- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Kamień na murek ogrodowy – ozdobny kamień naturalny na ogrodzenia i murki. Jak zabrać się za aranżację z użyciem kamienia w ogrodzie?
Kamień naturalny to bardzo porządny surowiec, zarówno w użytku wewnętrznym, jak i zewnętrznym. W przypadku ogrodów może on znaleźć wiele zastosowań. Jednym z nich jest wykorzystanie kamienia naturalnego do stworzenia murku ogrodowego. Taki duet to gwarancja efektownej i niesamowitej aranżacji ogrodowej. Oczywiście kamień możemy wykorzystać też na inne sposoby. Co warto wiedzieć o murkach ogrodowych? Jaki kamień wybrać? To wszystko poniżej.
Murki w ogrodzie
Murki w ogrodzie pełnią zarówno funkcję praktyczna, jak i dekoracyjną. Murki mają za zadanie oddzielić poszczególne partie ogrodu, wzmocnić skarpy czy przyczynić się do tworzenia efektu piętrowości na skalniakach. Obok murków mamy jeszcze ogrodzenia, które za zadanie mają zabezpieczyć nasz dom i odgrodzić go od reszty podwórka.
Zarówno murki, jak i ogrodzenia mogą być wykonane z różnych materiałów – ważne, aby pasowały do aranżacji ogrodu i elewacji domu. Bardzo często murki wykonywane są z tego samego materiału co reszta elementów zewnętrznych, takich jak chodniki, ścieżki, podjazdy czy taras. Działając w taki sposób, możemy mieć pewność, że stworzymy spójną i estetyczną kompozycję.
Murki ogrodowe są z reguły dość niskie – średnia wysokość to 40–60 cm. Oczywiście zdarzają się murki sięgające nawet 100 cm, jednak tu powinniśmy pamiętać o spojeniu zaprawą oraz wykonaniu fundamentu. Należy również pamiętać, że murki pełnią w głównej mierze funkcję ozdobną, przez co powinny być zdecydowanie niższe od ogrodzenia wyznaczającego granice działki.
Pod względem budowy murki możemy podzielić na suche, półsuche i murowane. Murki suche to najprostsze konstrukcje, które buduje się bez użycia zapraw murarskich. W ich przypadku to ciężar własny kamieni wykorzystanych do budowy nadaje spoistości i stabilności. Murki półsuche to inaczej murki o wzmocnionej konstrukcji. Takie murki buduje się wtedy, kiedy kamienie, z których ma być wykonana konstrukcja, mają nieregularne kształty lub murek ma być ścianką oporową przy wyższym zboczu. Murki murowane są tu najmniej naturalną opcją i buduje się na fundamentach.
Kamień w ogrodzie – jak go dobrze wykorzystać?
Obudowa murków i inne elementy ogrodu mogą być stworzone z różnorodnych materiałów. Najczęściej w ogrodach wykorzystuje się kamień naturalny (granit, kwarcyt, łupek, piaskowiec), bloczki betonowe, cegły, drewniane kłody i pustaki łupane. Jednak na największą uwagę zasługują tu różne rodzaje kamienia naturalnego, gdyż w ich wypadku możemy mieć pewność najwyższej jakości idącej w parze z niesamowitym wyglądem.
Kamień w aranżacji ogrodu może być wykorzystany na wiele różnych sposobów. Przy użycia kamienia możemy stworzyć murki ogrodowe, ścieżki, alejki, a nawet taras. Kamień wykorzystywany też jest do tworzenia ogrodzeń np. gabionowych. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jaki rodzaj kamienia postawimy, gdyż każdy z nic wykazuje inne właściwości. Jednak niewątpliwe należy docenić każdy kamień naturalny za jego trwałość i wytrzymałość. Kamień naturalny to wspaniały materiał wzbogacający aranżacje ogrodowe.
Granit – niezawodny i ponadczasowy kamień
Jak już wiadomo, kamień naturalny to niezawodny surowiec, który doskonale sprawdzi się w aranżacji ogrodu. Jednak na największe wyróżnienie zasługuje tu granit, który wyróżnia się ponadprzeciętnymi cechami fizycznymi.
Granit to skała magmowa powstająca temperaturze 1400 stopni Celsjusza. Kamień naturalny, jakim jest granit, określany jest jako jeden z najtrwalszych materiałów na świecie. Granit jest materiałem bardzo trwałym i wytrzymałym, a przy tym odpornym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Cechuje się niską nasiąkliwością, co tym bardziej przemawia za użyciem go w ogrodzie. Woda czy mróz nie są w stanie zniszczyć granitu. Surowiec ten jest również odporny na promieniowanie UV czy działanie czynników atmosferycznych. Granit nie odbarwia się ani nie ściera, dzięki czemu prezentuje się doskonale przez wiele długich lat. Ogromną zaletą granitu jest też dowolność w jego obróbce.
Granit w ogrodzie to gwarancja ponadczasowej i pięknej aranżacji, która zachwyci swoim eleganckim wydźwiękiem. Surowiec ten doskonale prezentuje się w towarzystwie natury.
Murki ogrodowe z granitu prezentują się bardzo efektownie a przy tym są bardzo trwałe. Granit możemy dowolnie docinać, dzięki czemu mamy możliwość stworzenia murku według własnych potrzeb i preferencji. Z granitu, a konkretniej z kostki granitowej, możemy dodatkowo stworzyć ścieżki i alejki ogrodowe, które idealnie będą komponować się z murkami. Tego typu kostka może być też wykorzystana do stworzenia tarasu czy podjazdu, dzięki czemu nasz ogród oraz przestrzeń zewnętrzna będą tworzyć spójną i estetyczną przestrzeń. Warto tu zwrócić uwagę na kostkę płomieniowaną, która ma warstwę antypoślizgową – w przypadku ścieżek i tarasu zapewniamy sobie w ten sposób dodatkowe bezpieczeństwo. Całość aranżacji możemy dopełnić palisadami i opornikami granitowymi.