzaju spieku.

Czym się różni spiek kwarcowy od konglomeratu?

Konglomerat jest mniej odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne niż spiek kwarcowy. Natomiast konglomerat ma niższą wchłanialność – 0,03% niż spiek kwarcowy, u którego jest to na poziomie 0,1%. Należy również zauważyć, że konglomerat jest bardzo higienicznym tworzywem – materiał, z którego jest wytworzony nie pozwala na rozwój bakterii.

Czy spiek kwarcowy może pęknąć?

Spiek kwarcowy to bardzo wytrzymały materiał. Bardzo trudno go zarysować lub uszkodzić. Są odporne na pęknięcia, ścieranie i plamy.