Marmur

Marmur

Produkty 1-36 z 98

Ustaw kierunek rosnący
 1. Płytki dolomit London Grey Classic polerowany 81,2x40,6x1,2 cm Płytki dolomit London Grey Classic polerowany 81,2x40,6x1,2 cm
  Nowość
 2. Płytki Marmur Pure White polerowany 60x60x1,8 cm Płytki Marmur Pure White polerowany 60x60x1,8 cm
  Nowość-16%Okazja dnia

  Płytki Marmur Pure White polerowany 60x60x1,8 cm

  Cena promocyjna 369,00 zł Regular Price 439,00 zł
 3. Panel ścienny Marmur Stackstone Cloudy Black 10x36x0,8-1,3 cm Panel ścienny Marmur Stackstone Cloudy Black 10x36x0,8-1,3 cm
  -16%Okazja dnia

  Panel ścienny Marmur Stackstone Cloudy Black 10x36x0,8-1,3 cm

  Cena promocyjna 155,00 zł Regular Price 185,00 zł
 4. Płytki Marmur Lilia Classic piaskowany 61x30,5x1,2 cm Płytki Marmur Lilia Classic piaskowany 61x30,5x1,2 cm
  Nowość
 5. Płytki Marmur Mugla White polerowany 61x30,5x1 cm Płytki Marmur Mugla White polerowany 61x30,5x1 cm
  -13%Przedsprzedaż
  dni godz min sek

  Płytki Marmur Mugla White polerowany 61x30,5x1 cm

  Cena promocyjna 225,00 zł Regular Price 259,00 zł
 6. Płytka marmur Crystal White 30x7,5x1,5 cm Płytka marmur Crystal White 30x7,5x1,5 cm
  Bestseller
 7. Płytki dolomit Bianco Colorato piaskowany i szczotkowany 91,4x45,7x1,5 cm Płytki dolomit Bianco Colorato piaskowany i szczotkowany 91,4x45,7x1,5 cm
  Nowość
 8. Płytka marmur Crystal Black 30x10x1,5 cm Płytka marmur Crystal Black 30x10x1,5 cm
  Bestseller
 9. Płytki dolomit Bianco Colorato piaskowany i szczotkowany komplet 0,742 m2 Płytki dolomit Bianco Colorato piaskowany i szczotkowany komplet 0,742 m2
  Nowość

Produkty 1-36 z 98

Ustaw kierunek rosnący

Marmur

Marmur w kuchni i salonie. Włoski czarny marmur czy płytki marmuropodobne?

Marmur to jeden z najbardziej klasycznych materiałów na świecie. Był znany i wykorzystywany na długo przed nadejściem nowej ery. Skały marmurowe wykorzystywano do budowy oraz wykończeń domów, pałaców, świątyń i obiektów użyteczności publicznej. Ten materiał był jednocześnie popularny i wyjątkowy.

Niewątpliwie marmur zyskał tak ogromny rozgłos dzięki swoim niesamowitym wzorom. Żaden inny materiał, czy to sztuczny, czy naturalny, nie może dorównać marmurowi. Opisywany surowiec jest obecny w architekturze od przeszło 2500 lat. Przez ten cały okres nigdy się nie znudził, zawsze był na niego ogromny popyt oraz ogrom interesantów i tak pozostało aż do dziś. Na tę chwilę produkty wykonane z marmuru naturalnego są uznawane za ekskluzywne. Mimo to ceny płytek marmurowych, slabów na blaty marmurowe czy schody są stosunkowo przystępne i praktycznie każdy może sobie na nie pozwolić. Warto wiedzieć, że w sprzedaży posiadamy również gresy imitujące najbardziej popularne wzory marmurów, takich jak Carrara i Calacatta czy słynny czarny marmur Nero Marquina.

W dawnych czasach uznawano marmur za bardzo trwały materiał, który posłużył do zbudowania wielu budynków istniejących do dzisiaj. Jednak obecnie mamy nieco inne podejście do trwałości i wytrzymałości materiałów budowlanych i dekoracyjnych. Za panowania Cesarstwa Rzymskiego nikt nie przejmował się drobnymi pęknięciami, zarysowaniami czy lekkimi przebarwieniami. W naszych czasach wszyscy zwracamy uwagę na każdą, nawet najdrobniejszą niedoskonałość, a materiał, który przykładowo przebarwia się pod wpływem czynników środowiskowych, nie jest równoznaczny z trwałością. Ówcześnie nie było problemu z takimi drobiazgami, jednak obecnie marmur wykorzystywany jest tylko do dekoracji wnętrz.

Za pomocą marmuru możemy wykonać do domu blaty kamienne, jednak najlepiej tylko do łazienek. Może posłużyć on do stworzenia niesamowitych półkowych (wspornikowych) lub bolcowych schodów samonośnych. Płytki marmurowe można wykorzystać na posadzkach w kuchni, łazience czy salonie, a ostatecznym dopełnieniem dekoracji wnętrz mogą być parapety z marmuru. W każdym z tych miejsc marmur sprawdzi się w stu procentach.

Co to jest marmur i jak powstaje?

Marmur jest skałą metamorficzną, która składa się głównie z wapieni, sporej części kwarcytu, który cudownie się mieni, oraz rzadziej dolomitu. Dzięki dużej ilości kwarcytu materiał ten nazywa się także wapieniem krystalicznym.

Marmur powstał podczas procesu metamorfizacji. W jego wyniku materiał mineralny jest prasowany pod wysokim ciśnieniem i działa na nie temperatura blisko 700 stopni Celsjusza. Na tej podstawie można wywnioskować, że marmur ma nieco gorszą wytrzymałość niż gres, który wypalany jest w temperaturze 1200 stopni, lub granit, który powstaje w temperaturze blisko 1400 stopni Celsjusza.

Ułomność marmuru przejawia się najczęściej przez podatność na kwasy. Niestety marmur jest wapieniem, a oznacza to, że reaguje z każdym kwasem. Oczywiście impregnując blaty marmurowe, płytki podłogowe z marmuru czy parapety, ochronimy powierzchnię kamienia. Jednak impregnat podlega pewnej ścieralności, co oznacza, że trzeba go uzupełniać co jakiś czas. W przypadku wewnętrznych posadzek, blatów łazienkowych, a nawet schodów, czynność tę należy powtarzać raz do roku albo i rzadziej. Niestety stosując marmur na zewnątrz, aby mieć pewność, że nic mu nie zaszkodzi, trzeba by powtarzać tę czynność o wiele częściej.

Płytki marmurowe do klasycznych i nowoczesnych wnętrz

Płytki kamienne są coraz częściej stosowane w polskich domach. Wykorzystuje się głównie płytki marmurowe, płytki granitowe oraz imitacje płytek kamiennych wykonanych z gresu. Płytki marmurowe są materiałem niemal uniwersalnym i można dobrać je do każdego stylu wnętrzarskiego. Można za ich pomocą zaaranżować posadzki we wnętrzach skandynawskich, boho, nowoczesnych, klasycznych czy industrialnych. Jedynym wyjątkiem są wnętrza vintage, które hołdują tradycjom z Teksasu.

Zaletą naturalnych płytek marmurowych jest unikalność wzorów i kolorów. Wybierając ten niesamowity materiał dekoracyjny masz gwarancję, że stworzy on cudowny obraz na Twojej posadzce. Jest to zdecydowana przewaga nad imitacjami gresowymi, ponieważ mimo tego, że są one znacznie tańsze, to bardzo ciężko ułożyć z nich przyjemny dla oka wzór. Dlatego marmur jest wciąż tak szalenie popularny – mimo bardzo dobrego odwzorowania kolorów oraz wzorów w płytkach gresowych, to nadal nie są w stanie dorównać marmurowi klasy i szyku. Jednak gres jest dużo trwalszy, można stosować go na zewnątrz i oczywiście jest też tańszy. Jeśli interesujesz się marmurem, ale wolisz zaoszczędzić trochę na posadzkach, to koniecznie zobacz nasz gres Nero Marquina. Jest on o połowę tańszy od naturalnego marmuru i nie ustępuje mu wiele w temacie estetyki i wyglądu.

Blaty, schody i parapety marmurowe

Marmur to ulubiony materiał na blaty w krajach zachodnich. Co ciekawe we Francji i USA nie widzą problemu z wykorzystaniem marmuru w formie blatu kuchennego. Są oni świadomi tego, z czym wiąże się marmur w kuchni, jednak nie stanowi to dla nich problemu. W Polsce marmur jest jednak określany jako nietrwały właśnie przez podatność na kwas, a na blaty kuchenne stosujemy raczej granity. Za to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać marmur na blaty łazienkowe.

Pisząc o tym niesamowitym materiale, nie można nie wspomnieć o schodach marmurowych. Coraz częściej decydujemy się na jednorazowo większy wydatek i projektujemy marmurowe schody półkowe do naszych domów. Takie rozwiązanie stworzy nie tylko bardzo wygodne i trwałe schody użytkowe, ale także niesamowitą dekorację wnętrza, obok której nie da się przejść obojętnie.

Parapety marmurowe to również domena wnętrz. Ten kamień dekoracyjny idealnie sprawdza się w tej roli, tworząc z parapetów dodatkową dekorację salonu, kuchni, a nierzadko i łazienki.

Czarny marmur czy granit?

Czarny kamień naturalny jest czymś majestatycznym. Warto wiedzieć, że w naturze czarny kamień jako taki nie występuje. Jedynymi wyjątkami są kwarcyt oraz węgiel. Każdy materiał skalny, który znamy z tego, że wypolerowany jest perłowo czarny, w naturalnych warunkach jest raczej grafitowy. Dopiero polerowanie kamienia na wysoki połysk sprawia, że staje się on tak intensywnie czarny.

Szukając czarnego kamienia można natknąć się na czarny marmur, granit, łupek oraz wapień, a każdy z nich ma swoje zastosowania. Przykładowo nie ma możliwości stworzenia blatów z łupku i wapienia. Poszukując czarnych blatów, najczęściej odruchowo myślimy o granicie. To właśnie granit jest znany z perłowej czerni. Takie materiały jak granit Nero Zimbabwe, granit Absolute Black, granit Indiana Black i słynny granit Star Galaxy ze złotymi drobinkami, to ulubione materiały na czarne blaty kuchenne.

Najsłynniejszy czarny marmur to Nero Marquine, który jednak jest przepasany białymi żyłami. Domeną marmuru jest kolor biały i w tym wypadku żaden inny materiał nie może mu dorównać.

Biały marmur włoski Carrara

Dostępne białe marmury w sprzedaży to słynna Carrara i Calacatta, czysto biały marmur Snow White oraz rewelacyjny produkt Royal White. Każdy z tych produktów jest mniej lub bardziej biały. W przypadku płytek marmurowych Carrara, wszystko zależy od tego, z jakiej klasy płyt został wykonany. Carrara występuje w wersji C i CD oraz kilku innych. Gatunek Carrary C jest najdroższy, a tym samym najjaśniejszy. Są jeszcze płyty selekcjonowane, tak zwane białe kruki, które charakteryzują się niespotykanym dotąd wzorem.

Niewątpliwie marmur jest materiałem, który zawsze będzie modny. Można z niego zrobić wiele rzeczy, jednak pamiętaj, aby stosować go tylko do zewnątrz, a na pewno będziesz zadowolony.