Płytki są nadal najpopularniejszym materiałem do wykończenia łazienek oraz innych pomieszczeń. Ich użytkownicy decydują się na taki krok dlatego, że jest to tani i wygodny sposób zarówno na optyczne, jak i praktyczne podwyższenie standardu mieszkania czy domu. Współczesna technologia pozwala na produkcję płytek i kafli, które nie tylko są trwałe, ale również łatwe w utrzymaniu czystości.

Zwiększenie jakości płytek poprzez ich cięcie zapewnia dużą różnorodność tego materiału. Wszyscy chcieliby uzyskać najlepsze wymiary i design elementu, ale oczekiwanie to czasami staje się niemożliwe.

Jak uniknąć odprysków przy cięciu płytek?

Płytki są jednym z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do wykończenia wnętrz. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że płytki są bardzo trwałym i wytrzymałym materiałem. To właśnie płytki sprawdzają się we wszystkich silnie eksploatowanych wnętrzach, które potrzebują naprawdę trwałego wykończenia. Dodatkowo płytki są odporne na wilgoć, co sprawia, że są ogromnym konkurentem dla paneli czy desek, które źle sobie radzą ze zbyt dużą ilością wody. Płytki sprawdzają się również o wiele lepiej przy ogrzewaniu podłogowym, gdyż dłużej oddają ciepło do pomieszczenia, co w pozytywny sposób przekłada się na rachunki za ogrzewanie. Oczywiście nie możemy też zapomnieć o różnorodności płytek. Na rynku znajdziemy płytki ceramiczne, gresowe, a także te z kamieni naturalnych. Do wyboru mamy wiele kolorów, wzorów, a także faktur. Wszystko to sprawia, że płytki pozwalają na stworzenie wielu niepowtarzalnych aranżacji w praktycznie każdym pomieszczeniu. Wiele płytek można też stosować na zewnątrz, tworząc efektowne kompozycje i stylowe przestrzenie zewnętrzne. Jednak aby płytki idealnie pasowały do pomieszczenia, bardzo często należy je przyciąć.

Cięcie płytek bez odprysków

Istnieje kilka sposobów na to, by osiągnąć pożądany kształt płytki. Jednym z nich jest jej cięcie. W większości przypadków umożliwia ono uzyskanie optymalnej formy równie dobrze jak można to osiągnąć przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Jednak przy cięciu płytek może dojść do odprysków, a w ich miejsce pojawić się mogą rysy i nierówności. Przed decyzją o zmianie kształtu, warto zastanowić się nad sposobem minimalizacji ryzyka. Cięcie jest najpopularniejszym sposobem i zarazem najbardziej naturalnym źródłem odprysków. Jednak sama deformacja powstaje nie tylko podczas usuwania kawałka materiału, ale także podczas uderzenia narzędziem, które nie jest zbyt rygorystycznie dopasowane do płytki.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z cięciem płytek, należy zadbać o odpowiedni sprzęt. Nieodpowiedni narzędzia lub te słabej jakości mogą w dużym stopniu przyczynić się do powstawania odprysków na powierzchni płytek.

A więc na początek warto zainteresować się takimi rzeczami jak:

  • nóż szklarski do nacinania powierzchni płytek,
  • szczypce glazurnicze do przełamywania płytek i odłamywania kawałków wzdłuż linii nacięcia,
  • piła kabłąkowa do przycinania płytek po łuku lub wykonywania otworów o sporej średnicy,
  • ręczna przecinarka do płytek (tzw. gilotyna) do cięcia płytek po liniach prostych,
  • pilnik wolframowy,
  • szlifierka kątowa z tarczą diamentową do przecinania płytek po wyznaczonych liniach, wygładzania lub zaokrąglania krawędzi płytek,
  • elektryczne przecinarki do płytek,
  • piły z tarczą diamentową tnące na mokro (z tarczą ruchomą lub nieruchomą).
Cięcie płytek bez odprysków

Jak ciąć płytki, aby uniknąć odprysków?

Zdecydowanie najprostszym, a do tego najbardziej korzystnym finansowo sposobem na cięcie płytek ceramicznych jest nóż szklarski lub rysik do glazury. Cięcie tego typu narzędziami jest bardzo proste, choć trzeba podkreślić, że wymaga precyzji, a także skupienia. Na początek należy wyznaczyć linię cięcia na płytce, przejechać wzdłuż niej nożem lub rysikiem, po czym energicznym ruchem przełamać płytkę w wyznaczonym miejscu. Oczywiście może się zdarzyć, że płytka przełamie się nierówno lub delikatnie ukruszy – wtedy musimy skorzystać ze szlifierki kątowej z tarczą diamentową, która pomoże wygładzić nierówny brzeg. Przy tego typu cięciu możemy też się posłużyć szczypcami glazurniczymi – pomogą one usunąć kawałki płytki pozostałe po jej przełamaniu.

Innym przyrządem do ręcznego cięcia płytek jest tzw. gilotyna. Schemat działania wygląda podobnie jak powyżej. Wyznaczamy linie na płytce, układamy ją na przecinaku, a następnie wykonujemy cięcie po wyznaczonej linii poprzez dociśnięcie stopki gilotyny. Gilotyna umożliwia wykonanie precyzyjnych i równych cięć na płytkach. Przy użyciu gilotyny brzegi nie są tak bardzo postrzępione, a dodatkowo istnieje mniejsze ryzyko powstania odprysków.

Cięcie płytek bez odprysków

Natomiast jeśli mamy dostęp do odpowiedniego sprzętu, prace związane z cięciem płytek możemy sobie ułatwić, stosując przecinarki elektryczne. Jest to bardzo zaawansowany, a jednocześnie drogi sprzęt. Jednak jego użycie zdecydowanie minimalizuje ryzyko powstania nieestetycznych odprysków.

Jakich płytek nie ciąć?

Na koniec warto zaznaczyć, że istnieją płytki, których nie należy ciąć. I nie chodzi tu tylko o możliwość powstania nieetycznych odprysków. Niektóre kafle są po prostu tak zaprojektowane, że każda ingerencja w ich kształt lub format może zepsuć cały efekt końcowy. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy kaflach o mocnym wzorze, kształcie lub fakturze. Trudno później dopasować do siebie płytki w taki sposób, aby nadal tworzyły spójną kompozycję.

Cięcie płytek bez odprysków

Dlatego jeśli decydujemy się na tego rodzaju kafle, sprawdźmy, czy uda je się zamontować tak, aby uniknąć ich cięcia.