Klej do płytek ceramicznych, gresu i kamienia naturalnego – jaki klej wybrać?

Klej do płytek jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na trwałość realizacji z wykorzystaniem ceramiki, gresu i kamienia naturalnego. To on bezpośrednio odpowiada za to, czy płytki nie będą odpadać ani pękać. Na pierwszy rzut oka klej ma dosyć proste zadanie. Musi być silny i trzymać płytkę przy posadzce. Jednak przyglądając się całemu procesowi i wpływowi różnych czynników na materiały, okazuje się, że ma on dużo trudniejsze zadanie.

Przede wszystkim na każdy materiał budowlany i wykończeniowy działają różne czynniki. Drgania przenoszone przez grunt, wilgoć, promienie UV, amplituda temperatur oraz wiele innych. To wszystko sprawia, że klej wraz z płytką nieustannie pracują. Warto przytoczyć przykład. Płytka o wymiarach 120 × 60 cm, wystawiona na zewnątrz, może rozszerzać się i kurczyć o 0,5 mm! Dlatego dzisiejsze kleje muszą być elastyczne i mocne. Za to odpowiada ich skład, w który wchodzą cementy, żywice, drobne kruszywo oraz chemia budowlana. Od odpowiedniej kompozycji kleju zależy, czy sprosta on warunkom panującym w tym konkretnym miejscu.

Oczywiście nie bez znaczenia jest to, jak płytki zostaną zamontowane. Sztuka glazurnicza jest równie ważna, co widać zwłaszcza na realizacjach, które zostały wykonane przez niefachowych glazurników.

Jak nakładać klej na płytki? Klej na płytkę czy na ścianę?

Na temat klejenia płytek powstało wiele mitów. Nie będziemy ich tutaj wypisywać, by nie mieszać Ci niepotrzebnie w głowie. W gruncie rzeczy montaż płytek ceramicznych nie jest trudny i każdy powinien sobie z tym poradzić. Należy jednak znać kilka zasad i ich przestrzegać.

Przede wszystkim należy wybrać dobry, chociaż lepiej napisać odpowiedni, klej do płytek wykorzystywany w danych warunkach. Wiele razy spotkaliśmy się z opinią, że ktoś stosuje jeden klej we wszystkich miejscach i jest dobrze. Niestety w praktyce tak to nie wygląda. O tym, jakiego kleju używać, przeczytasz w następnej części tego artykułu.

Kolejnym ważnym elementem podczas montażu płytek podłogowych i ściennych, jest odpowiednie rozrobienie kleju. Ten etap brzmi pewnie trochę zabawnie, bo co to za problem rozrobić klej. Niestety jest to duża trudność. Zbyt dużo lub zbyt mało wody może spowodować, że klej nie będzie miał odpowiednich właściwości fizycznych, jakie opisuje producent. Podczas rozrabiania masy klejącej, zawsze korzystaj z instrukcji na opakowaniu. Zagwarantuje Ci to maksymalne możliwości, jakie przedstawia sobą dany materiał klejący.

Przed montażem należy jeszcze zagruntować miejsce, w którym będziemy przyklejać płytki. Pamiętaj, że po gruntowaniu powierzchnia musi wyschnąć. Także w tym przypadku sprawdź dokładnie na opakowaniu, ile czasu potrzebuje grunt do pełnej aktywacji. Przy wyborze środka gruntującego nie oszczędzaj, kup lepszy produkt z pewnego źródła. Nie są to duże koszty, a zdecydowanie poprawi to trwałość całej aranżacji.

Jedna z najważniejszych zasad podczas klejenia płytek jest taka, że nigdy nie klei się ich na tzw. „placki”. Płytka musi idealnie przylegać całą powierzchnią do warstwy kleju.

W pierwszej kolejności nałóż klej na posadzkę lub ścianę. Rozprowadź ją przy użyciu grzebienia. Następnie nałóż cienką warstwę kleju także na całą powierzchnię płytki za pomocą szpachelki. Tak przygotowane podłoże i płytka gresowa, ceramiczna czy kamienna, nadaje się do przyklejenia. Smarowanie klejem lewej strony płytki podłogowej i płytki ściennej wyraźnie poprawia przyczepność.

Pamiętaj, że po montażu należy odczekać pewien czas, zanim będzie można chodzić po płytkach. Zwykle warto zaczekać 24 godziny. Mimo że po 8 godzinach może okazać się, że płytki są już stabilne, a klej wysechł, w praktyce może okazać się, że osłabimy, a czasem nawet zerwiemy wiązanie i płytka po pewnym czasie sama odpadnie lub popęka. Dlatego zawsze odczekaj 24 godziny, żeby mieć absolutną pewność.

Klej do płytek Mapei Adesilex P9 i Ultralite S2

Jak wcześniej wspomnieliśmy, odpowiednio dobrany klej jest bardzo istotną sprawą. Jeśli odwiedzisz nasze salony Klink Katowice, Klink Gliwice i wszystkie pozostałe w całej Polsce, to zawsze poradzimy Ci, abyś wybrał materiał odpowiedni do Twojej realizacji. Odpowiedni wcale nie znaczy najdroższy.

Klej do płytek zewnętrznych musi wykazać się pewnymi cechami fizycznymi. Montując płytki tarasowe lub aranżując balkon kamieniem naturalnym, musimy pamiętać, że będą na nie oddziaływać cały czas zmienne warunki atmosferyczne. Podłoga cały czas będzie pracować. Mimo że jest to niewidoczne gołym okiem, bo zwyczajnie dzieje się to zbyt powoli, żebyśmy mogli to zauważyć. Jednak to wszystko sprawia, że klej na posadzki zewnętrzne musi być mrozoodporny, elastyczny oraz trwały. Najlepszym produktem na tarasy i balkony oraz elewacje będzie klej do płytek Mapei Ultralite S2. Ten produkt jest najlepszy w swojej klasie. Posiada cement o najwyższych parametrach 52,5R, a w swoim składzie posiada dużą ilość żywicy, która gwarantuje trwałość, a także chemię budowlaną najwyższej jakości. Dzięki takiemu składowi nie musimy być bardzo precyzyjni podczas rozrabiania kleju. Ta mieszanka wybacza pewne błędy, dzięki czemu jeszcze lepiej gwarantując trwałość aranżacji z jej użyciem.

Bardzo dobrym produktem jest także klej do płytek Mapei Adesilex P9. To idealny artykuł, który łączy ze sobą wysoką jakość oraz bardzo dobrą cenę. W niektórych przypadkach można również stosować go na zewnątrz, jednak nie daje on takiej gwarancji jak Mapei S2. Do produkcji Mapei P9 wykorzystano także najlepszej jakości cement o parametrach 52,5R, w jego składzie znajdują się też żywice odpowiadające za elastyczność (jednak nie ma ich tak dużo jak w przypadku Ultralite S2, co powoduje dużą różnicę w cenie między tymi dwoma produktami) oraz chemię bardzo dobrej jakości. Mimo że nie jest to klej idealny na zewnątrz, to w salonach, kuchniach i na schodach wewnętrznych sprawdza się idealnie!