Kolor grafitowy, jak i inne odcienie szarości, to jedna z najpopularniejszych barw. Pasuje praktycznie do każdego stylu wnętrzarskiego. Elementy dekoracyjne w kolorze grafitu są absolutną podstawą we wnętrzach nowoczesnych i industrialnych. Poza tym wykorzystuje się ten kolor w stylu minimalistycznym oraz w stylu modernistycznym. Wybór płytek, farby, paneli czy deski w ciemnym, grafitowym kolorze to bardzo dobry wybór, bo prawie na pewno się sprawdzi.

Zalety płytek grafitowych w nowoczesnych wnętrzach

Dodatkowo ten kolor ma wiele zalet. Przede wszystkim nie widać na nim praktycznie żadnych zabrudzeń. W porównaniu do czarnego koloru, który podkreśla każdą nieczystość, grafit działa wprost przeciwnie. W nawiązaniu do historii carskiej Rosji, w której działał elitarny oddział carskich kurierów – ich płaszcze maskujące były wykonane właśnie w kilku odcieniach szarości, które pokrywały 80% całego ubrania. Kolor szary maskował idealnie praktycznie w każdych warunkach. Tak samo działają płytki grafitowe. Dzięki nim nie będziesz musiał się przejmować codziennym myciem podłóg. W większości domów wystarczy przetrzeć podłogi dwa razy w tygodniu.

Kolejną sprawą jest ilość dostępnych materiałów w tym kolorze i różnych jego odcieniach. Płytek, paneli, desek, farb, dekoracji i dodatków grafitowych są całe setki. Tylko Twoja wyobraźnia ogranicza Cię przed wykorzystaniem tego wszystkiego. Pamiętaj jednak, że grafit to ciemny kolor. Nie powinno go być zbyt dużo w pomieszczeniu, bo stanie się ono przytłaczające. Przeglądając realizacje z użyciem materiałów grafitowych, szybko dojdziesz do wniosku, że nie powinno go być więcej niż 30–40%. Zwykle grafit montuje się na podłogach lub wybiera się 3 ściany i aranżuje je w tym kolorze, a posadzki, meble i dodatki mają być już jasne, a nawet białe

Płytki łazienkowe grafitowe

Stosując dużą ilość grafitu, warto kierować się zasadą minimalizmu, która prawie zawsze się sprawdza. Wybierz do wnętrza dwa główne kolory. Grafitowy i na przykład biały. Postaraj się wybrać jak najwięcej materiałów dekoracyjnych w tych kolorach, a następnie dobierz trzeci, który będzie podkreślał całość. Może to być na przykład purpura, w której będą zasłony, fotele, obicia krzeseł czy poduszki.

Płytki grafitowe do kuchni – idealnie rozwiązanie na posadzki. Jakie płytki podłogowe w ciemnym kolorze wybrać?

Kuchnie nowoczesne nie mogą obyć się bez płytek i mebli grafitowych. Sprawdzają się one świetnie, są praktyczne i przyciągają uwagę gości. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią ilość materiałów grafitowych. Pamiętaj, że nowoczesne lakierowane meble i zabudowy zwykle są sporych rozmiarów. Kuchnie do domów mają zwykle między 10–15 m2 frontów. Jeśli dodamy do tego grafitową podłogę, to około 30–40% pomieszczenia będzie w ciemnych kolorach. Reszta materiałów powinna być już jasna, aby przełamać ciemną barwę grafitu. Pamiętaj, że ciemne kolory dużo bardziej rzucają się w oczy. Mając proporcje 35% koloru grafitowego do 65% bieli, wizualnie będziesz miał wrażenie, że jest pół na pół. Dlatego wszystkie dodatki, takie jak cokoły, panel meblowy między szafkami i inne wstawki oraz ściany, muszą być jasne, a nawet białe.

Idealnym rozwiązaniem na podłogi są płytki z serii ark. Gres Ark Silver Lappato w formacie 120 × 60 cm, ponieważ jest to produkt stworzony do stylu nowoczesnego. Wzór płytki, jej format oraz kolor w tym produkcie to definicja materiałów, które powinny być wykorzystane do domów aranżowanych nowocześnie. Poza ceramiką jest jeszcze wiele materiałów naturalnych. Granit Padang Dark to również świetny produkt, który charakteryzuje się niezwykłą trwałością. Dostępny jest w wielu formatach oraz wykończeniu płomieniowanym oraz polerowanym.

Warto także wspomnieć o bardzo ciekawym materiale na panel między szafkami kuchennymi. Przy dużej ilości grafitu świetnie sprawdzą się tam białe płytki ceramiczne. Idealnym rozwiązaniem są płytki metro. Jest to glazura minimalistyczna w mlecznobiałym kolorze, która swój wdzięk zawdzięcza nietypowej strukturze 3D. Ten materiał czyści się łatwo, można go montować bezfugowo, a dzięki wysokiej trwałości jego wymiana nie będzie konieczna przez wiele lat.

Ciemny kolory do łazienki? Płytki grafitowe do dużej łazienki

Na wstępie warto wspomnieć, że ciemne kolory do łazienki sprawdzają się tylko w dużych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Jeśli masz małą łazienkę, dodatkowo z niewielką ilością światła słonecznego, to ciemne materiały wykończeniowe optycznie pomniejsza łazienkę, stworzą sporo zacienionych miejsc oraz klaustrofobiczny klimat. Grafitowe płytki w małej łazience można zastosować w formie niewielkiego dodatku lub dekoracji, ale nic poza tym.

Wybierając płytki podłogowe do łazienki, pamiętaj o tym, że nie powinny być śliskie. Najlepiej sprawdzą się materiały matowe lub lappato. Znów można polecić Gres Ark Silver Lappato, który sprawdzi się tam idealnie. Poza tym, aby jednak nie zaciemniać bardzo wnętrza, dobrym rozwiązaniem może być alternatywa dla bardzo popularnego granitu Viscount White, jaką są płytki granitowe Juparana. Nie jest to kamień typowo grafitowy, ale można śmiało powiedzieć, że jest szary. Dzięki niemu w łazience nie będzie tak ciemno, a jednocześnie zyskasz trwały i bezpieczny materiał na podłodze.

Warto nadmienić, że płytki ścienne w łazience pełnią szczególna rolę. To od nich często zależy, jak jasno jest w łazience. Jeśli zależy Ci na dużej ilości szarych materiałów, to OK. Ale pamiętaj, że dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie białych płytek w połysku na ścianę, która jest umieszczona równolegle do okna. Będą one odbijać światło słoneczne, rozjaśniając wnętrze łazienki.

Łupek – płytki grafitowe na zewnątrz z kamienia naturalnego

Domy to nie tylko wnętrza. To także piękne tarasy, werandy i balkony. Tutaj także płytki grafitowe znajdą swoje zastosowanie. Jeśli chodzi o płytki tarasowe, możesz wykorzystać gres o grubości 20 mm lub kamień naturalny. W przypadku tego drugiego najlepiej sprawdzi się granit i łupek.

Kamień naturalny charakteryzuje się niezwykłą trwałością. Jest on odporny na warunki atmosferyczne. Nie przeszkadza mu wysoka ani niska temperatura. Nawet ostry mróz nie wpłynie negatywnie na dobrze dobrane i zamontowane płytki kamienne. Nie tracą one też nigdy swojego koloru i są odporne na promienie UV.

Świetnym wyborem będzie łupek Black Slate, łupek Carbon Black oraz łupek Silver Grey. Poza niezwykłą trwałością, wspomniane płytki łupkowe zadbają także o bezpieczeństwo, dzięki swojej naturalnej, łupanej powierzchni. Na tarasy sprawdzi się świetnie także wspomniany wcześniej granit Padang Dark.

Grafitowe płytki to idealne rozwiązanie. Są piękne, pasują niemal wszędzie, a także są bardzo praktyczne. Wybierając nasz gres lub kamień naturalny, masz gwarancje materiałów najwyższej jakości płytek rektyfikowanych.