Coraz częściej decydujemy się na nieregularne wykończenia ścian, które stwarzają tzw. wnęki. Tego typu rozwiązanie aranżacyjne może być niepowtarzalną ozdobą całej aranżacji, o funkcjonalnym i praktycznym zastosowaniu. Stawiając na ciekawy design wnęki ściennej, możemy w efektowny sposób urozmaicić nasze mieszkanie.

Nowoczesne aranżacje coraz chętniej wykorzystują płytki ceramiczne do wykończenia ściany wnęki. Takie rozwiązanie to przepis na eleganckie i innowacyjne urządzenie własnych czterech kątów. Podpowiemy, w jaki ciekawy sposób zastosować płytki ceramiczne we wnękach, aby stworzyć niesamowitą kompozycję.

Jaką funkcję pełnią wnęki w ścianie?

Kiedy posiadamy już wnękę w ścianie, warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem, aby dobrać odpowiednie wykończenie. Decydując się na ozdobienie ściany wnęki płytkami ceramicznymi, musimy przemyśleć całą aranżację i zdecydować, czy chcemy, aby wnęka wtapiała się w ścianę, czy może wyróżniała się na tle całego pomieszczenia. Jeśli nasza wnęka ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną, warto postawić na ciekawy wzór płytek ceramicznych, który urozmaici całe pomieszczenie.

Wnęka w łazience - jak ją wykończyć

Dekoracyjna wnęka z oryginalnym wykończeniem ściany to sposób na efektowne ozdobienie przestrzeni. Inaczej sprawa wygląda, kiedy wnęka w ścianie pełni funkcję organizującą przestrzeń. Jeśli posłużyć ma nam jako np. biblioteczka, dobrze wybrać bardziej stonowane płytki ceramiczne, które dopasują się do kolorystyki pomieszczenia. W ten sposób zyskamy dodatkową przestrzeń na przechowywanie, nie wysuwającą się na pierwszy plan. Nie każdy chce, aby jego szpargały czy książki rzucały się gościom w oczy w pierwszej kolejności.

Wnęka w łazience – ciekawy sposób na wykończenie z użyciem płytek ceramicznych

Wnęki w łazienkach cieszą się dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, gdyż wnęki w łazience nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale również praktyczną. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad projektem wnęki, aby stworzyć ciekawą i funkcjonalną konstrukcję. Aranżacja wnęki w łazience będzie zależeć od naszego pomysłu oraz powierzchni i lokalizacji. Wąskie i płytkie wnęki ścienne możemy wykorzystać do przechowywania różnego typu rzeczy w łazience. Tego typu wnęki szczególnie dobrze sprawdzają się nad wanną, umywalką czy WC. Stosując w takim miejscu kontrastowe płytki ceramiczne, stworzymy efektowną przestrzeń. Możemy z tych samych płytek stworzyć dekorację zabudowy geberitu, tworząc w ten sposób spójną kompozycję. Użycie wyróżniających się płytek ceramicznych we wnęce stworzy szczególną przestrzeń ekspozycyjną, która urozmaici całe pomieszczenie.

Bardzo popularnym ostatnio wykończeniem łazienek jest połączenie szarości z drewnem. Dekorując ściany płytkami w szarościach, możemy postawić na płytki drewnopodobne, które będą kontrastowym elementem aranżacji. Płytki ceramiczne drewnopodobne mogą zdobić wnęki naszej łazienki, nadając całemu pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Płytki ceramiczne łudząco przypominające drewno świetnie komponują się z białymi płytkami. Zostając w temacie klasycznych białych łazienek, możemy również urozmaicić geometrycznymi płytkami ceramicznymi wnęki. W ten sposób zachowamy klasyczny wygląd wnętrza, jednak z ciekawym elementem, który doda atrakcyjności całej aranżacji. Możemy również pogodzić funkcję praktyczną z estetyczną, wykańczając łazienkowe wnęki tymi samymi płytkami, co resztę ścian.

Wnęka w łazience - wykończenie

Dekoracyjne wnęki w salonie – jak ozdobić je płytkami ceramicznymi?

Wnęki dekoracyjne w salonie mogą pełnić wiele funkcji, co sprawia, że sposobów wykończenia tego typu dekoracji jest naprawdę wiele. Wnęki w salonie ozdobione płytkami ceramicznymi dodadzą wnętrzu elegancji i niepowtarzalnego wyglądu. Tego typu wykończenia coraz częściej stosowane są w nowoczesnych aranżacjach. Nierzadko decydujemy się na wykonanie wnęki specjalnie przeznaczonej na telewizor. W takim miejscu możemy pokusić się o kontrastowe płytki ceramiczne, które wyróżnią tę przestrzeń. W jasnych pomieszczeniach możemy zastosować ciemne płytki – i w odwrotną stronę. Jeśli nie chcemy dużego kontrastu, możemy zastosować bardziej dopasowane kolorystycznie płytki, ale z ciekawym wzorem. Bardzo dużą popularnością w dzisiejszych czasach cieszą się wnętrza z białymi ścianami. Salon urządzony w takim stylu możemy przełamać, używając we wnęce płytek gresowych imitujących marmur. Takie rozwiązanie nie tylko nada pomieszczeniu oryginalnego wyglądu, ale doda również luksusu i szyku. W taki sposób możemy wypełnić też inne wnęki w naszym salonie, tworząc eleganckie przestrzenie dekoracyjne.

Wnęka w łazience na niebiesko

Coraz chętniej stosowanym trendem są również chłodne wykończenia. W tego typu aranżacjach warto ozdobić wnęki ścienne zimnymi szarymi płytkami ceramicznymi, podkreślając w ten sposób charakter całej kompozycji. Taki zabieg doda również całemu pomieszczeniu nowoczesnego designu.

W przypadku wnęk ściennych nie ma konkretnych zasad, według których należy dobierać płytki ceramiczne do ich wykończenia. Wszystko zależy od naszego gustu i upodobań. Niektórzy preferują kontrastowe wykończenia, które dodają charakteru całej aranżacji. Natomiast inni będą chcieli dodać ciekawy i spójny element do całości wykończenia, aby cała przestrzeń nie była nudna i monotonna. Pamiętajmy jednak, że wnęki ścienne mogą dodać całemu pomieszczeniu naprawdę ciekawego efektu wizualnego, dlatego ich wykończenie powinno być dobrze przemyślane.