Jeszcze 20–30 lat temu standardem było dzielenie pomieszczeń. Im w domu było ich więcej, tym lepiej. Dzisiaj odchodzi się od takiego stylu. W modzie są duże pomieszczenia, dokładnie takie, jak we wnętrzach industrialnych. Patrząc na projekty domów jednorodzinnych, możemy zauważyć, że w prawie każdym z nich jest aneks kuchenny. Dodatkowo dawniej aneksy były częściowo dzielone, na przykład za pomocą okna barowego czy małej ścianki pomiędzy pomieszczeniami. Na tę chwilę aneksy kuchenne są dużym pomieszczeniem o powierzchni nawet 50 m2.

nowoczesne płytki w kuchni

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale wiąże się też z pewnymi problemami, które jednak są do rozstrzygnięcia. Przede wszystkim duże pomieszczenia bez ścian działowych są bardzo jasne. Jeśli aneks zostałby podzielony na kuchnię i salon, to ta sama ilość okien dostarczy ostatecznie mniej światła niż w sytuacji bez ścian. Dodatkowo w dużych pomieszczeniach czujemy się bardziej komfortowo. Nie mówiąc już o praktycznym charakterze takiego wnętrza. Duże pomieszczenie łatwiej się sprząta, jest w nim mniej trudnodostępnych kątów i zakamarków.

Aneksy kuchenne są także niezwykle estetyczne. Kuchnia często nazywana jest sercem domu. To tam spędzamy najwięcej czasu i nierzadko zapraszamy tam rodzinę i przyjaciół na kawę. Na projekt kuchni poświęcamy coraz więcej czasu i pieniędzy. Wybierając nowoczesne, lakierowane meble wraz z pięknym blatem kamiennym, otrzymujemy kuchnię która staje się jednym z największych elementów dekoracyjnych w domu. A dzięki otwartej przestrzeni wpływa także na ostateczny wygląd salonu.

płytki w kuchni - kolorystyka

Podłoga dopasowana do wnętrza w stylu nowoczesnym, minimalistycznym oraz klasycznym

Wcześniej wspominamy o pewnym problemie, który wiąże się z aneksem kuchennym. To właśnie wybór płytek podłogowych. Płytki muszą pasować nie tylko do wystroju oraz mebli kuchni, ale także do salonu. Posadzka jest elementem, który ma za zadaniem połączyć kuchnię z salonem. Musi być idealna i pasować do kuchni oraz salonu, a to nie jest takie proste.

Pierwszym bardzo ważnym elementem projektowania aneksu kuchennego jest utrzymanie całości wnętrza w jednym stylu. Warto od razu zdecydować się, czy wnętrze ma być minimalistyczne z dominacją dwóch kolorów, bez zbędnych dodatków i niepotrzebnych ozdób, czy być wykonane w stylu industrialnym, bogatym w metal i drewno, pełnym nietuzinkowych mebli i wyszukanych dodatków w kolorze stali i patyny. Ważne jest to, aby trzymać się jednego stylu wnętrzarskiego.

panele i płytki - łączenie

Salon można połączyć z kuchnią na dwa sposoby. Można albo zastosować jednakowe płytki na całej powierzchni wnętrza, albo wybrać bardzo ciekawe połączenie płytek kuchennych typu metro w kształcie heksagonalnym z płytkami drewnopodobnymi. Pierwsze rozwiązanie jest prostsze, tańsze i istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że coś może się nie udać. Połączenie płytek heksagonalnych z panelami lub płytkami drewnopodobnymi jest droższe i trudniejsze, jednak wynagradza to po stokroć niesamowitym efektem.

Salon połączony z kuchnią – płytki à la panele

Głównie stosowanymi materiałami do salonów są panele MDF lub deska drewniana. Jednak kompletnie nie sprawdzają się w kuchniach. Głównym powodem, dla którego nie jest to dobre rozwiązanie do kuchni, jest trwałość. Panele i drewno nie są odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Podczas kuchennych rewolucji zdarzają się wypadki, spadające naczynia czy rozlana woda. Dlatego nie warto ryzykować z nietrwałym materiałem na podłogi. Bez przeszkód można je stosować do salonów, jednak i tu warto zadać sobie pytanie, czy warto.

W dzisiejszych czasach panele zaczynają przechodzić do lamusa. Coraz częściej zamienia się je na inne materiały podłogowe. Idealnym zamiennikiem paneli i desek są płytki imitujące drewno. Wybierając płytki drewnopodobne, zyskujesz same korzyści. Przede wszystkim gres jest wielokrotnie trwalszy od paneli, a nawet deski. Gres jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Musi spaść na nie coś naprawdę ciężkiego, aby pozostawić widoczny ślad. Kolejną ogromną przewagą płytek imitujących drewno jest ich całkowita odporność na wilgoć. Ten materiał bez żadnych problemów można stosować na zewnątrz. Dodatkowo gres nigdy nie straci swojego koloru. Jest on całkowicie odporny na promienie UV oraz utlenianie.

połączenie płytek z kuchnia

Kolejną niesamowicie ważną zaletą jest sposób łączenia paneli z płytkami heksagonalnymi. Panele tradycyjne bardzo ciężko jest połączyć z płytkami. Panele montuje się warstwowo i nie ma możliwości zrobienia najpierw łączenia z płytkami, a następnie dokończenia podłogi w salonie. Trzeba robić to etapami. Jest to trudne i kosztowne. W przypadku płytek imitujących drewno takiego problemu nie ma. Robi się to łatwo i szybko, a efekt bez łączenia w postaci korka jest dużo lepszy.

Kuchnia i salon połączone podłogą – jak sprawić, by pomieszczenie optycznie stało się większe?

Aneksy kuchenne są niezwykle popularne, jednak powinny mieć sporą powierzchnię. Jeśli spróbujesz połączyć kuchnię z salonem w stosunkowo małych pomieszczeniach, może okazać się, że efekt wyjdzie nijaki. Aby nieco zniwelować ten efekt, można skorzystać z kilku zasad.

Najważniejsza rzecz to bardzo jasne wnętrze. Należy wybrać jasne płytki podłogowe. Świetnym wyborem będzie gres Carrara. Jest to płytka marmuropodobny, imitująca grecki kamień Carrara. Świetnie sprawdza się w kuchniach, a dzięki niemal białej barwie optycznie powiększy pomieszczenie. To samo tyczy się ścian i mebli. Wszystko powinno być jasne. Należy połączyć kolory w taki sposób, aby pomieszczenia nie byłby mdłe, ale możliwie jak najjaśniejsze. Warto połączyć kolor biały z jasnoszarym. Dzięki temu wnętrze stanie się jasne, a jednocześnie interesujące.

Płytki kuchenne - łączenie z panelami

Drugim elementem jest oświetlenie. W małych pomieszczeniach musi być go na tyle dużo, żeby nie było tam żadnych zacienionych miejsc. Nasz mózg traktuje przysłonięte miejsca jako niedostępne, automatycznie pomniejszając wzrokowo pokój. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w pomieszczeniu była odpowiednia ilość światła. Światło należy dobrać i ustawić w taki sposób, aby dobrze doświetlało całe wnętrze i nie wpływało negatywnie na samopoczucie osób w nim przebywających.