Czarne płytki podłogowe to rozwiązanie proponowane osobom szukającym nietuzinkowych i niebanalnych pomysłów na aranżacje wnętrza. Czarna posadzka zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach urządzanych w stylu nowoczesnym, eleganckim lub minimalistycznym. Jednak o czym warto pamiętać, decydując się na czarne płytki podłogowe? Z czym je zestawić, aby nie zepsuć całego efektu? Poniżej podpowiadamy!

Czarna podłoga – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Posadzka wyłożona czarnymi płytami to rozwiązanie aranżacyjne przykuwające uwagę. Tego typu przestrzeń prezentuje się niezwykle efektownie, a przy tym bardzo wyszukanie. Dzieje się tak ze względu na to, że nie jest to bardzo popularny sposób na udekorowanie powierzchni podłogi. Ponadto czerń wprowadza do pomieszczeń luksusowego klimatu, który potrafi odmienić charakter całego wnętrza. Czarne płytki najczęściej możemy znaleźć we wnętrzach o nowoczesnym i eleganckim wydźwięku.

Czarna podłoga z płytek sprawdzi się w praktycznie każdym wnętrzu, nie tylko ze względów estetycznych, ale również funkcjonalnych. Płytki podłogowe to przecież jedno z najtrwalszych rozwiązań, a co za tym idzie, taka posadzka odporna jest na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. To daje nam możliwość zastosowania płytek w mocno eksploatowanych pomieszczeniach. Płytki są ponadto odporne na działanie wilgoci czy zmiennych temperatur, dzięki czemu możemy stosować je w kuchni, łazience, a nawet na tarasie czy balkonie. A więc płytki mogą zdobić posadzkę tak naprawdę, gdzie tylko chcemy. Oczywiście warto tu zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są płytki, gdyż nie każdy z nich może być wszędzie stosowany. Na szczególną uwagę zasługują jednak płytki gresowe, które są rozwiązaniem praktycznie pozbawionym wad.

Czarne płytki do modnych wnętrz

Czarne płytki podłogowe w salonie idealnie sprawdzą się w nowoczesnych i eleganckich przestrzeniach. Salon z tego typu posadzką będzie prezentować się bardzo szykownie i gustownie. Czarna posadzka w kuchni może się dobrze sprawdzić przy minimalistycznej aranżacji. Stonowana i prosta kuchnia przełamana czarną posadzką wpisze się w ramy stylu minimalistycznego, jednocześnie zaskakując ciekawym efektem wizualnym. Czarna posadzka może być również bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku korytarza, a to ze względu na ryzyko zabrudzeń. Korytarz to miejsce, do którego wnosimy na butach wiele brudu, piasku czy innych zanieczyszczeń. Odpowiednio dobrane czarne płytki mogą zminimalizować widoczność tego typu zabrudzeń.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu czarnych płytek podłogowych?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, nie każdy materiał, z którego produkowane są płytki, nadaje się do każdego miejsca. Ma to szczególnie znaczenie, jeśli chcemy udekorować czarnymi płytkami posadzkę w kuchni, łazience, na balkonie czy tarasie. Każde z tych miejsca ma szczególne wymagania względem użytych w nim materiałów. Stąd warto sprawdzić, czy dany surowiec na pewno nadaje się do danej przestrzeni.

W przypadku czarnych płytek kamiennych zdecydowanie warto zwrócić uwagę na granit oraz marmur. Pierwszy z nich to materiał uznawany za jeden z najtrwalszych na świecie. Płytki granitowe są rozwiązaniem bardzo trwałym i wytrzymałym – mogą być stosowane praktycznie wszędzie. Granit jest odporny na działanie wilgoci oraz warunków atmosferycznych.

Jeśli chodzi o czarne płytki z marmuru, zdecydowanie przemawia za nimi nietuzinkowy efekt wizualny. Czarne płytki marmurowe z oryginalnymi użyleniami to zdecydowanie sposób na wyszukaną posadzkę o niebywałym charakterze.

Jeśli ograniczają nas finanse, warto postawić na niezawodne płytki gresowe. Gres to materiał, który zachwyca szeroką gamą dostępnych na rynku wzorów i kolorów. Ponadto gres w doskonały sposób potrafi imitować praktycznie każdy surowiec. Płytki gresowe porównywane są czasami do płytek granitowych, a to ze względu na swoje fenomenalne właściwości fizyczne. Płytki gresowe są również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście mamy tu gwarancję niskiej nasiąkliwości, co sprawia, że doskonale sprawdzą się w miejscach, w których występuje wilgoć.

Czarne płytki w modnym wnętrzu

W przypadku czarnych płytek warto również zwrócić uwagę na ich fakturę oraz ich wykończenie. Polerowane czarne płytki zdecydowanie najlepiej sprawdzą się w salonie, gdzie lustrzany efekt doda szyku całej aranżacji. Czarne płytki o niejednolitej fakturze dobrze sprawdzą się w kuchni czy na korytarzu, gdzie nie sposób uniknąć różnego typu zabrudzeń.

Czarna podłoga w łazience – efektowna i oryginalna aranżacja

Czarne płytki na posadzkę to doskonałe rozwiązanie do łazienek. Oczywiście łazienka urządzona w czarnym kolorze musi mieć odpowiednią powierzchnię, gdyż źle dobrane kolory w przypadku małych łazienek mogą jeszcze bardziej przytłoczyć całe pomieszczenie.

Czarna posadzka w łazience może być ciekawym przełamaniem tego pomieszczenia urządzonego w stonowanych barwach. W takiej sytuacji posadzka będzie kontrastowym elementem, który będzie dekoracją samą w sobie. Takie rozwiązanie to sposób na oryginalną i wyróżniająca się łazienkę.

ciemno białe wnętrze

Bardzo efektownie wygląda również zestawienie czarnej posadzki z bielą. Łazienka urządzona w takim stylu to zdecydowanie rozwiązanie dla osób ceniących sobie nietuzinkowe aranżacje. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby urządzić całą łazienkę w czerni. Więcej pomysłów na zastosowanie czerni w łazience przedstawiliśmy w tekście Black is black: czerń w łazience – odważne zestawienia, które dobrze kontrastują.