Piaskowiec

Produkty 4

Ustaw kierunek rosnący

Produkty 4

Ustaw kierunek rosnący

Piaskowiec

Piaskowiec – popularny materiał do domu i ogrodu

Piaskowiec jest materiałem wykorzystywanym w budownictwie od setek lat. Służył on do budowy głównych elementów konstrukcyjnych, takich jak fundamenty czy ściany. Od lat wykorzystuje się go także w ogrodach do budowania murków i nie tylko. Wykorzystywano go także do stawiania ogrodzeń. Piaskowce charakteryzują się kolorami stonowanymi w odcieniach od żółtego po czerwony, ale znajdziemy także takie w odcieniach różu. Dawniej ten materiał, podobnie jak marmur, był podstawą w budownictwie w tych miejscach na świecie, w których był do niego łatwy dostęp. Podobnie też było z trawertynem, z którego wybudowano Koloseum. Jednak na obecnie piaskowiec wykorzystuje się stosunkowo rzadko i najczęściej tylko do wnętrz i ogrodów.

Powodów, dla których przestano wykorzystywać piaskowiec tak, jak robiono to setki lat temu, jest kilka. Jednym z nich są ceny materiałów. Piaskowiec nie jest najtańszym materiałem. Dużo taniej można kupić sztuczne bloczki do budowy domów, które dodatkowo są znacznie trwalsze i prostsze w montażu. Podobnie jest w przypadku elementów dekoracyjnych z piaskowca. Piaskowiec w formie kamienia dekoracyjnego nie jest najtrwalszy, dlatego obecnie wykorzystuje się go głównie do wnętrz. Piaskowiec stosowany na posadzkach zewnętrznych bardzo szybko się brudzi i traci swoje właściwości dekoracyjne, a dodatkowo pęka.

Dlatego jeśli podoba Ci się ten materiał, to rozpatruj go tylko jako materiał do wnętrz. Poza wnętrzami wykorzystywany jest tylko w ogrodach jako kamień murowy.

Produkty z piaskowca – gdzie i jak wykorzystać? Piaskowiec – kamień dekoracyjny do wnętrz

Piaskowiec to materiał, który najlepiej sprawdza się we wnętrzach. Z jego pomocą można też budować murki i ogrodzenia. Materiał ten wykorzystuje się w ogrodach i domach tradycyjnych lub rustykalnych, które stawiają raczej na przyjemną atmosferę niż idealną estetykę. Z tego powodu można go wykorzystać w ogrodzie, jednak jeśli to planujesz, musisz wiedzieć, że prędzej czy później murki zaczną delikatnie pękać i na pewno stracą swój kolor.

Głównym problemem z piaskowcem jest jego porowatość oraz stosunkowo wysoka nasiąkliwość. Ten materiał jest jednym z kamieni najbardziej narażonych na wilgoć. Woda, która dociera w pory kamienia, a następnie zaczyna zamarzać, powoduje jego rozsadzanie, co jest powodem, dla którego materiał ten nie sprawdzi się na zewnątrz. Zupełnie inaczej ma się sytuacja ze stosowaniem go wewnątrz, gdzie panuje niemal stała wilgoć oraz amplituda temperatur, dzięki czemu praktycznie bez obaw można stosować piaskowiec.

Jednak we wnętrzach stosowanie piaskowca także powinno ograniczyć się do ścian. Płytki z piaskowca na posadzkach są trudne w utrzymaniu czystości, a na pewno nie tak wdzięczne jak kamień polerowany, gres lub płytki ceramiczne.

Piaskowiec świetnie sprawdzi się na ścianach wewnętrznych, ponieważ nie ma tam problemów z myciem, wilgocią czy komfortem użytkowania. Materiał na ścianach musi być przede wszystkim piękny, estetyczny i pasujący do wnętrza, a nie ma innym materiałów, które mają tak niesamowity, piaskowy, można powiedzieć egipski, kolor. Rewelacyjnym przykładem są panele na ścianę z piaskowca Yellow, które możesz zobaczyć tutaj https://klink.pl/panel-elewacyjny-dekoracyjny-ozdobny-lupek-yellow-11702.html.

Prosta obróbka i płynące z niej korzyści

Opisywany materiał ma jednak jedną, w wielu branżach ważną, zaletę. Dawniej, kiedy nie było jeszcze specjalistycznych tarcz, pił i łańcuchów do cięcia kamienia, był problem z obrobieniem granitu i marmuru. Proces trwał bardzo długo, a co ważniejsze, był bardzo drogi. Piaskowiec był wtedy idealnym materiałem – kamień naturalny, który jest miękki i daje się łatwo obrabiać. Z jego pomocą stworzono wiele domów, ogrodów, a także dekoracji. Jednak to wszystko nigdy nie będzie tak trwałe, jak budynki czy elementy z granitu lub materiałów sztucznych.

Piaskowiec elewacyjny – czy warto?

Wspomnieliśmy już, że piaskowiec nie nadaje się do użytku zewnętrznego i nie inaczej jest w przypadku elewacji. Tradycyjne płyty wykonane z piaskowca, aby nie pękały, nie traciły koloru i były trwałe, należy impregnować bardzo często. Granit czy łupek zabezpiecza się raz na 3–4 lata, czasem rzadziej. Piaskowiec trzeba impregnować nawet kilka razy do roku.

Jednak jeśli zależy Ci na piaskowcu na elewacji, to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Panele elewacyjne Yellow wykonane są z piaskowca i świetnie nadają się na elewacje. Jak to możliwe? Jest to jeden z niewielu rodzajów piaskowca, który sprawdza się na ścianach zewnętrznych. Niestety i tutaj nie ominie Cię impregnacja częściej niż w przypadku granitów czy łupków.