- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Płytki patchwork
Płytki patchwork
Płytki patchwork – bogate wzornictwo inspirowane klasyką poprzednich epok
Płytki patchworkowe są bardzo odważnym elementem dekoracyjnym. Zdecydowanie są kierowane do osób niebojących się nudy, które lubią eksperymentować. Mimo że kafelki w stylu patchwork charakteryzują się niesamowicie dużą ilością wzorów, to ich kolorystyka jest stonowana. Opisywane płytki mają najczęściej dwa kolory bądź kilka odcieni jednego, na przykład koloru niebieskiego. Odważny materiał może na pierwszy rzut oka przerażać, jednak bardzo łatwo można zastosować go z pozytywnym efektem.
Idealnym przykładem miejsca, w którym płytki patchworkowe się odnajdą, są pomieszczenia urządzone w stylu minimalistycznym. Estetyka tego wystroju zakłada, że wnętrza nie mogą być zagracone, a każdy element dekoracyjny musi mieć także swoje zastosowanie. Nie ma tam mowy o tym, że nie można stosować elementów dekoracyjnych bogatych we wzory. Płytki patchworkowe są wprost stworzone do wnętrz minimalistycznych, w których odegrają rolę posadzki lub okładziny ściennej, a także będą przyciągać wzrok dzięki wysokim wartościom dekoracyjnym.
Kolejnym stylem, z którego w zasadzie wywodzą się płytki patchworkowe, jest styl klasyczny. Patchwork jest bardzo podobny do klasycznych kafli stosowanych jeszcze sto lat temu. Mało tego – jeśli porównasz płytki w tym stylu do dawnych francuskich dekoracji z okres ludwikowskiego, który miał miejsce ponad 400 lat temu, znajdziesz wiele podobieństw. Ten produkt ma też wiele wspólnego z kafelkami i mozaikami klasycznymi, które stosowano dawniej w Hiszpani oraz we Włoszech.
Gres patchworkowy do kuchni, na posadzki i ściany
Gres to płytka ceramiczna, która powstaje w nieco inny sposób. Jest formowana i prasowana pod większym ciśnieniem oraz wypalana w temperaturze 1300 stopni, która praktycznie odpowiada temperaturze płynnej lawy. Dzięki temu gres jest jednym z najtrwalszych materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych. Ustępuje on tylko kilku granitom i to w niewielki stopniu.
Płytki patchworkowe wykonane z gresu są wielokrotnie trwalsze i odporniejsze niż te z tradycyjnej ceramiki. Najważniejsze jest to, że charakteryzują się one bardzo małą nasiąkliwością, co bezpośrednio przekłada się na odporność na wilgoć oraz mróz. Jest to niezwykle ważne przede wszystkim w łazience, jednak w kuchni też przekłada się to na wieloletnią trwałość.
Heksagonalne płytki patchworkowe są jednym z ulubionych materiałów projektantów w ostatnich latach. Łączone są one z płytkami drewnopodobnymi w aneksach kuchennych. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć charakterystycznej linii oddzielającej kuchnie od salonu. Dzięki temu efekt aneksu kuchennego jest jeszcze lepszy.
Kafelki patchwork we wnętrzu vintage, klasycznym oraz rustykalnym
Jak wcześniej wspomnieliśmy, płytki patchworkowe mają niezwykle bogate wzornictwo, jednak mimo to można jest zastosować niemal wszędzie. Warto jednak pamiętać, że we wnętrzu będą one odgrywały główne skrzypce. Każdy kto wejdzie do udekorowanego nimi pomieszczenia, od razu zwróci na nie uwagę. Dlatego należy dobrze dobrać ich ilość we wnętrzu oraz nie przesadzić z innymi elementami dekoracyjnymi.
Ten materiał świetnie sprawdzi się w stylach surowych, takich jak styl minimalistyczny, klasyczny i nowoczesny. Płytki patchworkowe można stosować także w luźniejszych wnętrzach rustykalnych, vintage czy stylu kontynentalnym, do którego pasują idealnie przez wzgląd na fakt, że bogate wzornictwo stosowano niemal na całym świecie w różnych epokach.
Zastosowanie płytki patchwork w łazience – wady i zalety
Podczas użytkowania kafli patchworkowych okazuje się, że mają one wiele zalet, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. Jeśli wybierzesz gres, nie musisz się obawiać o ich trwałość. Będą one służyć długie lata i nie zobaczysz na nich śladu zużycia. Bogate wzornictwo sprawia, że wszelkie możliwe zabrudzenia z kurzu, oleju, plam po słodkich napojach czy sokach są bardzo mało widoczne, a czasami w ogóle ich nie widać.
Ogromną zaletą przy zastosowaniu gresu patchworkowego jest to, że nie musisz stosować innych dekoracji ani wyszukanych wzorów do wnętrz. Podobnie jak w pomieszczeniach minimalistycznych, tak w każdym innym stylu, płytki te będą służyć jako niesamowita i przyciągająca wzrok dekoracja. Tak samo dobrze sprawdza się połączenie heksagonalnych płytek z gresem drewnopodobnym. To rozwiązanie mówi samo za siebie, kiedy każdy gość zwraca na nie uwagę i pozytywnie komentuje.
Kolejną zaletą odważnych wzorów jest to, że poza ukrywaniem zabrudzeń, wybaczają one sporo, podczas montażu. Niektóre wzory sprawnie ukrywają niezbyt perfekcyjny montaż, nierówne fugi czy brak idealnego poziomu.
Ciężko doszukać się minusów w tym materiale. Jedyną wadą, która w zasadzie jest też zaletą, jest wysoka trwałość gresu patchworkowego. W niedoświadczonych rękach montaż tych płytek, zwłaszcza podczas łączenia ich z gresem drewnopodobnym, może przysporzyć nieco problemów. Szczególnie, jeśli fachowiec nie dysponuje odpowiednim sprzętem, przeznaczonym do obróbki twardego gresu.
Nie bój się eksperymentować. Warto spróbować czegoś nowego i innego poza tradycyjnymi płytkami. Zaufaj nam i wybierz płytki patchworkowe. Jeśli boisz się dużej aranżacji, spróbuj najpierw wykorzystać je jako mały dodatek. Uwierz, będziesz zadowolony.