Mozaika to materiał z długą historią. Najczęściej wykorzystywana była w zachodniej Europie w XVII i XVIII wieku. W wielu tamtejszych dworach i pałacach mozaika była głównym elementem dekoracyjnym wnętrz. Szczególnie dotyczyło to łaźni, gdzie możni tamtego świata spędzali wiele czasu, relaksując się.

W dzisiejszych czasach mozaika również jest bardzo popularnym materiałem, z tą różnicą, że teraz jest ogólnodostępna dla każdego. Mozaika ma wiele zalet. Można ją zamontować na owalnych powierzchniach, choćby obudowie wanny, filarach domowych czy drobnych winklach ściennych i mniejszych elementach dekoracyjnych. To rozwiązanie niestety nie jest pozbawione wad. Montaż mozaiki najczęściej nie jest prosty, szczególnie bardzo drobnych elementów, jak jest w przypadku mozaiki szklanej.

Podczas montażu mozaiki jednym z najistotniejszych elementów jest powierzchnia, na której mamy zamiar zamontować materiał. Musi ona być niemal idealnie równa. Nie chodzi tutaj o poziom, ale o fakt drobnych odprysków, nierówności po kleju czy pozostałości poprzedniego wykończenia posadzki. W wypadku mozaiki trudno jest ukryć pewne niedoskonałości podłogi pod klejem. Dlatego dobrze zadbaj o to przed klejeniem, tak aby montaż mozaiki przebiegł bez żadnych przeszkód.

Mozaika w kuchni

Mozaika gdzie sprawdzą się płytki mozaikowe

Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za odpowiednio wykonany montaż mozaiki jest odpowiednie odpylenie i zagruntowanie posadzki. Ta czynność jest niezwykle istotna nawet w przypadku tradycyjnych płytek. W wypadku mozaiki jest to jeszcze ważniejsze ze względu na niewielki rozmiar płytek. Jeśli zaniedbamy ten element, może się okazać, że fragmenty mozaiki zaczną z czasem odpadać.

Przy wyborze kleju należy skupić się na tym, jaki rodzaj mozaiki chcemy zastosować. W przypadku mozaiki kamiennej obowiązkowo musi to być biały klej lub klej do kamienia naturalnego. Przykładem może być klej Mapei AdesileX P9 biały. Gwarantuje on rewelacyjne właściwości czepne dzięki zastosowaniu najlepszego rodzaju cementu.

Kolejnym elementem jest impregnacja i fugowanie. Pamiętaj, że nie należy robić tego dzień po montażu. Klej potrzebuje co najmniej 48 godzin, aby uzyskać odpowiednie właściwości. W przypadku kamienia warto dać mozaice nawet 3 dni, żeby mieć pewność, że wszystko będzie tak, jak należy. Kamień impregnujemy w zależności od jego rodzaju. Mozaika marmurowa i trawertynowa są stosunkowo porowate. Do tego rodzaju kamienia naturalnego warto wybrać najwyższej jakości impregnaty i powtarzać tę czynność raz w roku. To zagwarantuje Ci, że nawet po dekadzie Twoja mozaika będzie dokładnie taka, jak dzień po zakończeniu prac.

Mozaika w łazience

Co to jest mozaika i jaką najlepiej wybrać? Naturalna mozaika kamienna w stylu klasycznym

Mozaika to płytki wykonane z różnych materiałów o bardzo niewielkim formacie. Mozaika może być wykonana z kamienia, ceramiki, drewna, szkła oraz tworzyw sztucznych. W większości przypadków mniejsze płytki łączy się za pomocą siatki lub foli, aby montaż przebiegał znacznie szybciej. Układanie płytek 1 × 1 cm byłoby niezwykle czasochłonne oraz drogie. Dlatego producenci tworzą siatki z mozaiką 30 × 30 cm, a nawet większe.

Poza tradycyjną mozaiką o bardzo niewielkich formatach, jest jeszcze tzw., mozaika wielkoformatowa. Jest to klasyczny sposób układania płytek o różnych formatach składających się w jeden konkretny wzór. Ten styl został pierwszy raz użyty przez Rzymian. Bardzo często wykorzystywano go w wielu rozwiązaniach – od greckich dróg, przez łaźnie i posadzki senatu. Ten rodzaj mozaiki ma jeden ogromny plus – jest bardzo estetyczny, a przez wzgląd na format oraz wykończenie owych płytek, wszystkie wady montażowe są idealnie ukryte. Nie widać tutaj różnić na poziomie płytek, nierównych fug czy innych wad.

Mozaika jasno niebieska

Montaż mozaiki – na co zwrócić uwagę?

Jest kilka istotnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas montażu mozaiki. Jedną z najbardziej istotnych jest sposób mieszania kleju, a raczej proporcje wody i mieszanki klejowej. W każdym wypadku należy skorzystać dokładnie z tego, co przedstawia producent na instrukcji. Mieszanie kleju na oko odpada, ponieważ jest to prosty sposób, aby w niedalekiej przyszłości płytki wymagały naprawy. Zbyt rzadki klej spowoduje, że nie będzie on miał odpowiedniej przyczepności, a w przypadku zbyt gęstego może pojawić się problem z zatopieniem mozaiki oraz odpowiednim wypoziomowaniem.

Kolejną sprawą, nad którą warto się zastanowić, jest rozplanowanie kierunku układania płytek. W przypadku mozaiki tradycyjnej nie jest to aż tak istotne, ale jeśli zdecydujemy na mozaikę wielkoformatową z kamienia naturalnego w stylu rzymskim, to warto poświęcić kilka chwil i przemyśleć ułożenie płytek. Dzięki temu może okazać się, że zaoszczędzisz sporo czasu na mozolnym docinaniu, a także nieco pieniędzy na zakupie dodatkowych metrów płytek na docinki.

klejenie mozaiki

Ostatnią rzeczą, o którą warto zadbać jest zabezpieczenie naszej mozaiki. Impregnat to zawsze dobra inwestycja. Koszt 100 zł może w przyszłości zdecydowanie pozytywnie wpłynąć na utrzymanie płytek w czystości. Jeśli zaś chodzi o mozaiki drewniane czy kamienne, to w tych wypadkach impregnacja jest obowiązkowa.