Płytki gresowe bardzo często wybierane są do aranżacji wnętrz czy tarasów ze względu na swój elegancki i szykowny wygląd. Dodatkowo gres oferuje nam najwyższą jakość i wytrzymałość, której nie sposób dorównać. Jednak mimo najlepszych parametrów, materiał ten, jak każdy inny, wymaga od nas specjalistycznej pielęgnacji, która zagwarantuje nam nieskazitelny i piękny wygląd płytek przez długie lata.

Jak zatroszczyć się o gres, aby cieszył nas swoją formą przez cały okres użytkowania? Podpowiadamy i radzimy, co sprawdzi się w tym przypadku najlepiej.

Czym są płytki gresowe? Codzienna pielęgnacja gresu

Płytki gresowe to jeden z najpopularniejszych wyborów od wielu lat, a wszystko to za sprawą niesamowitych właściwości fizycznych, jakie oferuje gres. Płytki z gresu to gwarancja niezastąpionej wytrzymałości, trwałości i najlepszej jakości, które pozwolą nam cieszyć się pięknymi płytkami przez długie lata.

Jak zabrać się za czyszczenie płytek

Warto wiedzieć, że płytki gresowe możemy podzielić na różne rodzaje: gres porcelanowy, techniczny czy polerowany. I to właśnie według rodzaju gresu obecnego w naszych wnętrzach powinniśmy dobrać odpowiednią pielęgnację do płytek.

Codzienna pielęgnacja gresu nie jest niczym skomplikowanym, a może przynieść naszym płytkom naprawdę wiele korzyści. Trzymając się prostych kroków oraz systematyczności, bez problemu zadbamy o nasze płytki gresowe w szybki i łatwy sposób.

Przede wszystkim gres powinien być regularnie odkurzany, aby pozbyć się z niego kurzu i wszelkich innych zanieczyszczeń. Następnie oczyszczoną już powierzchnię należy umyć dedykowanym do danego rodzaju gresu płynem, który usunie zabrudzenia, nie pozostawiając niechcianych smug.

Jak czyścić plamy na płytkach gresowych? Sposoby na trudne plamy, przebarwienia i tłuszcz na gresie

Przede wszystkim kupując płytki gresowe, powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi pielęgnacji danego rodzaju płytek. Nieodpowiednie produkty i pielęgnacja mogą tylko zaszkodzić i nieodwracalnie zniszczyć nasze płytki, dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z tymi informacjami.

Czyszcenie płytek mleczkiem

Chcemy, aby nasze płytki zawsze były czyste, ładne i zadbane, a gdy pojawiają się na nich trudne plamy, przebarwienia czy tłuszcz, szukamy jak najlepszego i najszybszego rozwiązania na pozbycie się tych zabrudzeń. Warto podejść do tego tematu z głową i spokojem, aby nie zniszczyć swoich płytek nieodpowiednią chemią czy sprzętem. Oczywistym rozwiązaniem dla wielu z nas jest zakupienie specjalnego preparatu przeznaczonego do danego rodzaju zabrudzeń – i jest to bardzo dobry pomysł, pod warunkiem jednak, że sprawdzimy, czy dany produkt jest odpowiedni do rodzaju płytek gresowych, który mamy. Dobrze dobrana chemia z jednej strony wywabia mocne i intensywne plamy, a z drugiej nie pozostawia przebarwień i w żaden sposób nie wpływa na wygląd gresowej powierzchni. Warto pamiętać, że im dłużej plama pozostanie na powierzchni płytki, tym większego i gorszego uszkodzenia możemy się spodziewać. Dlatego w przypadku intensywnych zabrudzeń na gresie powinniśmy działać zdecydowanie.

Jeśli w naszych aranżacjach znajduje się gres nieszkliwiony, to mamy dodatkowe utrudnienie, gdyż jego powierzchnia ma strukturę porowatą, co sprawia, że jest materiałem trudnym do wyczyszczenia. Ważne, aby w takim wypadku zadbać o regularne mycie płytek gresowych oraz używanie specjalistycznych środków, zapewniając sobie zadowalający efekt na długie lata. Istotnym aspektem jest również wybrana chemia, która powinna dogłębnie penetrować porowatą powierzchnię, wnikając w głąb struktury płytek i dokładnie oczyszczając materiał z kurzu i brudu.

Czyszczenie fug z brudu, kurzu i pleśni

Impregnacja gresu przede wszystkim – zabezpieczenie przed nieestetycznymi plamami

Najlepszym zabezpieczeniem gresu przed trudnymi plamami będzie tak naprawdę jego impregnacja. W przypadku gresu szkliwionego problem rozwiązuje się sam, ponieważ charakteryzuje się on niską nasiąkliwością, co sprawia, że właściwie nie wymaga impregnowania.

Inaczej sprawa ma się w przypadku gresu nieszkliwionego czy gresu polerowanego, których otwierające się podczas polerowania pory z łatwością chłoną zabrudzenia oraz substancje, które mogą znaleźć się na powierzchni płytek podczas codziennych czynności, np. podczas gotowania.

Impregnowanie płytek gresowych również wymaga od nas wybrania odpowiedniego produktu, przeznaczonego do konkretnego rodzaju okładziny. Dobrze wyposażony sklep będzie miał w swoim asortymencie środki chemiczne dopasowane do każdego rodzaju płytek.

Jak wyczyścić białe płytki z brudu?

Jak wyczyścić fugi płytek gresowych?

Najbardziej narażonym miejscem na zabrudzenia są zdecydowanie fugi. Czyste fugi to nie tylko estetyczny i atrakcyjny wygląd płytek gresowych, ale również gwarancja zabezpieczenia przed szkodliwymi bakteriami. Warto zadbać o tę kwestię, aby móc cieszyć się pięknymi płytkami gresowymi przez cały okres ich użytkowania.

Najwięcej pleśni, grzybów oraz innych zabrudzeń możemy znaleźć, ze względu na wszechobecną wilgoć, na płytkach łazienkowych. Zabrudzenia z fug, nawet w tak trudnym miejscu jak łazienka, możemy usunąć za pomocą profesjonalnych środków chemicznych lub detergentów zrobionych własnoręcznie z sody i octu lub soku z cytryny. Fugi między płytkami gresowymi należy czyścić miękkimi lub półtwardymi szczoteczkami. Doskonałym wyborem będzie tu szczoteczka do zębów, która dobrze poradzi sobie nawet z małymi zakamarkami i dokładnie oczyści powierzchnię płytek. Szczotki o twardym włosiu mogą uszkodzić fugi, a dodatkowo porysować nasze płytki. W przypadku delikatnych płytek warto postawić na gąbki kuchenne oraz ściereczki bawełniane, które również sprawdzą się przy czyszczeniu fug.