Kuchnie w stylu angielskim z jednej strony zaskakują nas swoją elegancją, a z drugiej strony dają nam poczucie przytulności oraz domowego ciepła. Wszystko to za sprawą naturalnych materiałów zestawionych z jasnymi, ciepłymi i pastelowymi kolorami. Kuchnia w stylu angielskim musi być doskonała i perfekcyjna pod każdym względem, wyróżniać się swoim stylem i subtelnością.

Styl angielski to styl tradycyjny, jednak będący wciąż na czasie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie klasyczne aranżacje kuchenne z możliwością wprowadzenia nowoczesnych elementów. Oprócz wielu subtelnych detali tworzących kuchnię w stylu angielskim należy również pamiętać o odpowiednim wykończeniu ścian. Nie wszystkie rodzaje płytek wpisują się w ten styl. Dlatego jeśli chcesz wiedzieć, jakie wybrać płytki do kuchni angielskiej, musisz zapoznać się podstawowymi zasadami tego stylu.

Płytki w stylu angielskim nad blatem

Kuchnia w stylu angielskim – podstawowe zasady

Aranżacja kuchni w stylu angielskim jest zawsze spójna oraz przemyślana. Kuchnie w stylu angielskim przeważnie są wesołe i rodzinne. Ich kolorystyka to najczęściej biele, żółcie, jasne szarości, ecru oraz inne pastelowe odcienie. Jasne kolory są znakiem rozpoznawalnym angielskich kuchni, wprowadzającym ciepłą i domową atmosferę. W stylu tym dominuje bogactwo zdobień, rzeźbienia, przeszklenia oraz dekoracyjne uchwyty czy frezy – nie ma tu miejsca na prostotę i minimalizm. Najważniejszym elementem całej kuchni są zdecydowanie solidne i porządne meble – jasne, drewniane oraz z dużą ilością zdobień. Bardzo często możemy również spotkać wyspę kuchenną, która zwiększa funkcjonalność całej kuchni, jednak rozwiązanie to dedykowane jest dla większych przestrzeni. Uzupełnieniem stylu jest również duży zabudowany okap przypominający swoim wyglądem angielską obudowę kominkową.

Kuchnie w stylu angielskim lubią naturalne materiały. Decydując się na kuchnie w tym stylu, nie możemy pominąć surowca, jakim jest drewno. Możemy dostrzec materiał ten w wielu dekoracjach, nie tylko w wykonanych z niego meblach. Aby dodać jeszcze więcej domowego ciepła, często dodatkowo stosuje się drewno na podłodze. Ale, jak wiadomo, drewniana podłoga w kuchni może być niezwykle problematyczna ze względu na trudne warunki. Warto w tym wypadku przemyśleć temat gresu drewnopodobnego, który swoim wyglądem nie odbiega od naturalnej deski, ale cechuje się właściwościami płytek. Innym materiałem wykorzystywanym jako posadzka w kuchni angielskiej jest łupek – bardzo trwały, a do tego prosty w utrzymaniu kamień.

Płytki w stylu angielskim białe

Jak wykończyć ściany kuchni w stylu angielskim? Idealne płytki do kuchni

Jeśli chodzi o płytki do kuchni w stylu angielskim, zdecydowanie największą popularnością będą cieszyć się białe płytki cegiełki. Tego typu płytki to proste i klasyczne rozwiązanie, które wprowadza ciepłą i przyjemną atmosferę. Białe płytki cegiełki doskonale odnajdą się w angielskich kuchniach, wśród pięknych drewnianych mebli i dekoracyjnych elementów. Nie od dziś wiadomo, że biel idealnie komponuje się z drewnem i brązem. Samo ułożenie płytek zależy już od naszych preferencji i gustu – możemy ułożyć płytki klasycznie, równolegle względem siebie lub trochę poeksperymentować i stworzyć efektywną jodełkę. Proste cegiełki będą dopełnieniem całej kuchni urządzonej w sielskim klimacie. Jeśli białe cegiełki są dla nas zbyt zwyczajne, a do tego chcemy trochę unowocześnić kuchnię w stylu angielskim, możemy użyć również geometrycznych płytek. Z powodzeniem możesz połączyć klasyczny styl angielski z nutą nowoczesności, tworząc ciekawą i niespotykaną aranżację swojej kuchni.

Płytki w stylu angielskim ak

Inna propozycją mogą być płytki ścienne w pastelowych kolorach. Decydując się na białe meble do kuchni w stylu angielskim, możemy zestawić je z ciekawym odcieniem płytek. W ten sposób efektownie ocieplimy biel naszych mebli. Delikatny róż czy beż (np. glazura Metro Beige) to również świetny wybór do kuchni w stylu angielskim.

Jeśli chcemy wrócić do korzeni stylu angielskiego, możemy postawić na płytki patchworkowe. Niegdyś, w XIX– wiecznej Wielkiej Brytanii, w angielskich kuchniach mogliśmy spotkać ręcznie malowane płytki z ciekawymi i efektownymi wzorami. W dzisiejszych czasach również możemy postawić na dekoracyjne płytki w przyciągających wzrok deseniach, tzw. patchwork. W spokojniejszej wersji mogą to być płytki w pastelowych odcieniach, a jeśli chcemy coś bardziej kontrastowego, może to być połączenie czerni z bielą.

Płytki w stylu angielskim

Styl angielski pozwala na dużą różnorodność. Kuchnie urządzone w tym stylu wyróżniają się oryginalnością i ponadczasowym wyglądem. Urządzając kuchnię w stylu angielskim, nie możemy jednak pominąć drewnianych akcentów oraz jasnych i pastelowych barw. W przypadku płytek możemy wybierać pomiędzy klasycznymi cegiełkami, które w elegancki sposób dopełnią drewniane meble lub postawić na płytki dekoracyjne we wzory, które nawiązują do klasycznych starodawnych kuchni angielskich. Inną opcją będą geometryczne formy płytek lub te w pastelowych kolorach.