Jednym z ciekawszych rozwiązań w temacie dekoracji wnętrz jest montaż płytek bez użycia fugi. Fugi zwykle są problematyczne. Trudno jest dobrać odpowiedni kolor, zwłaszcza do białych płytek. Kolejnym kłopotem jest dbanie o ich czystość. Fugi lubią szybko się odbarwiać lub mogą trwale się zabrudzić. Ostatecznie w wielu przypadkach pękają i należy je uzupełnić. Wybierając montaż bezfugowy, zyskujemy trwalszą i piękniejszą aranżację, bez obaw o to, że za rok czy dwa będziemy musieli odnowić lub szorować wszystkie fugi. Dodajmy do tego jeszcze, że bardzo trudno jest położyć idealnie równą fugę, która nie będzie psuła efektu.

Płytki bezfugowe praktycznie i dobrze wyglądające aranżacje

Warto zacząć od tego, że bezfugowy montaż jest idealnym rozwiązaniem na tarasy. Skoro fuga wewnątrz jest problematyczna, na zewnętrznych, a tym bardziej niezadaszonych tarasach, powstaje sporo problemów z utrzymaniem jej nawet we względnej czystości. W przypadku, kiedy fug nie będzie, nie będzie z nimi problemu.

Jednak, aby wykonać taras bez użycia fugi, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Jedną z najbardziej istotnych elementów jest waga płytki. Jeśli wybierzesz zbyt lekki materiał, szybko okaże się, że nie ma możliwości trwałego osadzenia ich na posadzce w sposób innym niż przy użyciu kleju. Kiedy już w ruch pójdzie klej, nie pozostanie nic innego, jak użyć także fugi. Oczywiście są od tego wyjątki, jednak bardzo rzadko stosuje klejone płytki tarasowe z dodatkiem zasypki kamiennej zamiast fugi.

Poza wagą niezwykle istotne jest też, czy dany materiał na tarasie będzie praktyczny. Przede wszystkim warto wybierać w płytach charakteryzujących się antypoślizgową powierzchnią. Dzięki temu nie będziesz miał problemów podczas deszczowych i mroźnych dni. Poza tym warto wybrać płytki tarasowe, które względnie prosto utrzymać w czystości.

kładziemy gres bezfugowy

Jednym z najlepszych rozwiązań będą płyty granitowe o grubości 2 i 3 cm. Metr kwadratowy granitu o grubości 2 cm waży około 60 kg. W przypadku płyt 60 × 60 cm każdy jeden element będzie ważył ponad 15 kg. To sprawi, że nawet płyta leżąca tylko na podsypce, będzie trudna do przesunięcia.

Płytki bezfugowe drewnopodobne – jak to zrobić?

Kiedy zależy nam na montażu płytek na kleju bez użycia fugi, należy pamiętać o jednej, niezwykle ważnej zasadzie – nie można przykładać płytek do siebie na ścisk. Pamiętaj, że materiały, posadzki i ściany pracują nieustannie. Nie widać tego gołym okiem, jednak tak jest. Kiedy płytki spróbujemy montować na ścisk, może okazać się, że po kilku tygodniach, a czasem nawet i dniach, zaczną pękać. Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Płytki ceramiczne czy kamienne bezfugowo montuje się z minimalnym odstępem. Wystarczy nawet 1 mm, a podczas pracy płytki będą miały na tyle dużo luzu, że nie powinno im nic się stać. Dokładnie tak samo jest z przyklejaniem płytek bezfugowych przy ścianie. Tutaj również należy zastosować odstęp od ściany.

W przypadku płytek rektyfikowanych, które posiadają wykończenie przypominające „fugę”, nadal trzeba pamiętać o zachowaniu minimalnej odległości. Nie ważne, czy montujesz płytki do łazienki, salonu, czy kuchni – zachowanie tej minimalnej przestrzeni jest niezwykle ważne.

bezfugowe kafle

Bezfugowe kafle drewnopodobne jakie sprawdzą się najlepsze?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, ogromnym plusem drewnopodobnych płytek rektyfikowanych jest minimalne ścięcie krawędzi, które dopasowuje łączenie płytek. Dzięki niemu minimalna szczelina w ogóle nie jest widoczna, a cała realizacja dużo lepiej wygląda.

Kolejną istotną rzeczą jest rodzaj zastosowanego kleju. Należy pamiętać o tym, że bez fug cała posadzka będzie zdecydowanie inaczej pracować. Aby mieć pewność, że wszystko będzie trwałe i sprawne jak należy, trzeba zastosować do tego odpowiedni klej. Co sprawdzi się najlepiej? Są dwie opcje. Tańsza, która powinna sobie poradzić z każdym rodzajem płytek, i droższa, zapewniająca możliwie najlepsze efekty z płytkami ceramicznymi i kamiennymi.

Tańsza opcja to klej Mapei Adesilex P9. Do stworzenia tego spoiwa użyto najlepszego rodzaju cementu o najwyższych właściwościach. Dodano także sporo żywic, które gwarantują pewną cechę odkształcalności. Poza tym klejem droższą, jednak dużo lepszą opcją będzie klej Mapei Ultralite S2. Do produkcji tego spoiwa wykorzystano ten sam rodzaj cementu, jednak poza nim użyto również najlepszej jakości chemii oraz możliwie największą ilość żywic, które gwarantują pełną cechę odkształcalności.

płytki bezfugowe na ścianie

Płytki do kuchni na ścianę bez fugi – który materiał wybrać?

Bezfugowe płytki ścienne są nieco łatwiejsze do montażu niż płytki podłogowe. Jednak należy do tego wybrać odpowiedni materiał. Kuchnia to miejsce, w którym estetyka i perfekcyjne wykończenie są podstawą. Aby cała aranżacja idealnie wyglądała i pasowała do nowoczesnych mebli, musimy dopilnować, aby nie pojawiły się nawet najdrobniejsze niedopatrzenia.

Żeby kuchnia była idealnym miejscem, trzeba odpowiednio dobrać materiały dekoracyjne do mebli, które grają w kuchni pierwsze skrzypce. Płytki podłogowe i płytki ścienne nie mogą przeważać nad meblami i pięknym kamiennym blatem. W końcowym etapie ważne jest również to, jakie kolory wybierzemy oraz jaki kontrast w kuchni stworzymy.

Jedną z najlepszych zasad podczas aranżacji kuchni jest pojęcie minimalizmu połączonego z odpowiednim kontrastem. W kuchni nie powinno być żadnych zbędnych elementów, a jedynie te, które są ważne i praktyczne, jak meble, posadzki, ściany i sprzęt AGD. Dodatkowo te elementy same powinny dekorować wnętrze kuchni. Co do kontrastu, to wszystko powinno tworzyć coś na zasadzie przekładańca barw, które ze sobą kontrastują. Dla przykładu: może to być antracytowa podłoga, białe lakierowane meble, antracytowy, a nawet czarny blat z równie ciemnymi płytkami ściennymi, a wszystko powinny wykańczać górne meble w białym kolorze.

wybieramy płytki bezfugowe

Aby kuchnia była taka, jak powinna, należy wybrać odpowiednie płytki, o czym już wspominaliśmy. Jednym z najlepszych wyborów będą płytki grafitowe o praktycznej i trwałej powierzchni. Jeśli zależy Ci na czymś bardziej majestatycznym, koniecznie sprawdź naszą ofertę paneli kamiennych. Są tam produkty idealnie oddające charakter kamienia naturalnego, które sprawdzą się praktycznie w każdym stylu wnętrz.