Płytki do kuchni na ścianę: najmodniejsze wzory i kolory tego sezonu

Wybierając płytki do kuchni na ścianę, szczególną uwagę zwrócić należy oczywiście na materiał, z jakiego są wykonane. Równie ważny jest jednak także ich kolor oraz wzór. Jakie rozwiązania pod tym względem cieszą się dziś największą popularnością? Przede wszystkim pamiętać trzeba, że kolor płytek ściennych w kuchni musi pasować do ogólnego wystroju pomieszczenia. Nie powinien być ani zbyt krzykliwy, ani zbyt ciemny. Ważne, żeby płytki pasowały do koloru mebli kuchennych oraz innych elementów wyposażenia. Jeśli w kuchni zamontowane są jasne meble, płytki kuchenne powinny być również jasne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować elementy kontrastujące ze sobą. Pamiętać jednak trzeba, że wyłożenie wszystkich ścian w kuchni czarnymi płytkami może sprawić, że pomieszczenie będzie bardzo ciemne. W kuchni urządzonej w stylu glamour na pewno sprawdzą się płytki imitujące marmur z połyskiem. Z kolei w pomieszczeniu zaaranżowanym w stylu minimalistycznym postawić można na kafelki kuchenne w neutralnych barwach. Natomiast w przypadku stylu klasycznego warto rozważyć płytki z kamienia naturalnego.

Płytki na ścianie w nowoczesnej kuchni

Ścieralność, jakość i wytrzymałość: z jakiego materiału wybrać płytki kuchenne na ścianę?

Jak już wspomnieliśmy, przy wyborze płytek ściennych do kuchni bardzo istotny jest materiał, z którego zostały one wyprodukowane. Płytki kuchenne powinny być bowiem odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe w utrzymaniu w czystości. Pod tym względem uwagę warto zwrócić na płytki gresowe. To trwały i odporny materiał, dzięki czemu można mieć pewność co do długiej żywotności płytek z niego wykonanych. Poza tym płytki gresowe prezentują się niezwykle estetycznie. Inne rozwiązanie mogą stanowić płytki ceramiczne. Taki rodzaj płytek nie tylko świetnie się prezentuje – dodatkowo są one bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, co zwłaszcza w kuchni ma bardzo duże znaczenie. W ostatnim czasie zauważyć można, że dość popularne staje się rozwiązanie polegające na połączeniu płytek gresowych z ceramicznymi w różnych kolorach lub wzorach.

Małe czy duże płytki na ścianę do kuchni: jak dobrze zaaranżować swoje wnętrze?

Decyzja dotycząca tego, czy zdecydować się na małe, czy też duże płytki do kuchni uzależniona jest w dużej mierze od własnych preferencji. Jeśli jednak posiada się dość małą kuchnię, warto pamiętać o kilku zasadach. W małych pomieszczeniach warto postawić na płytki w jasnych kolorach. Wynika to z tego, że będą one optycznie powiększać i rozjaśniać kuchnię. Dobrze sprawdzi się tu kolor biały, beżowy, kremowy lub jasnoszary. Jeśli zaś chodzi o wielkość płytek, warto przypomnieć o czymś być może oczywistym: posiadanie małej kuchni wcale nie musi oznaczać konieczności wyboru małych płytek. Tak naprawdę sprawdzi się tu każdy ich format. Aktualnie coraz większą popularnością cieszą się wielkoformatowe płytki ścienne do kuchni. Ich ogromną zaletą jest właśnie to, że optycznie znakomicie powiększają pomieszczenie. Dlatego duże płytki na ścianę do kuchni to pomysł, który zawsze warto rozważyć. Jeśli jednak ktoś szuka klasycznego oraz uniwersalnego rozwiązania, idealnie sprawdzą się płytki ceramiczne.

Białe płytki na ścianie w małej kuchni

Płytki z glazury do kuchni: estetyczny materiał, który idealnie sprawdzi się w Twojej kuchni

Zastanawiając się nad tym, jakie płytki kuchenne na ścianę wybrać, na pewno nie można pominąć płytek z glazury, cieszących się dużą popularnością od wielu lat. Śmiało można powiedzieć, że glazura do kuchni to wybór, który sprawdza się zawsze. To, co je wyróżnia to fakt, że są odporne na działanie środków chemicznych i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Dodatkowo odporne są też na wilgoć. W kuchni, powtórzmy, wszystko to ma ogromne znaczenie. Poza tym tego rodzaju płytki na ścianę do kuchni prezentują się bardzo estetycznie.

Czarne płytki z glazury do kuchni

Kafelki kuchenne na ścianę: jakie trendy aranżacyjne panują w sezonie 2023?

Jeśli chodzi o kolory, w 2023 roku na pewno wciąż bardzo popularne będą kafelki do kuchni na ścianę w kolorach białym, beżowym i szarym. Warto jednak dodać, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się także mozaika. Stawianie na niebanalne wzory może być obowiązującym trendem w tym roku. Widać, że w 2023 często stawiać będzie się również na płytki gresowe. Ciekawym rozwiązaniem z pewnością będą nowoczesne płytki do kuchni na ścianę łączące w sobie zarówno powierzchnię połyskującą, jak i matową. Taki gres znakomicie odbija światło, tworząc w kuchni bardzo ciekawy wizualnie efekt.