Biały marmur to materiał ponadczasowy, idealnie pasujący do wnętrz klasycznych, nowoczesnych, a także minimalistycznych. Jest wykorzystywany od tysięcy lat i od zawsze uważany był za materiał najwyższej klasy.

Marmur przez starożytnych Rzymian stosowany był do wykończenia wnętrz, rzeźbienia, a nawet budowy. Mimo że nie jest on tak trwały, jak granit i w dzisiejszych czasach stosuje się go jedynie do wnętrz, to dawniej istniała nieco inna opinia o trwałości. Wtedy nikt się nie przejmował drobnymi pęknięciami, nic nieznaczącymi przebarwieniami czy delikatnymi uszkodzeniami. W białym marmurze ceniono przede wszystkim jego barwę kolor.

Kolor biały w mitologii greckiej i rzymskiej przeznaczony był dla bogów. Oznaczał czystość, wiarę i nadzieję. Dodatkowo dawniej trudno było o białe przedmioty. Tylko najbogatsi mogli sobie pozwolić na tuniki w czysto białym kolorze, a także inne przedmioty, jak właśnie perłowobiałe marmury do swoich domów.

płytki marmurowe nad blatem

Dzisiaj dostęp do białego marmuru jest dużo prostszy. Praktycznie każdy może sobie na niego pozwolić, a nawet jeśli cena nadal jest dla Ciebie zbyt wysoka, to do wyboru są jeszcze płytki gresowe imitujące kamień, a w tym przypadku biały marmur.

Najpopularniejsze płytki marmurowe w białym kolorze

Biały marmur to jedynie ogólna nazwa. Istnieje wiele marmurów, które występują w białym odcieniu. Są to między innymi: Snow White, Calacatta, Carrara czy Royal White.

W przeważającej większość do wnętrz wybiera się marmury posiadające wzory, potocznie nazywane żyłami. Czystobiały marmur jest rzadkością, jednak on także jest wykorzystywany. Najczęściej można go znaleźć w łazienkach, gdzie stosuje się go w formie blatów łazienkowych. Nierzadko czysty marmur wybierany jest na schody i parapety

Największym problemem z idealnym marmurem w białym kolorze, który nie ma żadnych dodatków w postaci żył, jest zachowanie czystości. Jest to niewątpliwie piękny kamień naturalny, jednak widać na nim każde, nawet najmniejsze zabrudzenie oraz przebarwienia. W przypadku takiego marmuru jak Carrara, który jest bogaty w szare wstawki, nie widać praktycznie żadnych smug i plam. Piękne wzory odwracają uwagę od każdego zabrudzenia.

płytki marmurowe w nowoczensej łazience

Jak zadbać o biały marmur – pielęgnacja i impregnacja marmuru

Marmur to wyjątkowy materiał, który jednak wymaga należytej pielęgnacji. Marmur to wapień, a co za tym idzie, wchodzi w reakcję z kwasami oraz niektórymi środkami chemicznymi. Aby zadbać o marmur i mieć gwarancję, że będzie nam służył przez długie lata w stanie idealnym, należy o niego odpowiednio zadbać.

Jedną z podstawowych czynności, o której trzeba pamiętać, jest impregnacja. Impregnat to substancja, która ma za zadanie stworzyć zabezpieczającą politurę. Działa on poprzez zamykanie porów, które posiada kamień naturalny, jak i wiele innych materiałów wykończeniowych. Warstwa ochronna obecna na zaimpregnowanym kamieniu chroni go przed kontaktem z substancjami, które w innych okolicznościach mogłyby mu zaszkodzić.

Jeśli decydujesz się na marmur, to pamiętaj, że impregnacja jest obowiązkowa. Bez niej, prawie na pewno, po pewnym czasie na marmurze pojawią się przebarwienia.

Impregnację należy przeprowadzić na czystym kamieniu. Wcześniej należy go umyć wodą, a następnie poczekać, aż wyschnie. Na suchy kamień nalewamy nieco impregnatu i rozprowadzamy go za pomocą ścierki po całym kamieniu. Tę czynność warto powtórzyć po dwóch tygodniach, a następnie ponawiać. W zależności od materiału oraz miejsca montażu stosować co rok lub co dwa lata.

biały marmur w kuchni - pielęgnacja blatu

Carrara – najpopularniejszy biały marmur

Niewątpliwie najbardziej popularnym marmurem na świecie jest włoska Carrara. Wykorzystuje się ją na całym świecie, od Chin, aż po USA. Poza tym jest to najpopularniejszy wzór, z którego tworzy się imitacje płytek marmurowych.

Ten konkretny marmur ma kilka zalet. Przede wszystkim ma stosunkowo wysoką gęstość i niską porowatość. To sprawia, że marmur Carrara jest jednym z najtrwalszych marmurów, jaki można wybrać. Nadaje się on nie tylko na blaty kamienne, ale także na posadzki oraz ściany. Można go stosować nawet w łazience. Odradza się jedynie wybieranie marmuru na blaty kuchenne, ze względu na dużą ilość kwasów naturalnych wykorzystywaną w kuchni. Sok z cytryny czy ocet to tylko dwa produkty, które są w stanie zniszczyć delikatną powłokę marmuru poprzez reakcję chemiczną.

Płytki marmurowe Royal White

Idealną alternatywą dla kamienia Carrara są płytki marmurowe Royal White. Charakteryzują się podobną trwałością co poprzedni produkt, jednak są znacznie tańsze. Poza tym wzór, który prezentuje kamień Royal White, jest dużo bardziej stonowany oraz uniwersalny.

nowoczesny kontrastujący design łazienki

Oprócz tego, że opisywany produkt można kupić w formie tradycyjnych płytek kamiennych w rozmiarze 60 × 60 cm, u nas jest dodatkowo dostępny jako mozaika marmurowa. Mozaika marmurowa Royal White to idealny produkt do wnętrz klasycznych, który poza niesamowitą kolorystyką może pochwalić się także nietuzinkowymi formatami.

Jeśli spodobał Ci się biały marmur i chciałbyś go wykorzystać, koniecznie powinieneś wybierać pomiędzy Royalem i Carrarą. Są one trwałe i godne polecenia. Jednak jeśli cena marmuru jest dla Ciebie zbyt wysoka, sprawdź nasz gres polerowany Carrara.